Tipy na cestování v perimenopauze od cestovatele

By | November 3, 2023

Když jsem si balil kufr, podíval jsem se do kalendáře svého telefonu a potvrdil jsem, že uplynulo 41 dní od konce mé poslední menstruace. Moje předchozí tři menstruační cykly trvaly pouze mezi 18 a 21 dny.

Moje nadcházející dobrodružství zahrnovalo fantastický týdenní itinerář plný cyklistiky, pěší turistiky a kulturních zastávek v Kolumbii, pro mě nové zemi. Měl jsem být nadšený. Místo toho jsem se chtěl jen zhroutit na gauč, jíst slané sacharidy a plakat. Několik týdnů jsem se potýkal s vysilujícími příznaky PMS – křečemi, masivními změnami nálad, vyčerpáním a bolavými klouby. Frustrovaný a otrávený jsem se vrhl do Advilu, uvolnil cenný příruční prostor pro dvě krabičky tamponů Super Plus a pokusil se spát před mým letem v 5 hodin ráno příštího rána.


Odborníci v tomto článku

  • Becky Lynn, lékařka, gynekoložka a generální ředitelka a zakladatelka Evora Women’s Health
  • Julie Ann Slade, majitelka The Ultimate Retreat Company na Costa Blanca, Španělsko

Během týdenního výletu jsem hodiny cestoval autobusem mezi odlehlými vesnicemi mimo vyšlapané cesty. Zatímco jsem navštívil neuvěřitelná archeologická naleziště, poznal nové lidi a dozvěděl se vše o historii Kolumbie, nosil jsem s sebou celou dobu tampon ze strachu z krvácení. Pokračoval jsem v užívání přípravku Advil, abych se mohl držet svého aktivního, předem naplánovaného cestovního plánu, aniž bych podlehl přetrvávajícím bolestivým křečím. Pořád jsem se modlil, abych neměl trapné návaly. A pořád jsem přemýšlela, kde mám sakra menstruaci.

Konečně se to ukázalo 48. den, zrovna když jsem mířil domů.

Pěkný.

Jsem cestovní novinář na volné noze. Moje láska k objevování našeho nádherného světa je celoživotní vášní. Cestování o samotě mi ukázalo, čeho jsem schopen, zvedlo mé sebevědomí a dodalo mi pocit pohody. Cestování je vrcholnou transmigrací duše a jsem vděčný, že ho mohu pravidelně zažívat.

Taky jsem v perimenopauze. To znamená, že moje funkce vaječníků se pomalu zastavuje, což způsobuje hormonální výkyvy, které spouštějí různé příznaky. V mém případě to jsou návaly horka, podrážděnost, potíže se spánkem, nadýmání, mozková mlha, bolesti kloubů a přecitlivělá pokožka. Do menopauzy se oficiálně nedostanete, dokud 12 měsíců nedostanete menstruaci, a proces perimenopauzy může trvat roky.

Ve 48 letech jsem prošel částmi perimenopauzy se slušnou dávkou grácie. Jsem spokojený se svou prchavou plodností. Naučila jsem se nechat si šediny, nezakrývat je. Snadno vytrhnu všechny zatoulané chloupky. Hormonální výpadky jsou nepříjemné, ale zvládnutelné. Ale vypořádat se s vážnějšími vedlejšími účinky a zároveň dodržovat můj plán cestování po světě je čím dál rušivější.

Během několika posledních let jsem při cestování zažil ohromnou nervozitu. (Mohu navázat spojení? Budu spát v letadle? Kde je můj pas?) Ukazuje se, že mnoho lidí zažívá úzkost během perimenopauzy, někdy poprvé v životě. Čekám na moji čím dál nepravidelnější menstruaci, která často vypadá a působí jako místa činu a někdy vyžaduje jak tampony, tak vložky. Návaly horka mě najednou nechávají zmáčet. Noční pocení narušuje můj spánek a jet lag je nesnesitelný. Výsledný nedostatek klidu mě při několika příležitostech nechal zmatený, když jsem si měl užívat úplně novou destinaci. Nejsem sám: Vážení přátelé a kolegové autoři cest, kterých je mi pravidelně líto, se také trápí, snaží se udržet své pravidelné rutiny a aktivity, zatímco jejich fyzické a psychické stavy jsou v hormonálním zmatku.

Nikdy jsem si nepředstavovala, že perimenopauza může být tak náročná a turbulentní. Moje matka to nikdy pořádně nevychovávala a nikdo z mých lékařů také ne. Proplétal jsem se, aniž bych skutečně věděl, co s tím, pokud vůbec něco, dělat. A hrozí, že mě připraví o obrovskou radost – cestování.

“Nedovolte, aby toto období života zmáčklo tlačítko pauzy v životě, milování a objevování.” — Julie Ann Slade, majitelka The Ultimate Retreat Company

“Udělali jsme tak špatnou práci při vzdělávání žen v perimenopauze,” vysvětluje Dr. Becky Lynn, gynekoložka, odbornice na menopauzu a zakladatelka/výkonná ředitelka Evora Women’s Health, lékařské concierge služby zaměřené na ženské wellness. „Můžeš se cítit zlomený, ale není to tak. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho bezpečných a účinných způsobů léčby perimenopauzy.“

Po diskusích s pacienty, které se zaměřují na anamnézu, jednotlivé symptomy, každodenní stresory a životní styl, Dr. Lynn často používá antikoncepci – jako je náplast nebo vaginální kroužek – které mohou také sloužit jako účinná možnost hormonální substituční terapie (HRT). Dodávají bezpečné dávky hormonů, které regulují menstruační tok a mohou pomoci zmírnit celou řadu dalších perimenopauzálních nepohodlí. “Nemusíte trpět v tichosti,” říká Dr. Lynn. “Existují způsoby, jak se cítit lépe.”

Mimo lékařskou ordinaci existuje mnoho způsobů, jak můžete během cestování zvládnout nebo zmírnit příznaky perimenopauzy. Julie Ann Slade, majitelka The Ultimate Retreat Company na Costa Blanca ve Španělsku, zajišťuje pro klienty wellness a relaxační přestávky na míru. Mnoho z nich je ve středním věku a v perimenopauzálním období a vyráží ven sami. „Cestování nás udržuje v kontaktu se světem,“ říká mi. “Udržuje naše těla v pohybu a naši mysl zdravou s novými zážitky, které vyživují naši duši.”

Slade připouští, že hormonální obavy z cestování jsou velmi reálné. Vaši zaměstnanci budou v neustálém kontaktu s hosty na cestě, aby minimalizovali jakékoli obavy, potíže nebo překážky, a budou s nimi pracovat na přizpůsobení jejich zážitku jejich osobním potřebám. To může zahrnovat lékařské a wellness poradenství specifické pro menopauzu, přizpůsobená jídla, životní koučink a specifické nabídky fitness. Soukromé pokoje jsou hostům k dispozici také bez jediného příplatku, takže si mohou užívat klidu a soukromí. Aromaterapeutické spreje s uklidňujícími vůněmi jsou snadno dostupné a čas venku je prioritou pro zlepšení nálady.

Slade říká, že emocionální podpora je také zásadní pro boj proti sociálnímu stigmatu spojenému s perimenopauzou, stejně jako zůstat aktivní a angažovaný navzdory všem změnám a výzvám. Ona a její zaměstnanci aktivně naslouchají svým perimenopauzálním hostům, setkávají se s nimi tam, kde jsou, a nabízejí jim povzbuzení, podporu a praktická řešení. Cíl: zprostředkovat empatii, povzbuzení a posílení.

Neumím si představit život bez vzrušení z návštěvy nových míst a setkání s novými lidmi. S tolika změnami v mém vlastním těle je cestování konstantou, po které toužím.

„Nedovolte, aby toto období života zmáčklo tlačítko pauzy, abyste mohli žít, milovat život a objevovat,“ říká Slade. “Tam na tebe čeká několik skvělých zážitků.”

Naučila jsem se pokusy a omyly – a také rozhovory s ostatními uprostřed perimenopauzy – jak se orientovat při cestování během této podivné druhé puberty. Pro někoho jde o zdůraznění praktičnosti, jako je nošení volných vrstev vyrobených z přírodních látek, jako je bambus nebo merino, aby lépe odolávaly občasným návalům horka. Vždy si také hlídám, abych měl v příručním zavazadle léky, převlečení (pro případ menstruačního krvácení nebo silného pocení) a menstruační přípravky. (Čistící ubrousky jsou také důležité pro případ, že se nějakou dobu nebudete moci dostat do sprchy.)

Je také důležité pochopit spouštěče příznaků menopauzy. Cukr, alkohol a kofein mohou zhoršit příznaky, včetně potíží se spánkem, návalů horka a změn nálady. Mnoho mých přátel vystřihlo všechny tři a přísahají, že se díky tomu cítí mnohem lépe; Stále na tom pracuji! Soustředěné dýchání může snížit úzkost a výkyvy nálad spojené s perimenopauzou. Pravidelně používám svou aplikaci Calm, když jsem na cestách. Pomáhá mi to přeorientovat se a znovu se soustředit, když hrozí, že mě zahltí nové místo. A pokud vše ostatní selže, poraďte se se svým lékařem o možnostech zvládání příznaků perimenopauzy.

Neexistuje způsob, jak předpovědět, kdy se příznaky perimenopauzy objeví, jak intenzivní budou nebo jak dlouho budou trvat. Každý z nás má svůj práh pro nepohodlí a to, jak se s ním vypořádáme, je vysoce osobní. Budu v tom pokračovat, obhajovat se se svým pečovatelským týmem, činit rozhodnutí o léčbě, která jsou pro mě správná, a samozřejmě sdílet své zkušenosti se svými drahými přáteli, kteří jsou také na stejné hormonální horské dráze.

Tady je věc: nedovedu si představit život bez vzrušení z návštěvy nových míst a setkání s novými lidmi. S tolika změnami v mém vlastním těle je cestování konstantou, po které toužím. I když je to občas těžší a stresující, vím, že je důležitější než kdy jindy se tam dostat, možná nejen navzdory, ale *kvůli* perimenopauze. Potřebuji spojení, osobní růst a pocit uspokojení, které přináší život ve světě, abych vyvážil tuto dobu fyzických a duševních změn. Takže se toho držím a dávám si k tomu spoustu milosti a trpělivosti.

Ať už se menstruace dostaví nebo ne.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Noll, PRES a kol. “Příjem stravy a symptomy menopauzy u žen po menopauze: systematický přehled.” Climacteric: časopis International Menopause Society svazek 24.2 (2021): 128-138. doi:10.1080/13697137.2020.1828854

  2. Sood, R a kol. “Spojení všímavosti a stresu s příznaky menopauzy u žen středního věku.” Climacteric: časopis International Menopause Society svazek 22.4 (2019): 377-382. doi:10.1080/13697137.2018.1551344


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *