Tréninková síla vs. velikost: Strategie vzpírání

By | October 18, 2023

Pokud se vám zdá, že posilovna vaší posilovny je v dnešní době čím dál rušnější, pravděpodobně si to nepředstavujete. Vzpírání se věnuje stále více žen a fitness průmysl se přizpůsobuje jejich zájmu: několik butikových studií přechází na silové kurzy a Nike uvádí na trh svou vůbec první řadu posilovacího vybavení.

A to je dobře. Výhody silového tréninku jsou nespočetné a důkladně prokázané: It prodlužuje životnost1, zvyšuje kostní hmotu2, snižuje stres3, zlepšuje kardiovaskulární zdraví4a tak dále (mohli bychom ještě chvíli pokračovat!).

Ale pokud jde o „nejlepší“ plán silového tréninku, věci mohou být matoucí. Měli byste zvedat větší váhy nebo se zaměřit na více opakování a sérií? Jak často opravdu potřebujete cvičit, abyste viděli výsledky? Různí influenceři vám dávají nejrůznější protichůdné rady o tom, co byste měli nebo neměli dělat, zatímco různé reklamy se popisují jako další nejlepší věc. Dlouho se zdálo, že i věda poskytuje nejasné odpovědi.

„Výzkum na toto téma nebyl zcela jasný, mnoho publikací dává smíšené signály o tom, zda jsou opakování nebo váha pro budování síly důležitější než svalová hmota,“ říká Dustin Willis, DPT, profesor na West Coast University.

Nicméně nový, potenciální milník výzkumný papír5 Analýza více než 1 000 studií – dosud největší svého druhu na toto téma – nám dává lepší vhled do věci.

V první řadě dokument potvrdil to, co je již známo o silovém tréninku: Ve srovnání s žádným tréninkem má téměř jakákoli kombinace sérií a opakování, bez ohledu na to, jak těžké nebo jak často trénujete, za následek zvýšení svalové síly a velikosti svalů. S největší pravděpodobností to pro vás není nic nového!

Při bližším zkoumání vědci zjistili, že pokud jde o zvýšení svalové síly, nejúčinnější byly tréninkové programy s více sériemi nebo vyššími váhami. A ty programy, které obsahovaly obě vícenásobné sady A vyšší váhy byly hodnoceny jako nejvyšší.

Ale když bylo cílem vybudovat větší svaly (to, co vědci nazývají hypertrofie), nebylo tak důležité, kolik váhy zvednete. Místo toho výzkumníci zjistili, že více sérií a více dní tréninku v týdnu měly největší vliv na velikost svalů.

Kromě toho vědci také prozkoumali koncept „tréninku do selhání“, který zahrnuje provádění co nejvíce opakování, dokud už to nebude možné, jako prostředek k budování svalové hmoty. Zajímavé bylo, že zjistili, že to obvykle neznamenalo významný rozdíl. (Existovalo však upozornění, že tento přístup by mohl být potenciálně užitečný pro pokročilejší zvedáky.)

Další pozoruhodné zjištění se týkalo „minimální účinné dávky“, což je nejmenší množství, které musíte zvednout, abyste viděli výsledky. Zjistili, že abyste získali sílu, musíte udělat alespoň dvě série silového tréninku nebo dvě sezení týdně, zatímco u hypertrofie byl minimální účinnou dávkou odporový trénink po dobu nejméně dvou sérií A dvě sezení týdně.

Chcete-li dát vše dohromady:

Pokud je vaším cílem zesílit, zaměřte se na zvedání těžších vah (samozřejmě metodicky a postupně) ve více sériích. Minimální množství pro posílení jsou alespoň dvě série nebo alespoň dva tréninky týdně se stejnými svalovými skupinami.

Pokud je vaším cílem být větší, nestarejte se o to, jak těžké zvedáte, ale místo toho se zaměřte na zvedání závaží častěji (také metodicky a postupně), alespoň dvě série a dvě sezení týdně, se zaměřením na svalové skupiny. Pokud jste začátečník, „trénink do selhání“ není nutný, ale pokud jste pokročilejší, může být užitečné stimulovat větší svalový růst.

Jinak není důvod o tom přemýšlet! Zaměřte se na pohyby, které vás baví, a uvidíte, že z nich vyplynou #zisky.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Coleman, Carver J a kol. “Spojení dávka-odpověď mezi aerobní a svalovou posilující fyzickou aktivitou a úmrtností: národní kohortová studie 416 420 dospělých v USA.” British Journal of Sports Medicine, bjsports-2022-105519. 11. srpna 2022, doi:10.1136/bjsports-2022-105519

  2. Volek, J. S. a kol. “Výživové aspekty silových sportovkyň.” British Journal of Sports Medicine svazek 40.9 (2006): 742-8. doi:10.1136/bjsm.2004.016709

  3. Gordon, Brett R. a kol. „Odporový cvičební trénink pro symptomy úzkosti a obav u mladých dospělých: randomizovaná kontrolovaná studie“. Vědecké zprávy, svazek 10, č. 1, Springer Science and Business Media LLC, říjen 2020, s. 1. 17548, https://doi.org10.1038/s41598-020-74608-6.

  4. Westcott, Wayne L. “Odporový trénink je medicína: Účinky silového tréninku na zdraví.” Aktuální zprávy sportovní medicíny Svazek 11.4 (2012): 209-16. doi:10.1249/JSR.0b013e31825dabb8

  5. Currier, Brad S a kol. “Recept na odporový trénink pro svalovou sílu a hypertrofii u zdravých dospělých: systematický přehled a metaanalýza Bayesovské sítě.” British Journal of Sports Medicine svazek 57.18 (2023): 1211-1220. doi:10.1136/bjsports-2023-106807


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *