Tyto kožní výhody cvičení vás mohou motivovat ke cvičení

By | September 18, 2023

Není žádným tajemstvím, že cvičení je pro nás dobré po fyzické i psychické stránce, ale ukazuje se, že kožní výhody cvičení přesahují „záření“ po tréninku. Zatímco bylo prokázáno, že aerobní cvičení zlepšuje zdraví pokožky, nový výzkum ukazuje, že zvedání závaží může být při omlazení pokožky ještě účinnější.

V nedávné japonské studii byla skupina 61 zdravých žen středního věku se sedavým zaměstnáním rozdělena do dvou skupin, které cvičily dvakrát týdně po dobu 16 týdnů – jedna skupina prováděla pouze aerobní cvičební program, druhá pouze silový tréninkový program s použitím zátěže. stroje.pro rozlišení účinků každého typu tréninku na kůži.

„Je známo, že účinky aerobního tréninku a silového tréninku na naše tělo jsou různé, to znamená, že silový trénink specificky vyvolává svalovou hypertrofii. [increased muscle size], zatímco aerobní cvičení zlepšuje kardiovaskulární kondici,“ říká Satoshi Fujita, PhD, spoluautor studie a profesor na Fakultě sportu a zdraví na Ritsumeikan University v Kjótu v Japonsku. “Proto jsme předpokládali, že aerobní cvičení a silový trénink mají také různé účinky na pokožku.”

Na konci 16týdenní studie obě skupiny zaznamenaly zlepšenou elasticitu pokožky a horní texturu pokožky, ale skupina, která dělala samotný silový trénink, měla také zlepšenou tloušťku kůže. To je důležité, protože dermis – elastická podpůrná struktura, která leží těsně pod vnější vrstvou kůže (epidermis) a obsahuje nervy, krevní cévy a žlázy – se postupem času ztenčuje, což vede k povislé kůži a dalším známkám opotřebení.


Odborníci v tomto článku

  • Amy McClung, MD, je certifikovaná dermatologka v Austinu v Texasu.
  • Satoshi Fujita, PhD, Satoshi Fujita, PhD, je výzkumný pracovník a profesor na Fakultě sportovních a zdravotních věd Univerzity Ritsumeikan v Kjótu v Japonsku.

“Toto je docela vzrušující výzkum, protože stárnutí vede ke zhoršení dermis, včetně snížení elasticity a zmenšení tloušťky kůže,” říká Dr. Amy McClung, certifikovaná dermatologka v Austinu v Texasu. “Ve studii odporový trénink zvýšil tloušťku kůže zvýšením nebo snížením různých faktorů, které přispěly k tloušťce kůže, spíše než jejím ztenčením.”

Jak cvičení ovlivňuje vzhled pleti

Když cvičíme, naše těla produkují zvýšené nebo snížené množství různých cytokinů (proteinů, které podporují komunikaci mezi buňkami), hormonů, metabolitů a dalších faktorů, které ovlivňují vzhled pokožky, vysvětluje McClung. Když byly vzorky krve účastníků studie analyzovány na začátku a na konci cvičebních programů, aerobní i odporový trénink vedl k produkci faktorů, které snižují zánět a zvyšují expresi genů, které ovlivňují produkci kolagenu a dalších kožních proteinů.

Konkrétní faktory, které produkovaly každý typ školení, však byly odlišné. Nejpozoruhodnější je, že pouze odporový trénink produkoval faktory, které zvýšily produkci kožních proteinů, včetně biglycanu. Vědci se domnívali, že nárůst biglycanu během tréninku odporu by mohl vysvětlit, proč pouze tento typ tréninku vedl ke zvýšení tloušťky kůže.

“Biglykan je důležitou složkou kožního proteinu, o kterém je známo, že s věkem a vystavením slunci klesá,” říká Dr. Satoshi a poukazuje na to, že ve studiích na zvířatech měly myši, které protein neprodukovaly, tenčí dermis.

Výhody cvičení jako součásti vaší rutiny pro krásu pleti

Pravděpodobně si říkáte: Dobře, to je všechno skvělé, ale jak moc musím zvednout závaží, aby moje pleť vypadala lépe? Zatímco účastníci studie trénovali tři sady po 10 opakováních dvakrát týdně s progresivně těžšími zátěžemi na šesti strojích na stohování závaží – natáčení nohou, extenze, paže, řádky, tlaky na ramena a tlaky na hrudník – Dr. Satoshi říká, že by mohlo být možné vidět výsledky i bez tolika tréninku.

“Věříme, že menší odporový trénink má také dopad na kůži, protože svalová hypertrofie nebyla hlavním faktorem zlepšení pokožky,” říká. “Abychom však vyvolali protizánětlivý účinek, doporučujeme silový trénink, který zapojí větší svaly těla, nejlépe svaly horní i dolní části těla.”

Přestože účastníci studie používali posilovací stroje, odporový trénink lze provádět s bandážemi, kettlebells nebo dokonce s vlastní vahou těla. A ujistěte se, že zařazujete také aerobní cvičení, které prospívá vašemu kardiovaskulárnímu systému a zdraví pokožky, radí Dr. McClurg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *