Tiché procházky: Výhody tohoto uklidňujícího trendu

By | September 9, 2023

Pokud hledáte nový způsob cvičení, TikTok je pro vás. O zábavné nápady není nouze, od procházek se žhavými dívkami až po cvičení „3-2-8“ a cvičení na trampolíně. Nejnovější: „tichá procházka“.

Tiché procházky jsou přesně to, co zní: chůze sama, bez rozptylování, ať už jde o štěkání vašeho psa, přehrávání podcastu nebo nejnovější drby vašeho přítele. Jinými slovy, je to pohybová meditace uvolňující úzkost. Vzhledem k tomu, kolika rušivým vlivům jinak každý den čelíme, by to mohla být část vašeho dne, kterou ve skutečnosti věnujete jen… být sami se sebou.Kořeny v buddhistické meditaci

I když jsou tiché procházky v současné době na TikToku trendy, myšlenka je všechno, jen ne nová a má své kořeny v buddhismu. Tichá meditace v chůzi byla důležitou součástí učení buddhistického učitele Thich Nhat Hanha. Věřil, že je nanejvýš důležité začlenit mír do všech našich činů, včetně chůze.

Kromě toho je hodnota meditace v chůzi vyučována v několika buddhistických myšlenkových směrech. Mnoho buddhistických vůdců vám řekne, že je to skvělý způsob, jak cvičit všímavost, všímavost, vděčnost a přítomnost. Navíc prý i sám Buddha tvrdil, že meditace v chůzi pomáhá mimo jiné k fyzické kondici a k ​​lepšímu meditování.

Výhody podle psychologa

Zatímco tišší cvičení (předpokládejme restorativní jógu) mohou podpořit úlevu od stresu a vědomí těla, co takhle úplně tiché cvičení? Z pohledu psychologa meditace tiché chůze prospívají vaší mysli a náladě mnoha způsoby.

Zlepšuje pozornost

Za prvé, tichá chůze vám umožní opravdu se soustředit. „Vaše pozornost není rozdělena, když netelefonujete, s někým nemluvíte nebo neposloucháte podcast,“ říká Samantha Gambino, PsyD, zakladatelka Strong + Mindful, poradenské firmy, která se zabývá duševním zdravím na pracovišti. . “Vytváří prostor pro pozornost k různým věcem.”

Například říká, že můžete použít svých pět smyslů, abyste si všimli, co je kolem vás, nebo se naladili na to, jak se vaše tělo cítí.

Umožňuje emocionální odbavení

Pro mnohé z nás je den plný práce nebo studia, péče o rodinu, trávení času s přáteli, úklid a mnoho dalšího. Tichou procházkou si dopřejete chvilku relaxace a zajistíte, že je vám dobře.

“Může to být čas, kdy pochopíte, jak se cítíte, jak probíhá váš den, zda máte obavy z věcí nebo čehokoli jiného, ​​co vám pomůže naladit se na sebe a své pocity,” říká Dr. Gambino. “Můžete také využít čas k zamyšlení nad konkrétní situací nebo k posouzení toho, jak se cítíte při něčem, co se ten den nebo týden stalo.”

A poukazuje na to, že v našem rychle se měnícím světě si musíme být vědomi toho, že se ovládáme.

Dává vám možnost zažít přírodu

Příroda opravdu dělá zázraky pro naše blaho. „Příroda má tolik pozitivních účinků na naše fyzické a duševní zdraví a tichá procházka vám umožní zažít tyto výhody,“ říká Dr. Gambino.

Věda to potvrzuje. Poukazuje na přehled výzkumu, který naznačuje, že trávení času v přírodě zvyšuje štěstí a pozitivní pocity, snižuje stres a pomáhá nám cítit větší smysl a účel v našich životech.

Navíc, pokud půjdete blízko vody, může do hry vstoupit „efekt modrého prostoru“. Výzkum v podstatě říká, že blízkost vodních ploch vám může pomoci cítit se odpočatější a může snížit hladinu stresu.

Umožňuje vám spojit se s vaším přirozeným rytmem

Naše těla milují – a touží – rytmus. V knize Co se vám stalo?: Rozhovory o traumatu, odolnosti a léčeníDětský psychiatr a neurolog Bruce Perry napsal: „Rytmus je nezbytný pro zdravé tělo a mysl. Každý člověk na světě si pravděpodobně dokáže představit něco rytmického, díky čemu se cítí lépe: chůze, plavání, hudba, tanec, zvuk vln tříštících se o pláž…“ Když jdete v tichu, můžete se více sladit uklidňující rytmus vašich kroků – i když mu nevěnujete přímou pozornost.

Poskytuje prostor pro vaše myšlenky

Kultura spěchu nám říká, že uvolnění mysli je „neproduktivní“, ale to ve skutečnosti není pravda (nebo dokonce užitečná). Tichá procházka může být přirozeným způsobem, jak dopřát vašemu mozku trochu relaxace a denního snění, což, ano, má své výhody.

„Putování mysli zvyšuje kreativitu a divergentní myšlení, tedy schopnost rozvíjet nové nápady,“ vysvětluje Dr. Gambino. “A nové myšlenky a kreativní nápady obohacují naše životy a pomáhají nám řešit problémy, myslet mimo rámec a mít úplnější zkušenosti.”


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Georgiou, Michail a kol. “Mechanismy dopadu modrých prostorů na lidské zdraví: Systematický přehled literatury a metaanalýza.” Mezinárodní žurnál environmentálního výzkumu a veřejného zdraví Vol. 18.5 2486. 3. března 2021, doi:10.3390/ijerph18052486


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *