Tím zajistíte, že vaše vůně vydrží déle

By | September 14, 2023

GJsou chvíle, kdy se soustředíte pouze na jedinou vůni. Sbírání vůní se stalo normou, což vám umožňuje měnit svůj pach tak často, jak měníte svůj vzhled. Stejně jako každou sezónu vyměňujete oblečení, i výměna hluboké pižmové vůně, kterou byste nosili v zimě, za lehčí, vzdušnější vůni v teplejších měsících, může zcela změnit vaši náladu. A je pochopitelné chtít sbírat vůně; Vůně hrají důležitou roli při utváření a spouštění vzpomínek a emocí a kolekce sochařských, poutavých flakonů tvoří skvělé dekorativní kousky. Ale když už jste se rozhodli udělat si zásoby vůní, jak zajistit, aby vydržely co nejdéle?

Čtěte dále a zjistěte, co potřebujete vědět.


Odborníci v tomto článku

  • Autumne West, národní kosmetická ředitelka společnosti Nordstrom
  • Kathryn Balcerski, spoluzakladatelka konzultační butikové vůně Serendipitee NYC
  • Minetta Rogers, provozní ředitelka Institutu pro umění a olfaction
  • Myiesha Sewell, kosmetická ředitelka společnosti Sephora
  • Tami Katz, spoluzakladatelka konzultační butikové vůně Serendipitee NYC

Vyprší vůně?

Ačkoli vůně technicky nevyprší, mají trvanlivost. Podobně jako u štítků čerstvosti, které vidíte v supermarketu, toto číslo udává, jak dlouho může spotřebitel očekávat, že vůně dosáhne své maximální síly. Autumne West, národní ředitel krásy Nordstrom, říká, že všechny vůně mají na krabici nebo v příbalovém letáku číslo PAO (Period After Opening). Symbol, který vypadá jako otevřená sklenice s číslem a „+M“, představuje počet měsíců, po které značka očekává, že její vůně bude po otevření co nejlépe vonět.

Říká, že tato čísla se liší v závislosti na vůni a značce, ale obecně se pohybují kolem 24 měsíců. Vůně bez konzervačních látek mohou mít kratší trvanlivost. Čím dále se od PAO dostanete, tím větší je riziko, že vůně ztratí svou účinnost a výdrž. A i když použití vůně po uplynutí doby použitelnosti pravděpodobně nezpůsobí žádnou škodu, vůně může vyblednout a již nebude tak silná. „Časem se vůně změní a myslím, že už si tu vůni na sobě neužijete,“ říká West. Pokud je vaše kolekce funkční sbírkou, ve které nosíte vůně, které sbíráte, můžete se tomu vyhnout tím, že své vůně budete nosit a spotřebovávat.

Nicméně, Minetta Rogers, provozní ředitelka Institutu pro umění a čichání, poukazuje na to, že toto značení není standardní na historických lahvích a že PAO lze libovolně odlišovat a měnit. Uvádí, že má některé lahvičky, které mají PAO výrazně nad jejím PAO a které voní stejně jako při prvním otevření, takže to může také záviset na samotné vůni a podmínkách skladování. Nedoporučuje také vyhazovat parfémy, které dosáhly jejich PAO, aniž byste je nejprve prozkoumali; Protože je však každá vůně individuální, měli byste si své lahvičky zkontrolovat, zda se vzhled a vůně drasticky nezměnily a už vám nevyhovují.

4 tipy od odborníků na vůně, aby vůně déle vydržela

Pokud jde o výdrž vašich vůní, začněme tím ne udělat. „Pokud si chcete představit kolekci parfémů, která se během krátké doby nejvíce zkazí, umístili byste kolekci parfémů s citrusy a jinými parfémy se silnými vrchními tóny na stálé přímé sluneční světlo do vlhké místnosti, kde dochází k extrémním teplotním výkyvům. “ říká Rogers. “Možná by se kolekce neustále třásla, aby do směsi přidala kinetickou energii – představte si kolekci parfémů na přímém slunci na staré pračce při plném odstředění.”

Pokud si však chcete vybudovat parfémový šatník, který vám pomůže projevit se po celý rok a různými vůněmi, existují způsoby, jak zajistit, aby vaše vůně zůstaly svěží co nejdéle.

1. Skladujte na chladném a suchém místě

Podle všech dotázaných odborníků je nejhorší, co můžete pro životnost vůně udělat, skladovat ji na místě s kolísajícími teplotami (podívejte se na vlastní tělo, lékárničku). Kolísání teplot a vlhkost v místnostech s velkými teplotními výkyvy, jako je koupelna, může časem způsobit odpařování parfému. Místo toho hledejte chladné a suché místo, kde si co nejlépe uchovat vůně.

2. Uchovávejte je mimo přímé sluneční světlo

Podnos s třpytivými skleněnými lahvičkami lesknoucími se na slunci vytváří skvělou fotografii, ale podle Westa může přímé sluneční světlo „změnit vzhled a barvu tekutiny, způsobit vyblednutí lahvičky a potenciálně ovlivnit samotnou vůni“. Neprůhlednější lahvičky, které propouštějí méně světla, mohou pomoci vůním vydržet o něco déle. Nejlepší je však uchovávat vůně mimo dosah slunce.

3. Kupujte vůně s déletrvajícími tóny

Podle Rogerse a Myieshy Sewellových, kosmetických ředitelů společnosti Sephora, některé rodiny vůní vydrží na pokožce a ve flakonu déle než jiné. Obecně platí, že vůně s vysokým obsahem citrusů v lahvičce (a na pokožce, když na to přijde) mají kratší trvanlivost než sytější, gurmánské vůně, které obsahují smetanové tóny jako vanilka a koření.

Něco o složení: Vůně se skládají ze tří úrovní tónů: horní, srdeční a základní. Horní tóny jsou prvním dojmem vůně, střední tóny jsou její esencí a základní tóny jsou obecně tím, co zůstane, když zbytek vůně vybledne.

Rogers dodává, že “horní tóny se mění rychleji než střední nebo základní tóny” a že ne všechny parfémy používají tuto specifickou strukturu složení. Vůně vůní s mnoha vrchními tóny, jako jsou čerstvé citrusy nebo aldehydy (syntetické složky, které dodávají mnoha vůním svěží, čistou vůni) nezůstávají tak intenzivní a mohou časem vyblednout rychleji než vůně s větším středem a základem. tóny (což jsou obvykle bohaté, silně vonné tóny), které tvoří vůni.

4. Začněte s menší sbírkou

Neexistuje žádné magické číslo pro to, kolik vůní byste měli vlastnit, ale spíše to, zda je cílem skutečně nějakou vlastnit nést Ve všech případech je rozumnější začít s menší sbírkou, než hromadit větší množství. Pokud chcete větší rozmanitost, můžete vůně vrstvit na sebe.

Tami Katz a Kathryn Balcerski, spoluzakladatelky konzultační butikové vůně Serendipitee NYC, říkají, že někomu, kdo chce nosit opravdu hodně vůní, by prospělo, kdyby si koupil menší velikosti, aby je bylo možné vrstvit a používat. Experimentujte s vrstvením vůní testováním kombinací, které mají podobné tóny a dobře spolupracují, a vylepšete stávající vůně, které již milujete, použitím vhodného tělového mycího prostředku nebo mléka se stejnou vůní.

Rogersová říká, že nejlepší způsob, jak si užít svou sbírku parfémů, je používat ji, protože „je to řemeslo a umění neodmyslitelně založené na čase.“ Doporučuje sbírat z vašich „individuálních, idiosynkratických tužeb a preferencí pro určité vonné materiály“ a nikoli podle čistá funkčnost trvanlivosti vůně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *