Uvolněné nebo přirozené, zdravé texturované vlasy vyžadují práci

By | September 7, 2023

WKdyž jsem se v roce 2014 rozhodla pro přírodní vlasovou kúru, předpokládala jsem, že zdravé vlasy jsou zárukou, pokud vynechám pravidelné relaxační schůzky a dvoutýdenní lisování hedvábí. Tehdy se zdálo, že moji předkové zakořenili zdraví vlasů do mé DNA, a jediné, co jsem musel udělat, abych sklidil výhody, bylo přijmout svou přirozenou strukturu. Ale jak jsem po téměř deseti letech zjistil, že to tak nefunguje.

„Přirozené“ vlasy jsou již dlouho spojovány s jednoduchostí, zdravím a upřímně řečeno, nadřazeností, což vysvětluje, proč se tolik žen (včetně mě) rozhodlo v posledních letech přejít k přechodu. Mezi lety 2017 a 2020 se procento černošek, které touží po přirozené struktuře vlasů, zvýšilo o 23 procent a během této doby se přirozený životní styl stal synonymem pro přijetí svého nejpravdivějšího já. Vzdát se relaxačních přípravků byl způsob, jak se odpoutat od eurocentrických standardů krásy a místo toho přijmout rutinu, která vyžaduje méně údržby a je lepší pro vaše vlasy. A pro mě to vypadalo jako způsob, jak přirozeně sedět u toho nejúžasnějšího dětského stolu a zároveň obnovit svou pokožku hlavy a vlasy do té nejzdravější verze.Za posledních osm let jsem se však tvrdě naučil, že „přirozené“ automaticky neznamená „prospívající“. Jistě: Pokud věnujete pozornost přirozené struktuře pokožky, možná nebudete muset každých šest týdnů chodit ke kadeřníkovi, abyste osvěžili svůj relax. Ale stále to vyžaduje stejně, ne-li více, úsilí k udržení – a spoustu lásky, energie a pozornosti, abyste zůstali zdraví.

„Přirozené“ nemusí nutně znamenat „zdravé“

Vzhledem k potenciálním rizikům spojeným s používáním chemických relaxantů – bez řádné péče mohou zničit celistvost vašich vlasů; a receptury jsou volně spojeny s různými zdravotními problémy – mnoho lidí věří, že je prostě potřeba vynechat, aby se vlasům vrátilo zdraví. Ale podle Tippy Kratšíprominentní kadeřník a globální umělecký ředitel ve společnosti Mizani, to nemusí nutně platit.

“Mylná představa je, že přirozené vlasy jsou zdravější,” říká. “Pokud tomu věnujete čas a energii, nevadí.

Vzpomíná na bývalou klientku, která se snažila přirozeně řešit suchost, kterou zažívala v důsledku chemického ošetření, jen aby zjistila, že přepnutí mělo opačný účinek. “Vlasy se jí začaly lámat, protože její přirozené vlasy byly pevnější, než očekávala – to znamená, že byly sušší, hustší, hrubší a vyžadovaly více péče a času, když se uvolnily,” říká.

I když existuje velký počet DIY dívek, které jsou silné, jít pro vaši přirozenou hlavu vlasů bez důsledného vytváření zdravých vlasových návyků může být škodlivé. “Péče o přírodní vlasy ve skutečnosti vyžaduje tolik času, energie a úsilí,” říká Aicha Ouermi, kadeřnice a národní pedagog ve Phyto. „Dokonce i přes to hnutí návratu k přirozenému ochlupení, které tu bylo před 10 lety… vypadalo to super snadno, když jste sledovali všechny tyto tutoriály na YouTube, a spousta lidí se do toho chytila ​​a nechápali. uvědomte si to.” ve skutečnosti by mohly poškodit vaše vlasy.

Vzhledem k tomu, že přirozená péče o vlasy není nutně tou kouzelnou kulkou pro zdraví vlasů, kterou jsme slíbili, mnoho žen se rozhodlo vrátit k relaxaci, aby do své rutiny začlenily snadnost a ovladatelnost. Google hledá „žehlička na vlasy“.„Věci se od roku 2020 pomalu a neustále zlepšují a můj informační kanál TikTok je plný videí dívek, které si po téměř deseti letech přirozeného chování odpočinou.

Ale i přes tento podnícený zájem zůstává chemická léčba kontroverzní volbou – dívky zveřejňují videa svých uvolněných vlasů s upozorněním na spouštěče na TikTok. A vzhledem k tomu, že mnoho lidí v odvětví přírodních vlasů se stále mračí na chemické úpravy, v sekci komentářů se vede debata o tom, zda mohou být chemicky narovnané vlasy zdravé nebo ne. Ale podle profíků určitě může být. Zdravá struktura vlasů nemá nic společného s tím, zda jsou přírodní nebo chemicky ošetřené. Záleží na úsilí, které věnujete údržbě.

Vaše vlasy mohou být zdravé v jakémkoli stavu

Nalezení správných produktů pro texturované vlasy – ať už je nosíte přirozené nebo ne – se postupem času stalo snazším díky rostoucímu financování a podpoře značek vlastněných Black. Jakmile budete mít solidní arzenál produktů, Harris říká, že existují tři klíčové věci, které musíte mít na paměti, abyste udrželi „dobrý“ cyklus.

“Nejdůležitější je vědět, co vaše vlasy potřebují,” říká. „Číslo dvě je pochopit frekvenci péče o vlasy. Perete ve správné frekvenci? Chráníte své vlasy každou noc v noci? A nakonec věnujte pozornost tomu, jak vaše vlasy reagují na produkty, které používáte. Používáte správné produkty a techniky založené na tom, jak vaše vlasy reagují?

Jak udržet přirozené vlasy zdravé

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba pamatovat při péči o přirozené vlasy, je to, že hydratace je klíčová. “Schopnost obnovit vlhkost je velmi důležitá, když máte kudrnaté, kudrnaté vlasy, takže jsem velkým zastáncem hloubkové úpravy,” říká Adeline Kikam, DO, certifikovaná dermatoložka a zakladatelka Brown Skin Derm hloubkového kondicionéru s heat cap pomůže posunout věci na další úroveň.

“Když jsem věděl, že přejdu na přírodní vlasy, už jsem měl pro své vlasy dobrou, zdravou rutinu,” říká Ouermi, který přešel na přírodní vlasy před 10 lety poté, co deset let používal relaxační přípravky. „Uvolněný nebo přirozený, pro mě to vůbec nezměnilo moji rutinu. Až na stylingovou část, která byla úplně jiná. Pokud lidé nemají dobrý režim před tím, než půjdou do přírody, může to rozhodně přinést vážné problémy.”

Vlasy pravidelně rozčesávejte (ideálně pomocí rozčesávacího kondicionéru) a upravujte raději prsty než kartáčem, zvláště když jsou vlasy mokré.

Takto narovnané vlasy zůstanou zdravé

“Dokud máte dobré produkty, přípravu, ochranu, životní styl a údržbu, určitě můžete pravidelně nosit rovné vlasy, aniž byste je poškodili,” říká Al Campbell, umělec a kadeřník Mizani z Chicaga. Dodává, že je vlastně relax nosit rovné vlasy lepší pro jeho zdraví jako tepelný styling. „Než trvale poškozovat vlasy teplem, proč vlasy neuvolnit a přetvořit vazby tak, aby byly trvale rovné a zdravé?“ říká.

Chcete-li udržet uvolněné vlasy zdravé, ujistěte se, že do své rutiny zařazujete produkty pro vytváření vazeb, které působí proti účinkům chemického ošetření. “Aplikace proteinu je tak důležitá, protože chemické narovnání rozkládá proteinové vazby ve vlasech,” říká Candace Mitchell Harris, spoluzakladatelka a generální ředitelka společnosti Myavana, společnosti zabývající se kosmetickými technologiemi. „Při každé kúře, kterou děláte, musíte přemýšlet: ‚Když si změním vlasy tímto způsobem, jak je nahradím? Jak je mám posílit?“ aby nedošlo k jeho dalšímu poškození.

Můžete také použít o něco méně drsné metody vyhlazování. Například Ouremi miluje Phyto Relaxer (65 USD), protože je vyroben z čistě přírodních ingrediencí a složek vytvářejících vazby. A keratinová léčba by mohla být skvělou alternativou k relaxantům, protože ty využívají teplo ke změně vazeb namísto jejich porušení. Vlasy navíc po pár měsících znovu získají svou přirozenou strukturu.

Navíc měsíční parní procedury (pokud ne jednou za dva týdny) mohou pomoci vlasům udržet vlhkost. “Osmdesát procent vašich problémů s vlasy je způsobeno tím, že nezadržují dostatek vlhkosti – suchost je příčinou číslo jedna lámání vlasů,” říká Harris. “Parní terapie skutečně zvyšuje zadržování vlhkosti.”

Pokračuji ve své vlastní vlasové cestě

Po téměř deseti letech provádění minimální DIY přírodní péče o vlasy (jestli to tak lze nazvat), jsem se konečně vzdal a dostal svůj zadek zpět do holičského křesla. Správa mých cívek typu 4 je nyní ponechána na trpělivém profesionálovi, který provádí pravidelné zastřihování, hloubkovou úpravu a parní ošetření. Rok 2023 používám k tomu, abych se zaměřil na obnovu svých vlasů po letech zanedbávání a vytváření spousty ochranných stylů. A možná si příští rok budu jen hrát a dám si keratinovou kúru. V každém případě se ujistím, že ovládám základy péče o vlasy a udržuji své prameny silné, vyživené a zdravé způsobem, který je pro mě zvládnutelný a realistický.

„Přemýšlejte o realistických léčebných plánech, které potřebujete, abyste si udrželi zdravé vlasy, a pak přemýšlejte o tom, díky čemu se budete cítit nejlépe,“ říká Harris. “Jak to jde Vy Chcete nosit vlasy? Nakonec jde o to, díky čemu se cítíte nejlépe, a to je u každého jiné. Ne každý musí být přirozený nebo nosit kudrnaté vlasy – jde o to, jak vypadáte a jak se cítíte co nejlépe.“

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *