Trénink flexibility, ze kterého mohou těžit sportovci i běžní lidé

By | October 9, 2023

Každý měsíc nás nový trenér provede čtyřmi nejlepšími tréninky, které mají v tašce. Sledujte nás každý týden a objevte nové způsoby, jak se s námi zapotit. Všechno vidět

Díky milostnému životu Taylor Swift projevují dívky v těchto dnech nebývalý zájem o americký fotbal. Ukazuje se, že mnozí z nás by mohli mít prospěch z tréninkových programů fotbalových hráčů, jako je Swift-Beau a Kansas City Chiefs, Travis Kelce. Zejména z jejich cviků na flexibilitu bychom mohli hodně získat.

Trénink agility často vyvolává představy silných chlapů, jako je Kelce, překvapivě lehkých na nohy, když pohybují nohama po provazových žebřících nebo kolem kuželů. A to z dobrého důvodu: je základní složkou mnoha tréninků pro profesionální sportovce. „Sportovci často potřebují ve sportu velmi rychle změnit směr nebo pozici, takže nácvik flexibility může pomoci předcházet zraněním a umožnit rychlejší rozhodování a lepší výkon,“ říká Lindsay Tullis, NBC-HWC, zdravotní trenérka v Mighty Health.

Tyto dovednosti jsou však důležité, i když se nesnažíme chytat létající míče nebo se vyhnout náčiní od 300 liberního soupeře. Ať už jsme víkendoví válečníci nebo se jen snažíme projít světem v jednom kuse, většina z nás by mohla těžit z toho, že budeme agilnější.

Co je trénink agility?

Práce s flexibilitou je „druh fitness pohybu, při kterém tělo velmi rychle mění polohu nebo směr,“ říká Tullis. Tato cvičení kombinují řadu různých prvků včetně síly, síly, rovnováhy a dalších, což vám umožňuje zlepšit kontrolu nad vaším pohybem při rychlém pohybu.

„Mezi běžné prvky tréninku agility patří rychlá práce nohou a reakční doba,“ říká Tullis. „Trénink agility také vyžaduje motorické dovednosti, stejně jako silnou kontrolu nohou a rovnováhu. Většina cvičení agility se provádí s rychlostí a koordinací.“ Z tohoto důvodu trénink agility obvykle zahrnuje pohyby, jako jsou rychlé skoky nebo pohyby ze strany na stranu.

Jaké jsou výhody?

Vzhledem k tomu, že agility vyžaduje rychlost i sílu, získáte dobrý kardiovaskulární trénink a zároveň budete budovat svalovou vytrvalost. Navíc časem může zlepšit koordinaci a rovnováhu, což vám pomůže s jistotou procházet světem v každodenním životě.

„Pamatujte si, jak důležité je umět se rychle otočit a změnit směr, například když potřebujete přejít ulici a vyhnout se velkému výmolu, aniž byste spadli, nebo se rychle pohybovat, abyste zachytili svůj zbrusu nový iPhone dříve, než spadne na podlahu.“ Corene Phelps, fitness trenér se sídlem ve Washingtonu, DC, dříve řekl Well+Good o cvičení flexibility. Poukazuje na to, že agilita může posílit schopnost být „rychlý a agilní a přitom si zachovat kontrolu“.

Kdo by měl cvičit agility?

“Pro většinu skupin může být cvičení flexibility prospěšné pro zlepšení rovnováhy a schopnosti manévrovat s překážkami bez pádu,” říká Tullis. “Agility trénink je také skvělý pro prevenci zranění a povědomí o těle.”

I tento typ tréninku je však náročný. Než vyzkoušíte trénink flexibility, Tullis říká: „Může být nejlepší začít s cviky, které jsou navrženy tak, aby rozvíjely flexibilitu, jako jsou: B. Silový trénink dolní části těla a balanční cvičení a poté se vypracujte na cvičení zaměřená na mobilitu.“

Doporučuje také konzultaci s lékařem, zvláště pokud jste nedávno utrpěli úraz. „Trénink agility je trénink s velmi vysokým dopadem, který může vést k akutním zraněním. “Takže je důležité prodiskutovat se svým lékařem, zda by pro vás mohl být trénink flexibility to pravé,” říká Tullis. “Každý, kdo se zotavuje ze zranění kotníku nebo kolena, by se měl vyhýbat tréninku flexibility, dokud se plně nezotaví.” Ti, kteří trpí bolestmi kloubů, by se také měli rozhodnout pro jemnější možnosti.

Jak začít s agility prací

Zatímco cílem je rychle se pohybovat, když poprvé začnete cvičit agility, klíčové je udržet kontrolu. Postupem času můžete nabrat rychlost, když se s pohyby stanete pohodlnějšími a silnějšími.

“Je důležité začít v malém a ujistit se, že máte dobrý základ koordinace a rovnováhy,” říká Tullis. „Můžete to udělat tak, že si zpočátku budete procházet pohyby cvičení spíše než skákat v plné rychlosti nebo rozsahu. Například místo běhu na kolena začněte s vysokými kroky, abyste to zvládli a mohli si vybudovat správnou koordinaci a svalové skupiny.“

Chcete-li zlepšit svou flexibilitu, můžete do své rutiny začlenit i další typy fitness: kardio trénink, jako je chůze a běh, pomáhá vaší vytrvalosti udržet tyto rychlé pohyby po delší dobu, izolované pohyby nohou na jedné straně mohou zlepšit vaši rovnováhu a sílu. trénink může položit základ pro dosažení všech cílů, o které usilujete během tréninku mobility.

Také: Nepokoušejte se o žádný trénink flexibility bez dobré podpory chodidla, kotníku a klenby!

Chcete si vyzkoušet práci nohou? Vyzkoušejte toto 17minutové flexibilní cvičení od instruktorky klubu Well+Good Trainer of the Month Club Sara DeBerry s „pět pikantních pohybových cvičení“ pokud se chcete dostat k (rychlému) quiltování. Za chvíli se budete pohybovat jako Travis Kelce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *