Testosteron je pro ženy důležitý a pro zdraví je přehlížen

By | September 14, 2023

TEstosteron byl dlouho považován za mužský alfa hormon. Dlouho byl považován (a v některých kruzích stále je) za klíčový faktor v tom, co dělá člověka mužem nebo ženou. Ale jak se vyvíjelo naše chápání pohlaví, vyvíjely se i naše znalosti o testosteronu.

Vidíte, ve skutečnosti je testosteron jedním z nejdůležitějších pohlavních hormonů v těle – pro Všechno. A to může mít významné zdravotní účinky (dobré i špatné) pro lidi, kteří se neidentifikují jako muži. Zde přední odborníci na hormony vysvětlují vše, co potřebujete vědět o testosteronu, včetně role, kterou hraje v ženském těle a co se stane, když se dostane do nerovnováhy.

Role, kterou hraje testosteron u žen a lidí s dělohami

“Testosteron je jedním z nejznámějších pohlavních hormonů v těle spolu s estrogenem a progesteronem,” říká Dr. Arianna Sholes-Douglas, integrační lékařka a expertka na hormony. Je rozhodující pro vývoj penisu a varlat, spermií a dokonce i svalů a kostí. Zatímco lidé s dělohami mají obecně mnohem nižší hladiny testosteronu celkově než lidé s varlaty, všechny tři hlavní pohlavní hormony spolupracují, říká; Pokud se jeden dostane z rovnováhy, ovlivní to úroveň ostatních.

Testosteron je důležitý pro sexuální touhu a touhu u lidí s dělohami; příliš málo a pro někoho by mohlo být těžší cítit se vzrušeně nebo mít náladu. “Lékařská komunita již dlouho ví, že nízké hladiny testosteronu jsou spojeny se sníženou sexuální touhou u mužů i žen,” říká odborník na plodnost Norbert Gleicher, MD. Zatímco Dr. Sholes-Douglas říká, že i když důvod spojení není jasný, které lékaři Dělat Víme, že chuť na sex klesá, když se hladina testosteronu snižuje.

Protože pohlavní hormony tak úzce spolupracují, podle Dr. Sholes-Douglas zatěžuje nadledvinky (které jsou důležité pro regulaci metabolismu, stresu a krevního tlaku), když hladina testosteronu klesne příliš nízko. “Způsobuje to, že estrogen a progesteron se hůře kompenzují, a to klade na tělo stres,” říká. “To by mohlo vést k potížím se spánkem, což by mohlo vést k podrážděnosti,” říká.

Samozřejmě, že obrácená nerovnováha – příliš mnoho testosteronu – vede k vlastním problémům. „Příliš mnoho testosteronu je hlavní příčinou anovulační neplodnosti u žen [when the ovaries do not release an egg during a menstrual cycle] a je ústředním rysem syndromu polycystických vaječníků,“ říká Dr. Sara Gottfried, autorka Hormonální léčba, Dieta pro obnovení hormonůA Dieta mozek-tělo. “Příznaky zahrnují nepravidelné cykly, vypadávání vlasů nebo nepoddajné vlasy na bradě a jinde, cysty na vaječnících, přibírání na váze a vyrážky.” Příliš mnoho testosteronu může také potenciálně ovlivnit metabolismus, dodává Dr. Gottfried dodal: “Také víme, že vysoké hladiny androgenů, včetně testosteronu, jsou spojeny s inzulinovou rezistencí, která způsobuje, že se ženy cítí mlhavě a zažívají silné chutě na uhlohydráty.”

Dr. Gottfried říká, že je normální, že testosteron i progesteron během perimenopauzy a menopauzy klesají. “Jakmile vaječníky začnou snižovat produkci estrogenu, hladiny testosteronu začnou klesat,” říká. To je jeden z důvodů, proč mohou mít ženy během menopauzy větší problémy s kontrolou hmotnosti, než když byly mladší. „Mohlo by to způsobit ulpívání tuku na vašem těle, což by vám bránilo vidět dostatečné účinky navzdory pravidelným cvičením na budování síly; je těžké budovat svaly,“ říká.

Dr. Sholes-Douglas říká, že stres může také ovlivnit hladinu testosteronu. “Když jste pod velkým stresem, vaše hladina progesteronu, estrogenu a testosteronu může klesnout,” říká a dodává, že to může způsobit cyklický problém, protože tělo ve stresu (opět) způsobuje problémy se spánkem, který se zhoršuje.

Jak udržet hladinu testosteronu pod kontrolou

Není divu, že velkou roli hraje zvládání stresu. „Napište si každý večer seznam vděčnosti se třemi velkými úspěchy, praktikujte odpuštění a vědomě se spojte s těmi, které milujete,“ navrhuje Dr. Gottfried předtím. „Bylo prokázáno, že zaměření na pozitiva snižuje hladiny kortizolu o 23 procent a zvyšuje DHEA, předchůdce testosteronu.“ Jinými slovy, toto není jen rada pro dobrý pocit; Je to důležité pro vaše hormony. Další způsoby, jak se vypořádat se stresem: cvičte (i když ho nenávidíte), jezte potraviny, které podporují stabilní hladinu krevního cukru (a tedy vyrovnanější náladu) a začleňte do své rutiny některé techniky inspirované ájurvédou. Dr. Gottfried také navrhuje co nejvíce omezit vystavení některým syntetickým chemikáliím (jako jsou plasty a pesticidy), protože ty narušují hladinu estrogenu, což zase vede k (bubnové) nerovnováze testosteronu.

Pokud jde o lékařské ošetření, Dr. Sholes-Douglasi, že neexistuje žádný lék na zvýšení testosteronu pro ženy (jiný než hormonální terapie pro přechod z ženy na muže) schválený FDA. “Je to pro mě velký problém, protože to ukazuje, že lidé stále nechápou důležitost testosteronu u žen,” říká. (Existují recepty na léky, které zvyšují estrogen i testosteron, ale nejen testosteron.) Aby se tomuto problému vyhnula, používá výše zmíněný DHEA, hormon produkovaný v nadledvinách, který tělo přeměňuje na testosteron a další pohlavní hormony. Říká, že v případě potřeby aplikuje pacientům DHEA vaginálně, protože oblast klitorisu je nejcitlivější na testosteron. DHEA je však k dispozici také jako doplněk stravy ve formě kapslí, které Dr. Totéž se často doporučuje ženám s nízkým libidem. (Konkrétně formuloval jeden s názvem Vivo.)

Jak tito odborníci objasňují, role testosteronu v těle je stejně důležitá jako estrogen nebo progesteron. Zatímco věk, stres a další faktory (např. PCOS) mohou ovlivnit hladiny, existují dobré zprávy o tom, jak je zvládnout a uvést tělo zpět do rovnováhy.

To, co jíte, také ovlivňuje vaše hormony. Podívejte se na video níže, kde najdete tipy na hormonálně vyvažující potraviny:Navíc, jak cvičení ovlivňuje vaše hormony. A zde se dozvíte, zda byste si měli nechat zkontrolovat hladinu hormonů.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *