Syndrom Petra Pana: Význam, příčiny a následky

By | November 7, 2023

ADuplování s sebou přináší stejnou zodpovědnost jako svobodu: nemusí se vám například líbit uklízet koupelnu nebo přiznávat své chyby, ale to jsou velmi reálné věci, které musí v určitém okamžiku udělat všichni dospělí. Někteří z nás však mohou odmítnout přijmout tuto odpovědnost a vědomě či nevědomě se vyhýbat realitě dospívání – podobně jako postava Petera Pana v románu Jamese M. Barrieho z roku 1911 Peter a Wendy a filmy a hry založené na nich. Takové popírání povinností dospělých, výstižně nazývané syndrom Petera Pana, nefunguje v reálném světě, kde se po těch, kdo mají vztah s Peterem Panem, často vyžaduje, aby se chovali jako Wendy a plnili úkoly, o kterých Peter předstírá, že neexistují.

Vytvořil psycholog a psychoanalytik Dan Kiley, PhD, ve své knize z roku 1983 Syndrom Petra Pana: Muži, kteří nikdy nevyrostliSyndrom Petera Pana je termín pop psychologie – není oficiální diagnózou nebo duševní chorobou uznanou WHO Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM-5)říká psychiatr Gauri Khurana, MD, MPH, klinický instruktor na katedře psychiatrie na Yale University School of Medicine. Ačkoli podnadpis původní knihy na toto téma uváděl, že se vyskytuje zejména u cisgender mužů, je také důležité poznamenat, že každý může vykazovat chování a ideologie spojené se syndromem Petra Pana, říká klinická psycholožka Sabrina Romanoff, PsyD.

A pokud k tomu mají co říci sociální sítě, je jich jistě spousta. Videa TikTok s hashtagem #peterpansyndrome v posledních měsících dohromady nasbírala více než 25 milionů zhlédnutí. Ať už celý tento zájem o tento termín jednoduše ukazuje na rostoucí popularitu terapeutického jazyka (hranice, někdo?) nebo skutečný nárůst případů syndromu Petera Pana, Dr. Romanoff, že v dnešní době se ve skutečnosti vyskytuje více syndromů Petera Pana, jak naše bojující ekonomika a vzestup online seznamování umožňují toto chování.

“[In today’s environment]je těžší než kdy jindy překročit práh do dospělosti, což mnohé brzdí v jejich vývoji.“ — Sabrina Romanoff, PsyD, klinická psycholožka

Na jedné straně „je stále obtížnější dosáhnout finančního zabezpečení, koupit si dům a uživit rodinu,“ říká Dr. Romanoff. “Tyto věci společně vytvářejí prostředí, ve kterém je obtížnější než kdy jindy překročit práh do dospělosti a mnoho z nich je ve svém vývoji zatčeno.”

Zároveň „seznamovací aplikace usnadnily udržování životního stylu ‚Petra Pana‘,“ říká Dr. Romanoff. „Nabízejí komplexní přístup k novým partnerům [who can] naplňování povrchních vztahových potřeb, jako je příležitostný sex.“ Skutečnost, že se tyto aplikace obvykle zaměřují na fyzický vzhled, by také mohla některým Peteru Pansovi usnadnit, aby si alespoň dočasně zajistil partnera, aniž by projevoval velkou ochotu vypořádat se s realitou tohoto jednání. dospělý život, dodává.

Jaké jsou příznaky syndromu Petra Pana?

„Syndrom Petra Pana se také nazývá syndrom dospělého dítěte, komplex Petera Pana nebo syndrom selhání a popisuje lidi, kteří nikdy nevyrostli a fungují jako malé děti,“ říká Dr. Khurana. “Lidé se syndromem Petra Pana se obvykle nemohou finančně uživit, mají potíže s udržováním vztahů s dospělými a očekávají, že se o ně ostatní postarají.”

Protože syndrom Petera Pana není formální diagnózou, neexistují žádná oficiální kritéria pro definování stavu. Podle Dr. Khurana a Dr. Nicméně, mezi nejčastější příznaky Romanoff patří:

  • Obtížné hledání směru v životě a samostatné rozhodování
  • Potíže s udržováním osobních a romantických vztahů
  • Obtížnost stanovení a dosažení cílů, velkých i malých
  • Být nespolehlivý nebo rušit plány z důvodů, které nemusí dávat smysl
  • Chybí schopnost samostatného fungování
  • Existuje vzorec ztráty zaměstnání
  • Nedostatek odpovědnosti a obviňování druhých z osobních provinění
  • Být přitahován lidmi, kteří mají tendenci pečovat o druhé nebo je „matkovat“.
  • Buďte finančně impulzivní
  • Chybí touha osobnostně se rozvíjet nebo učit se dělat nové věci

Pokud si někdo běžně nerezervuje návštěvy vlastního lékaře nebo nemá pětiletý plán, neznamená to automaticky, že má syndrom Petera Pana, říká Dr. Romanoff. Koneckonců, mnoho lidí bojuje s přechodem do dospělosti a je přirozené, že pociťují nostalgii po jednodušších časech dětství, kdy je dospělost obtížná. Ale pokud někdo vykazuje více než dva nebo tři z výše uvedených příznaků a snaží se udržet vztah nebo práci jako dospělý, mohl by se potýkat se syndromem Petera Pana, říká Dr. Romanoff.

Jaké jsou příčiny syndromu Petra Pana?

Stejně jako mnoho behaviorálních tendencí má chování spojené se syndromem Petera Pana typicky své kořeny v zážitcích z raného dětství. „Pokud dítě vychovávají rodiče s helikoptérou, může mít takový strach ze selhání, že se o to ani nepokusí,“ říká Dr. Khurana. “Jak tyto děti vyrostou, mohou se bát opustit bezpečí hnízda svých rodičů a pokusit se vybudovat si vlastní život.”

“Když je dítě vychováváno rozmazlujícími se helikoptérovými rodiči, může mít takový strach ze selhání, že to nakonec ani nezkusí.” – Gauri Khurana, MD, MPH, psychiatr

I přehnaně vychvalované děti si mohou v dospělosti vypěstovat komplex Petra Pana. „Pokud je dítě neustále chváleno a říká se mu, že je nejlepší, může mít představu, že se nikdy nemýlí,“ říká Dr. Khurana. „A jako dospělí mohou mít problém rozpoznat, že potřebují změnit aspekty sebe sama, aby mohli lépe fungovat.“ To znamená, že mohou mít pocit, že mají právo dělat si, co chtějí, podobně jako někdo s narcistickými sklony – místo toho, aby přijali, že potřebují převzít určité povinnosti dospělých ve prospěch sebe i ostatních kolem sebe.

U dalších se vyvine syndrom Petera Pana jako mechanismus zvládání. „Michael Jackson je příkladem Petera Pana, který vyrostl v násilnickém prostředí, a to je docela běžné,“ říká Dr. Khurana. “Někdo se může v dospělosti chovat jako dítě, aby získal zpět dětství, které mu nebylo dopřáno.”

Jak může syndrom Petera Pana bránit romantickým vztahům

Pokud máte vy nebo váš partner komplex Petera Pana, je téměř nemožné, aby vztah rostl – pokud nedojde k trvalé změně chování, říká individuální a párová terapeutka Irina Firstein, LCSW. “Petr Pan se nebude chtít zavázat nebo převzít odpovědnost za věci,” říká, což klade zátěž na druhou partnerku, “Wendy”, aby se o všechno postarala.

“The [Wendy] je někdo, kdo dělá vše pro to, aby se ujistil, že pro svého partnera udělá vše,“ říká Dr. Khurana. Ale v určitém okamžiku i ta nejštědřejší Wendy bude pravděpodobně nesnášet, že musí zvládat všechny obtížné úkoly a povinnosti každodenního života, říká Firstein. Koneckonců, zdravý vztah zahrnuje dávání a přijímání od všech zúčastněných.

Pokud se ocitnete v roli Wendy, Firstein doporučuje konfrontovat svého partnera o jeho chování a postoji, abyste zjistili, zda je otevřený k diskusi o problému a je ochotný se změnit. Pokud ano, mohli by mít prospěch z podpory vyškoleného psychologa, říká Firstein.

Jako partner byste se měli také upřímně podívat na své vlastní chování, říká Dr. Khurana, poukazující na způsob, jakým mohou akce podobné Wendy dále povzbudit tendence Petera Pana. “Wendies mají tendenci být obětavé, aby si udržely svou roli záchranářů, protože svou sebehodnotu odvozují od služby druhým,” říká Dr. Khurana. “Aby vztah prospíval, musí Peter i Wendy upravit své chování.”

Na druhou stranu, pokud váš Peter Pan není ochoten změnit své chování, možná je čas se rozejít. „Je důležité být k sobě upřímný a uvědomit si, že vztah nikam nevede [with someone who won’t grow up] a povede to pouze k frustraci,“ říká Firstein.

Co dělat, když jste to vy, kdo nemůže vyrůst?

Li Vy Pokud jste skutečně Petrem Panem svého vztahu, vězte, že rozpoznání svého chování – a způsobů, které neslouží vám ani vašemu partnerovi – je důležitým prvním krokem ke zlepšení situace.

Jakmile se odhodláte ke změně, Firstein doporučuje navštívit psychologa, který vám pomůže pochopit příčinu vašeho chování. “Nejčastěji jsou síly, které způsobují problém, nevědomé a možná budete potřebovat pomoc při jejich odhalení a pochopení,” říká. “Otevřít se terapeutovi a naučit se mluvit o svých zkušenostech může být velmi užitečné, když vyrostete a stanete se dospělým.”

Mezitím je také důležité, abyste své drahé polovičce sdělili své plány na změnu chování. Může to být právě to, co potřebují slyšet, aby vydrželi a podpořili práci, kterou do vztahu vkládáte – místo toho, aby si vzali poznámku od Petrovy přítelkyně Tinkerbell a nadávali.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *