Testování plodnosti pro ženy: co můžete očekávat od vás a vašeho partnera

By | September 15, 2023

GPotýkat se s neplodností může mít často pocit, jako byste znovu a znovu protřepávali Magic 8 Ball – bez ohledu na to, jak moc se snažíte nebo kolikrát se zeptáte, dostanete jen velmi vágní, neužitečné předpovědi o tom, co se děje Výsledky. Existuje tolik proměnných, které mohou ovlivnit plodnost, od věku přes zdraví až po jednoduché načasování, že určení, kdy nebo jak osoba otěhotní, je o něco složitější, než jak bylo prezentováno na střední škole ve třídě zdraví. (Víte, spermie + vajíčko = miminko.) I člověk, který teoreticky dělá všechny „správné“ věci, si může být úplně neuvědomován, co se děje (nebo neděje) s jeho tělem.

Odborníci proto většinou doporučují lidem, kteří mají potíže s otěhotněním, udělat si test plodnosti, aby se některé matoucí otazníky proměnily ve stravitelnější konkrétní. “Vždy je dobré setkat se a promluvit si se svým gynekologem, pokud se snažíte otěhotnět – mohou vám pomoci,” říká Chantel Ianthe Cross, MD, přidružená ředitelka stipendií reprodukční endokrinologie a neplodnosti v John’s Hopkins Medicine.

Jennifer Kulp-Makarov, doktorka gynekologie, reprodukční endokrinologie a specialistky na neplodnost z New Hope Fertility Center v New Yorku, navrhuje, aby lidé ve věku 35 let nebo mladší měli před návštěvou lékaře alespoň rok. Lidé ve věku 35 až 40 let by měli zvážit čekání asi šest měsíců, než navštíví specialistu na plodnost, zatímco lidé ve věku 40 let a starší budou pravděpodobně chtít navštívit specialistu ještě před zahájením procesu. “Přijďte brzy, pokud máte problémy, jako je bolestivá menstruace nebo nepravidelné menstruační cykly,” dodává.

První konzultace týkající se plodnosti bude zahrnovat test plodnosti – ale můžete si být jisti, že se nejedná o žádné scantrony. Pokud jdete k lékaři a nepoužíváte domácí sadu, bude vás test ženské plodnosti obvykle stát mezi 50 a 1 000 dolary, v závislosti na tom, které laboratoře jsou objednány a jaký typ pojištění máte. Ale to, co očekávat a co se můžete naučit, necháme na lékařích odtud.

Vy a váš partner projdete svou anamnézu

Váš lékař se vás pravděpodobně zeptá na mnoho otázek o vašem cyklu hned od začátku, jako například: B. jak dlouho to trvá a kolik času uplyne mezi menstruacemi, abyste získali představu o tom, jak jste pravidelní. V tomto případě může být sledování období velmi užitečné. Můžete použít jednu z těchto devíti možností nebo zařízení jako Fitbit nebo Apple Watch a odeslat data k projednání se svým lékařem. Je také důležité znát svou osobní a rodinnou anamnézu, říká Dr. Takže Cross, buď připraven o tom mluvit. Váš lékař se vás pravděpodobně zeptá na předchozí těhotenství, léky nebo nemoci, které jste prodělala, a zda se ve vaší rodině nevyskytují nějaké vrozené vady – to vše může potenciálně ovlivnit vaši plodnost.

Pokud máte partnera, oba odborníci doporučují, aby se k vám na schůzku dostavil, protože také potřebuje vyšetření. “Asi ve 40 procentech případů může být neplodnost na mužské straně,” říká Dr. Kulp Makarov. Životní styl otce může hrát roli v plodnosti – například kouření a užívání marihuany může ovlivnit spermie, takže se lékař pravděpodobně zeptá vašeho otce na jeho každodenní návyky. Lékaři mu také provedou analýzu spermatu, aby prozkoumali počet spermií, jejich pohyb a tvar, aby zajistili, že jeho plavci jsou v nejlepší možné kondici k oplodnění vašich vajíček.

Další možnost testování plodnosti: mobilní testovací sběrnice od Kindbody:Váš lékař nařídí krevní test

Jednoduchý krevní test může vašemu lékaři říct hodně o vašem těle, včetně toho, zda máte normální funkci štítné žlázy a zda jste imunní vůči určitým nemocem, jako jsou zarděnky nebo plané neštovice, říká Dr. Přejít. Pokud jste těhotná, vakcínu proti těmto onemocněním nedostanete. Proto byste se měli ujistit, že máte aktuální informace, abyste během těhotenství neonemocněli a netrpěli komplikacemi.

Odběrem krve mohou lékaři také zkontrolovat přítomnost některých hormonů, včetně anti-Müllerova hormonu (AMH), proteinového hormonu produkovaného buňkami ve vaječnících. “Vajíčka, která máme, produkují hormon AMH.” Čím více vajíček máte, tím vyšší jsou hladiny hormonů,“ říká Dr. Přejít. (Nižší hladiny AMH znamenají, že máte méně vajíček, se kterými můžete pracovat, což může být známkou blížící se menopauzy.) Krevní testy také určují hladiny folikuly stimulujícího hormonu (FSH), dalšího důležitého hormonu pro funkci vaječníků.

Zatímco AMH nemusí nutně předpovědět, zda budete moci otěhotnět sami, Dr. Kříž, že vaše výsledky mohou pomoci vašemu lékaři určit, jak dobře byste reagovali na léčbu neplodnosti. Pokud výsledky ukazují nízkou zásobu vajec, Dr. Kulp-Makarov dodává, že lékaři se mohou rozhodnout pro agresivnější léčbu plodnosti, ale mohou vám vysvětlit vaše možnosti.

Krevní testy mohou také obecně hledat hormonální nerovnováhu, říká Dr. Kulp Makarov. Test by mohl například prokázat, že osoba má zvýšenou hladinu testosteronu, což může být příznakem syndromu polycystických vaječníků (PCOS), který může ovlivnit plodnost.

Pravděpodobně vás čeká vyšetření pánve a ultrazvuk

Stejně jako u vaší každoroční návštěvy gynekologa bude váš lékař pravděpodobně chtít také vyšetřit dělohu pomocí vyšetření pánve. “Bolestivé vyšetření pánve může být známkou fibroidů nebo endometriózy,” říká Dr. Přejít. V závislosti na tom, v jaké fázi vašeho cyklu se nacházíte, může gynekolog také zkontrolovat váš cervikální hlen, aby určil, zda byste měla ovulovat.

Pak vás pravděpodobně čeká ultrazvukové vyšetření, aby se lékař dozvěděl více o vašich vnitřních reprodukčních orgánech. Zobrazování ukazuje tvar dělohy (lepší než to, co lze vidět při standardním vyšetření pánve), což umožňuje lékaři zjistit, zda existují nějaké abnormality, které by mohly ztížit početí, říká Dr. Kříž, jako jsou cysty, šikmo, jizva nebo jiné hmoty. Ultrazvuk může také poskytnout lékařům konkrétnější představu o nabídce vajíček nad úrovní vaší AMH – ve skutečnosti by lékař pro plodnost měl být schopen spočítat počet vašich vajíček, říká Dr. Kulp Makarov.

„Většina žen nemá žádné bolesti [during the ultrasound]”Ale někteří lidé jsou citliví na jakoukoli vaginální manipulaci,” říká Dr. Kříž, takže buďte připraveni na možné nepohodlí. Může to být také obtížná zkouška pro lidi, kteří zažili trauma nebo zneužívání, protože je svou povahou poněkud invazivnější; Nebojte se svému lékaři jasně říct, co vám vyhovuje a co naopak ne.

Můžete si nechat zkontrolovat vejcovody

Kromě vašich vaječníků a dělohy hrají v těhotenství důležitou roli vaše vejcovody – zde se uvolňuje vaše vajíčko z vaječníku a dochází k oplodnění. Pro kontrolu stavu vašich vejcovodů lékaři často provádějí test nazývaný hysterosalpingogram nebo HSG. To se děje v první polovině vašeho cyklu a zahrnuje to, že lékař vstříkne kontrastní barvivo do dělohy a poté provede rentgen, aby zkontroloval, zda se barvivo dostává do dělohy a ven z vejcovodů. Toto vyšetření může odhalit fibroidy, které blokují vejcovody a někdy je třeba je odstranit. Stavy jako endometrióza, chlamydie a kapavka mohou způsobit zjizvení vejcovodů. Pokud je tomu tak, lékaři vědí, že se mohou chtít vyhnout používání vejcovodů při léčbě plodnosti, říká Dr. Kulp Makarov. Celý proces trvá jen asi pět minut a u některých lidí může způsobit mírné křeče; Oba lékaři doporučují před návštěvou pro každý případ vzít volně prodejný lék proti bolesti.

Některé praktiky také nabízejí to, co se nazývá sonogram fyziologického roztoku nebo SIS, test, pro který byste se obvykle vrátili po první schůzce, říká Dr. Přejít. To zahrnuje ultrazvuk a katétr, který vede do pochvy, přes děložní čípek a do dělohy, kde lékaři vstříknou fyziologický roztok. To poskytuje pohled na strukturu dělohy, ale zkušení lékaři ji mohou také použít k vyšetření vejcovodů, říká.

Můžete se také rozhodnout pro genetické vyšetření

Zatímco některé ženy podstupují genetický test zatímco Pokud jste těhotná, ostatní mají možnost provést test během prvního vyšetření plodnosti (tzv. screening přenašeče). Pomocí krevního testu lékaři prozkoumají asi 300 nemocí, říká Dr. Kulp-Makarov, aby zajistil, že oba rodiče nemají stejnou genetickou mutaci. Pokud jsou oba přenašeči stejné nemoci, může to zvýšit pravděpodobnost, že ji dostane i dítě. Pokud je například jeden rodič nositelem genu pro cystickou fibrózu (geneticky dědičné onemocnění, které postihuje plíce a trávicí systém), druhý rodič bude testován, aby se zjistilo, zda je nositelem stejného genu. Pokud je tomu tak, znamená to, že u dítěte je pravděpodobnost rozvoje cystické fibrózy jedna ku čtyřem. S těmito informacemi pak mohou lékaři zajistit testování embrya během IVF, aby bylo zajištěno, že dítě není nositelem genu (nebo nemoci). Podle NIH to může stát až 2 000 $ v závislosti na hloubce promítání.

Zajímá vás další aspekty plodnosti? Zde se můžete dozvědět vše o běžných mýtech o potravinách zvyšujících plodnost. A zde jsou některé obecné otázky týkající se plodnosti, které by měl znát každý.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *