Suché šampony bez benzenu, které jsou dobré pro vlasy

By | September 11, 2023

WAť už jde o prodloužení životnosti vlasové kúry nebo o pouhé nasávání potréninkového potu, transformující suchý šampon je nezbytnou součástí vaší sady péče o vlasy. Ale v posledních letech objev škodlivých chemikálií nalezených v některých aerosolech posunul diskusi o suchém šamponu od toho, jak zamaskovat zplihlé vlasy, k potenciálním zdravotním rizikům.

Jay Small, spoluzakladatel značky péče o vlasy Arey, říká, že spor o suchý šampon souvisí se systémem dodávání produktu, protože pohonné látky mohou obsahovat nerafinovaný benzen, o kterém je nyní známo, že je škodlivý při vdechování. “Benzen může dráždit pokožku a pokud je vdechován, může mít dlouhodobé účinky na buněčnou aktivitu těla a zabránit kostní dřeni v tvorbě dostatečného množství červených krvinek,” říká. “Hnací látky nemají žádnou funkci pro zdraví vlasů a vlasové pokožky a jejich odstranění znamená, že zesilujete pozitivní výhody suchého šamponu.”

Neera Nathan, MD, certifikovaná dermatologka, která spolupracuje se značkou vlasové kosmetiky Vegamour, sdílí obavy Smalla ohledně škodlivých chemikálií nalezených v některých z těchto šamponů a poukazuje na nezávislou studii z roku 2022, která zjistila, že řada suchých šamponů je nabitá karcinogeny. , což vede k velkému stažení. [Editor’s note: The benzene found in the recalled products was present in trace amounts, which were much lower than the amount that would need to be inhaled to cause harm to humans. Still, they were removed from the market immediately.] Ale dobrou zprávou je, že nové suché šampony bez benzenu jsou skutečně dobré pro pokožku hlavy a v konečném důsledku zlepšují celkové zdraví vlasů.

Proč jsou tradiční suché šampony pro vaše vlasy škodlivé?

Méně děsivé než karcinogeny ve vašich produktech pro péči o vlasy – ale přesto znepokojivé v jiných ohledech – jsou křídové prášky a alkoholy, které se nacházejí v některých složeních suchých šamponů.

“Zatímco dokážou rychle odvádět vlhkost a umělé vůně mohou maskovat pachy, tyto rychlé opravy jsou ve skutečnosti pro pokožku hlavy docela škodlivé, protože mohou při dalším používání negativně ovlivnit mikrobiom pokožky hlavy,” říká Helen Reavey, tricholožka a zakladatelka The Scalp -Hair. značka péče Act+Acre. “Ačkoli suchý šampon dočasně zlepší vzhled našich vlasů a vlasové pokožky, pokud nezkontrolujeme správně ingredience, může na pokožce hlavy vytvořit velké usazeniny, které ucpávají vlasové folikuly a způsobují různé problémy s pokožkou hlavy.”

Vzhledem k tomu, že mikrobiom pokožky hlavy je kořenem veškerého zdraví našich vlasů, narušení této bariéry (které může nastat při použití určitých složek suchého šamponu) ovlivňuje vzhled našich vlasových pramenů. Pot, znečištění, olej a nahromadění produktu mohou způsobit hnisání bakterií, což vede k nepohodlí, suchosti a svědění.

„Vždy se snažím propojit péči o pokožku hlavy s péčí o pleť – nanesla byste si někdy make-up a nechala byste ho působit déle než tři dny, aniž byste ho smyla?“ říká Reavey. „Odpověď je pravděpodobně ‘ne’, protože vaše pokožka je díky tomu náchylná k vyrážkám a extrémně suchá. Totéž platí pro vaši pokožku hlavy.“ Dodává, že pro zdravý růst a zlepšení kvality vlasů je také důležité upřednostňovat hygienu pokožky hlavy, protože pokožka na temeni stárne rychleji než na obličeji.

Co dělá suchý šampon? Dobrý pro tvé vlasy? Vaše pokožka hlavy je prodloužením vaší pokožky a je ve skutečnosti docela porézní, takže Dr. Nathane, že si musíte pečlivě promyslet ingredience, které vám jdou přímo na hlavu. Má ráda produkty, které jsou nekomedogenní, protizánětlivé a obsahují zklidňující účinné látky.

Small dodává, že vzhledem k tomu, že vlasová pokožka produkuje přírodní oleje určené k vyživování vlasů a ochraně před UV zářením a látkami znečišťujícími životní prostředí, musíme si vybrat produkty s vysoce absorpčními složkami, abychom vyrovnali mastnotu bez ucpávání pórů. Navíc se domnívá, že rozhodující jsou kondicionační činidla. “Potřebujeme také kondicionéry a aktivní složky, protože jak vlasy, tak pokožka hlavy jsou vystaveny vodě prostřednictvím potu, vlhkosti a při oplachování vlasů ve sprše,” říká. “A protože jsou rozpustné ve vodě, mohou poskytnout dodatečnou výživu vlasům a pokožce hlavy, když jsou v kontaktu s vlhkostí.” Tyto výživné složky společně napodobují funkci pokožky hlavy a slouží jako zdravý doplněk k vaší celkové rutině.

Na co si dát pozor při nákupu suchého šamponu

“Při výběru suchého šamponu velmi doporučuji vyzkoušet suchý šampon bez aerosolu, protože tyto formulace neobsahují škodlivé hnací plyny a většina z nich obsahuje složky, které vyvažují mastnotu, zvětšují objem a prodlužují dobu mezi mytími,” říká Small.

Složky šetrné k vlasům, které absorbují olej, jsou obvykle škroby, jako je hliník, rýže, kukuřice a tapioka. „Zjistili jsme, že hliníkový škrob má nejlepší absorpci oleje, protože není rozpustný ve vodě, a proto izoluje olej. Když se vlasy opláchnou, kombinace škrobu a oleje se snadno opláchne,“ říká Small. Zatímco Reavey souhlasí s tím, že škroby jsou skvělé rostlinné složky, miluje také kyselinu fulvovou, supernutrient odvozený z organických rostlin, které začlenila do suchého šamponu své značky. Pokud jde o aktivní složky, Small doporučuje hledat extrakty, kondicionéry nebo peptidy.

Čeho se vyvarovat, uvádí, jsou syntetické vůně a nadměrné konzervační látky, které mohou způsobit podráždění, ale nepřinesou žádný užitek.

Jaký je nejlepší způsob použití suchého šamponu pro zdraví vlasů?

Suchý šampon je podle stylistů nejlepší aplikovat na čisté vlasy nebo den po umytí.

„Doporučuji, abyste produkt nanášeli na pramen vlasů blízko kořínku i doprostřed vlasového stvolu. Vyvarujte se však jeho nanášení přímo na pokožku hlavy nebo na silně znečištěné vlasy,“ říká Small a dodává, že jeho nanášením na pokožku hlavy může pomoci zabránit tomu, aby oleje pronikly do pramenů. “Pokud jsou vaše vlasy a pokožka hlavy příliš mastné, je těžší dodat vlasům objem, což je příjemná vedlejší výhoda používání suchého šamponu.”

Reavey říká, že jejím pravidlem číslo jedna je neaplikovat suchý šampon více než dvakrát mezi mytími. “V ideálním případě byste nikdy neměli používat suchý šampon jako náhradu za mytí vlasů – pouze abyste osvěžili svůj vzhled podle potřeby,” říká. A pamatujte, že dlouhodobé mytí může způsobit usazování na pokožce hlavy a ucpané póry (suchý šampon neodstraňuje mastnotu a usazeniny, jen je činí méně viditelnými).

Nakonec Nathan připomíná, že žádný suchý šampon nemůže zcela nahradit mytí skutečným šamponem a kondicionérem. Tradiční mytí odstraňuje nečistoty z produktů a může zklidnit pokožku hlavy, která je náchylná ke svědění nebo vysušení. A kondicionér je důležitý pro obnovení vlhkosti vlasů a ochranu před každodenním poškozením teplem. “Pamatujte si: Pokud používáte suchý šampon, používejte ho s mírou a ve spojení se skvělým duem šamponů a kondicionérů.”

Kupte si suchý šampon bez benzenu šetrný k pokožce hlavy

Arey, počkejte chvíli suchý šampon – 36,00 dolarů

Tento suchý šampon, který obsahuje oxid křemičitý a hliník – dvě vědecky ověřené složky absorbující olej – a také příjemnou, lehkou vůni přírodního cedru a šalvěje, neucpává póry ani nezpůsobuje usazování.

ACURE, suchý šampon – 13,00 $

Nejen, že tento suchý šampon neobsahuje kypřící látky, ale obsahuje také mátu peprnou a rozmarýn – dvě složky, které stimulují průtok krve do pokožky hlavy a podporují zdravý růst vlasů. Recenzenti poznamenávají, že původní složení zanechává bílé zbytky na tmavších barvách vlasů, ale naštěstí značka nabízí také složení vhodné pro brunety, které zaměňuje mátu peprnou za kakao (ale stále obsahuje rozmarýn) a dobře se kombinuje s výraznějšími tóny.

Act+Acre, objemový suchý šampon Fulvic Acid – 26,00 $

Reavey říká, že tento vzorec je tak čistý, že je vlastně jedlý (ale možná… nejezte to). Pro další výhody pokožky hlavy dodává Fulvic Acid více než 65 minerálů do vlasového folikulu, aby obnovil mikrobiom. Vzhledem k tomu, že není aerosol, lze jej nastříkat na bílou barvu, ale nezanechá žádné zbytky, když jej vmasírujete do pokožky hlavy nebo kartáčem na pramínky.

Crown Affair, The Dry Shampoo – 36,00 $

Tento oceněný suchý šampon bez tíže je dodáván s praktickým kartáčem Kabuki, který jemně rozprostře prášek podél vašich vlasových kořínků. Tomel zanechává vlasy tak svěže, že byste přísahali, že byly právě umyté, zatímco tapiokový škrob absorbuje oleje a vyživuje pokožku hlavy.

Suchý šampon Vegamour, GRO – 36,00 $

Rostlinné fytoaktivní složky v tomto složení jsou zodpovědné za revitalizaci vlasů ve dnech bez mytí. A přestože produkt používá kypřící činidlo, je vyroben bez mastku a benzenu, aby vytvořil sprej šetrný k pokožce hlavy. Je také bohatý na červený jetel, který může působit jako přírodní blokátor DHT pro minimalizaci vypadávání vlasů a vypadávání vlasů.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *