To znamená, že vaše oblečení vydrží déle

By | September 16, 2023

YVčera jsem přinesl do čistírny na opravu ramene nadýchaný bílý kabát z loňské sezóny a matka pevně svírala v ruce své perly. “Proč si nekoupíš nový kabát?” zeptala se mě. Proč? Všichni lidé, které uvidím v pandemické zimě? Denise, ne. Všichni jsme si zvykli recyklovat naše oblíbené oblečení z obecného smyslu „koho to zajímá?“ Takže nyní je ideální čas naučit se, jak prodloužit životnost vašeho oblečení a zredukovat svůj šatník na to nejnutnější.

Kromě toho, že je z dlouhodobého hlediska obecně nákladově efektivní, je znovuobjevení toho, co již máte, také zatraceně šetrné k životnímu prostředí. Podle studie Programu OSN pro životní prostředí a Nadace Ellen MacArthur z roku 2018 je módní průmysl zodpovědný za 10 procent ročních globálních emisí uhlíku a téměř 20 procent odpadních vod. Velká pochvala, že? Takže věnovat trochu času investování do kousků, které budou skutečně milovat každý den, je velká výhra pro vás a malá výhra pro životní prostředí.

Níže jsme shrnuli několik jednoduchých způsobů, jak obnovit a omladit svůj šatník, abychom vás viděli po celý rok i po něm.

Jak mohou oděvní odborníci prodloužit životnost oblečení

1. Investujte do nažehlovacích záplat

Máte vážné problémy s denimem? Pokud opotřebení nevypadá efektně (a cítíte se vážně průvanem), můžete jej snadno opravit, aniž byste vylomili jehlu a nit. Nažehlovací záplaty mají zachránit situaci a nadobro uzavřít mezeru.

„Vyberte záplatu, která je mnohem větší než roztržení a má podobnou barvu jako oděv,“ říká Adriene Booth z Remade v Brooklynu. “Postupujte podle pokynů výrobce a přežehlete náplast přes trhlinu zevnitř.”

Bezproblémová (pardon) varianta? Tyto jednoduché nažehlovací náplasti (6 $) vystačí a jsou zlomkem ceny nového páru Levi’s.

2. V první řadě přestaňte prát džíny

Dobře, vím, že můžeš být nechutný, ale tady je situace: Máte plné povolení neprát si džíny, dokud na ně nenarazí něco absolutně nechutného, ​​nebo velkoryse, dokud je nenosíte třikrát nebo čtyřikrát. Je to proto, že výzkumy ukazují, že snížení frekvence praní džín prodlouží jejich životnost. Pak se méně opotřebováváte a můžete si své nažehlovací záplaty uložit pro SKUTEČNÉ nouzové situace.

3. Vyčistěte své bílé tenisky mýdlem na nádobí

Maeve Richmond, zakladatelka domácí organizace společnosti Maeve’s Method, obhajovala používání mýdla na nádobí jako lék na tvrdohlavou špínu z tenisek. Jak se ukázalo, mycí prostředek v mýdle na nádobí vytváří lehkou pěnu, která je skvělá pro pronikání odolných skvrn. Takže to stojí za to každému, koho je těžké odstranit

„Aby bílé tenisky vypadaly znovu jako nové, smíchejte malou kapku – ne více než čajovou lžičku – mýdla na nádobí do šálku vody a míchejte, dokud nezměknou,“ říká Richmond. “Potom použijte čistou, vlhkou houbu nebo zubní kartáček k jemnému rozetření směsi na všechny povrchy, včetně chodidel.”

4. Nebo obarvěte bílky, které potřebují osvěžit

Nabarvěte karanténní potisk „Du Jour“, abyste mohli být „udržitelní“ a „trendoví“, spíše než „neschopní odstranit účtenky ze Špagetové neděle“. Investice do více duhových inkoustů, jako je tato jednokroková sada na barvení (30 USD), vám dává spoustu možností, jak upravit kousky, které se časem mohly otupit.

5. Zkraťte si oblečení

Fuj, smrštění, nejhorší… ale ne nemožné otáčet se zpět. Každá látka je trochu jiná, pokud jde o nesrážlivost oblečení, ale bavlna se asi nejsnáze obnovuje. Podle Maxe Appela, odborníka na úklid a zakladatele společnosti OxiClean, chcete naplnit vanu nebo umyvadlo vlažnou vodou a lžící aviváže, pracího prostředku nebo šamponu. Na tom moc nezáleží, pokud se produkt úplně rozpustí. Poté nechte oděv namočit ve vodě po dobu 30 minut, než jej jemně a rovnoměrně napnete. Opláchněte studenou vodou a snad už vaše oblečení nebude mít velikost panenky.

6. Ostříhejte vlasy na vašich nadýchaných svetrech

Pokud máte kardigan, který vás přivádí k šílenství, ještě ho nevyhazujte (zvláště pokud je to kašmír, ten je drahý!). Nový život svým oblíbeným pleteným kouskům vdechnete se svetrovým strojkem. Líbí se mi tento Conair Fabric Defuzzer (12 $) pro stříhání pilulek a odstraňování žmolků.

OH, ahoj! Vypadáte jako někdo, kdo miluje cvičení zdarma, slevy na oblíbené wellness značky a exkluzivní obsah Well+Good. Zaregistrujte se do Well+, naší online komunity wellness insiderů, a okamžitě odemkněte své odměny.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *