Strach ze zamilovanosti může být matoucí

By | September 16, 2023

WAť už je to aktuální pantový zápas, horký přítel v rodině nebo váš tlustý partner, zamilovat se do někoho je často fyzický i emocionální zážitek.

Ale v mnoha případech fyzické příznaky, které si spojujete se zamilovaností (rychlý srdeční tep, motýli atd.), ve skutečnosti nejsou vedlejšími účinky lásky. Naopak, psychologové říkají, že tyto pocity mohou být varovnými signály z vašeho sympatického nervového systému (SNS) – nebo přesněji, že reakce vašeho těla na boj nebo útěk je přetížená.

Reakce bojuj nebo uteč je navržena tak, aby se aktivovala, když naše tělo cítí nebezpečí, aby nám pomohla přežít život ohrožující situace, vysvětluje klinická psycholožka Allison Chase, PhD, regionální klinická ředitelka v Pathlight Mood & Anxiety Center. Tato reakce je řízena vaším sympatickým nervovým systémem, který také řídí vaši srdeční frekvenci, krevní tlak, trávení a další klíčové funkce.Když je aktivován, SNS pumpuje tělo plné hormonů (jako je adrenalin a kortizol), zvyšuje srdeční frekvenci, zvyšuje průtok krve do svalů, rozšiřuje zorničky a ovlivňuje funkci žaludku, říká. Před deseti tisíci lety nám tato reakce dala energii a schopnost utéct před hladovými lvy nebo jinými hrozícími, život ohrožujícími nebezpečími, říká Dr. Honit.

“Pokud jsme ve skutečném nebezpečí, je to tak.” [fight-or-flight] “Systém je stále velmi užitečný, často zachraňuje život.” – Allison Chase, PhD, regionální klinická ředitelka, Pathlight Mood & Anxiety Center

Dnes už drtivá většina hrozeb nepochází od velkých nebezpečných zvířat. Místo toho mají tendenci být jemnější, projevují se úsečnými e-maily od vašeho šéfa nebo se poprvé v reálném životě setkají s rande na Tinderu. Ale Dr. Chase říká, že tělo reaguje na tyto stresory stejným způsobem, jako kdyby masožravý tvor stál pár stop od něj. Proč? Jednoduše řečeno, protože nervový systém se ještě nepřizpůsobil všem každodenním stresorům života, říká Dr. Honit.

“Stále máme stejné základní tělesné a biologické funkce jako před 10 000 lety,” říká. “Autonomní nervový systém některých lidí je falešně aktivován, když nejsou ve skutečném nebezpečí, a nakonec zažívají stejné fyziologické příznaky, jako kdyby byli v nebezpečí.” (Tyto falešné aktivace jsou zvláště pravděpodobné, poznamenává, u lidí se sexuálním nebo vztahové trauma).

Ať už jsou spuštěny správně nebo nesprávně, fyzický řetězec reakcí, který následuje po aktivaci nervového systému, je stejný, říká certifikovaný sexuální terapeut Casey Tanner, LCPC, CST, zakladatel a generální ředitel společnosti The Expansive Group, praktik queer sexuální terapie a odborník na sex ve společnosti luxusní potravinářská společnost LELO . “Když se spustí, sympatický nervový systém rychle přesouvá průtok krve z činností, jako je trávení, směrem ke svalům,” vysvětlují, což vám umožní odrazit vnímanou hrozbu nebo uniknout.

Faktem je, že někdy máte žaludeční vrásky a zpocené dlaně jen z psaní SMS – a obvykle je to jednoduše proto, že váš nervový systém je nepřizpůsobivý. “Pokud jsme ve skutečném nebezpečí, tak tohle.” [fight-or-flight] “Systém je stále velmi užitečný a často zachraňuje životy,” říká Dr. Honit. Ale pokud ne, může to být neuvěřitelně matoucí.

Jak tedy při seznamování poznáte, zda je váš boj nebo útěk planý poplach nebo červená vlajka? Požádali jsme odborníky na duševní zdraví, aby poskytli další poznatky.

Odezva bojuj nebo uteč, láska a randění

Jak již bylo zmíněno, je možné, že vaše SNS je spuštěno seznamováním s věcmi, které ve skutečnosti nejsou nebezpečné (ale mohly by být nové, vzrušující nebo stresující), říká Dr. Honit. Například: Vidíte, jak se váš telefon rozsvítí se jménem vašeho nového přítele, slyšíte, jak váš partner otevírá garážová vrata, nebo dokonce ucítíte ruku své milované osoby na spodní části zad.

Někdy se však režim boj nebo útěk spustí, protože se ocitneme v potenciálně nebezpečné situaci, říká Dr. Honit. Narazili jste na tajnou sbírku nožů svého partnera? Není matematika ekvivalentem přemítání, kde byl váš partner minulou noc? To všechno jsou případy, kdy má smysl uvést tělo do režimu boj nebo útěk, protože to naznačuje potenciálně znepokojivé informace nebo chování.

“Může být obtížné rozlišit, zda jsou motýli pouze známkami vzrušení nebo známkami nebezpečného a ochranného strachu,” říká Tanner. Není to však nemožné.

Jak tedy můžete zjistit, zda je to legitimní reakce nebo ne?

Zkrátka tím, že se naladíte na své okolí, zapnete svou mysl a opřete se o své přátele. Zatímco primitivnější část vašeho těla nemusí být schopna posoudit, zda je něco skutečně nebezpečné, „vaše prefrontální kůra je schopna na to přijít,“ říká Tanner.

Pokud zažíváte třesoucí se ruce, motýly nebo jiné příznaky stresové reakce nebo máte silný pocit, že něco není v pořádku, Tanner doporučuje věnovat pár minut rychlému přemýšlení o situaci. Nejprve se zeptejte sami sebe: Kromě příznaků, které právě zažívám, existují nějaké známky toho, že nejsem fyzicky a/nebo emocionálně v bezpečí – nebo že bych mohl brzy být? Pokud je odpověď ano, měli byste se z úhybného manévru rychle dostat.

Pokud je odpověď ne, Tanner navrhuje zeptat se: Spouští tato situace něco, co bylo v minulosti bolestivé? Je běžné, že se lidé cítí nejistě – a že jim jejich tělo říká, že si nejsou jisti – i když se ve skutečnosti obávají možného a/nebo opakovaného zlomení srdce nebo odmítnutí. Pokud je odpověď ne, můžete se cítit nejistě, protože ve skutečnosti jste. Mezitím, pokud je odpověď ano, Tanner navrhuje přesvědčit se, že vztahy mohou skutečně působit děsivě, ale přijmout potenciální spojení.

Pokud jste v dlouhodobém vztahu a nemůžete zjistit, proč vaše tělo reaguje tak, jak reaguje, Tanner navrhuje opřít se o vaši komunitu. „Zeptejte se důvěryhodného přítele nebo terapeuta, co si o situaci myslí,“ říkají. “Protože se na to nedívají optikou emocionální intenzity, mohou nabídnout vhledy, které pro vás mohou být na začátku vztahu těžko dostupné.”

Užitečné může být i rozvíjení celkového povědomí

Vzhledem ke stejným fyzickým symptomům není snadné rozlišit mezi hyperaktivní reakcí bojuj nebo útěk a správnou reakcí. Ale “pro lidi s anamnézou vztahového nebo sexuálního traumatu ve vztazích může být obzvláště náročné tyto dva odlišit,” říká Tanner. Říká se, že po traumatu lidé častěji nesprávně interpretují a nepochopí jejich tělesné žvatlání.

Bez ohledu na to, zda existuje traumatická vztahová historie nebo ne, může být užitečné spolupracovat s traumatem informovaným terapeutem, odborníkem na somatický sex nebo jiným odborníkem na duševní zdraví. „Někdo, kdo používá somatickou čočku nebo klade důraz na pochopení propojení mysli a těla, vám pomůže rozvíjet povědomí o vašich stresových reakcích,“ říká Tanner.

Čím lépe se seznámíte s reakcí svého těla na stres, tím lépe budete schopni rozpoznat známky toho, že režim bojuj nebo uteč byl aktivován, správně nebo ne, a podle toho reagovat.

Co dělat, když dojde k falešnému poplachu?

V případech, kdy se domníváte, že reakce byla spuštěna, protože jste byli v nebezpečí, měli byste udělat vše, abyste se ochránili. V závislosti na tom, kde se nacházíte, s kým jste a co vás upozornilo na nebezpečí, to může znamenat zavolat na číslo 9-1-1, zavolat na Národní horkou linku pro domácí násilí (800-799-7233) nebo poslat zprávu příteli, aby vás vyzvedl nebo spolupracovat s terapeutem a/nebo případovým pracovníkem na vypracování dlouhodobějšího plánu odchodu. (Více o tom, jak se dostat ze situace intimního partnerského násilí, si můžete přečíst zde a zde.)

V případech, kdy si myslíte, že reakce byla aktivována nesprávně, Tanner doporučuje udělat si chvíli pauzu a aktivně prohloubit dech, což vašemu nervovému systému řekne, že jste v pořádku. Můžete také zkusit udělat 10 jumping jacků, kliků nebo jiných náročných cvičebních pohybů v místnosti, kde je můžete dělat snadno. “Krátké, intenzivní tréninky mohou protlačit vaše tělo cyklem stresové reakce,” říká Tanner. “Můžete si také dát studenou vanu nebo sprchu, která může aktivovat parasympatický nervový systém, podporovat pocit bezpečí a relaxace.”

Pokud odpověď přijde (nesprávně), když jste na rande nebo s milencem, Tanner doporučuje držet se zlatého pravidla randění: komunikace. “Nikdy nepodceňujte sílu říct někomu, že jste nervózní z toho, že někomu řeknete, že se mu zamilujete,” říká Tanner. „Toto není přiznání, je to začátek konverzace a ukazuje, že do svého rande budujete emocionální investici.“ Navíc to vytváří příležitost, aby vás vaše rande uklidnilo a uklidnilo.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *