Vaše pánevní dno a vaše těhotenství: Co se skutečně děje

By | September 10, 2023

YPravděpodobně jste už slyšeli o důležitosti pevného pánevního dna – svalů, které podporují váš močový měchýř, dělohu a střeva. Na internetu se také hodně mluví o tom, jak těhotenství a porod mohou oslabit vaše pánevní dno a potenciálně vám způsobit problémy.

Tyto problémy mohou zahrnovat boj s inkontinencí (jako je močení), zadržování plynu a v závažnějších případech řešení zdravotního stavu zvaného prolaps dělohy, při kterém děloha skutečně sklouzne do pochvy nebo z pochvy vyčnívá, říká Cora Biese, DPT, PRPC, fyzikální terapeut ve společnosti Corewell Health, který je certifikován v rehabilitaci pánevního dna.


Odborníci v tomto článku

 • Ashley Rawlins, DPT, lékařka fyzikální terapie se specializací na zdraví žen
 • Cora Biese, DPT, PRPC, fyzioterapeutka ve společnosti Corewell Health, certifikovaná v rehabilitaci pánevního dna
 • Lauren Streicher, lékařka, OB/GYN a autorka Sex Rx hormony, zdraví a váš nejlepší sex vůbec
 • Lisa Hickman, lékařka, gynekoložka a gynekoložka z The Ohio State University Wexner Medical Center

Přes to všechno se informace o zdraví pánevního dna pravidelně neprobírají, a to ani v ordinaci vašeho lékaře. “Většina žen ani neví, že mají pánevní dno, natož zda jim to funguje,” říká Dr. Lisa Hickmanová, OB-GYN ve Wexner Medical Center The Ohio State University. “Často to není na radaru, dokud se to nestane problémem.”

Pokud jste těhotná nebo uvažujete o otěhotnění v blízké budoucnosti, je pochopitelné, že se ptáte, co se to vlastně s vaším pánevním dnem v této době masivních změn v těle děje. Zde vysvětlují výsledky gynekologové a fyzioterapeuti pánevního dna.

Jak poznáte, že je vaše pánevní dno slabé?

Níže může být obtížné zjistit, zda vám chybí síla. “Někdy nevíte, jestli má vaše pánevní dno problémy,” říká Lauren Streicher, MD, klinická profesorka porodnictví a gynekologie na Northwestern University Feinberg School of Medicine. “Jsou lidé, kteří nemají zcela zdravé pánevní dno, ale nemají žádné znatelné problémy.”

Nejlepší způsob, jak skutečně porozumět svému stavu pánevního dna, je navštívit fyzioterapeuta pánevního dna, aby ho vyhodnotil, říká Ashley Rawlins, DPT, pánevní fyzikální terapeut a klinický specialista ve společnosti Origin. Existují však určité příznaky, které mohou naznačovat, že vaše pánevní dno není tak silné, jak by mohlo být. Podle Dr. Rawlins:

 • Únik močového měchýře
 • Střevní ztráta
 • Mám problém udržet plyn
 • Je to jako bys odtamtud vypadl
 • Bolest v dolní části zad nebo pánve
 • Snížená citlivost nebo potíže s orgasmem během sexu

Jak těhotenství a porod ovlivňují vaše pánevní dno?

“Těhotenství je na vrcholu seznamu rizikových faktorů pro problémy s pánevním dnem,” říká Dr. Struny. “Těhotenství je velkým zátěžovým testem pro pánevní dno.” Podle Mayo Clinic asi 50 procent těhotných žen bojuje s příznaky dysfunkce pánevního dna.

Celé vaše tělo se během těhotenství mění a přizpůsobuje, aby vám pomohlo růst a porodit dítě, Dr. Rawlins a poukazuje na to, že prvky jako posturální úpravy, měkčí klouby a širší pánev mohou mít vliv na zdraví vašeho pánevního dna. „Výzkum ukazuje, že vaše pánevní dno může během těhotenství změknout a změnit tvar, což může ovlivnit integritu a výkon tkání a zvýšit riziko poranění svalů pánevního dna,“ říká Dr. Rawlins.

Podle Mayo Clinic nadměrná váha plodu a placenty zatěžuje svaly pánevního dna a stres ze zácpy (která je v těhotenství až příliš častá, zvláště ve třetím trimestru) může také oslabit svaly pánevního dna. nervy. Mezitím hormon relaxin, který se uvolňuje, aby pomohl otevřít pánev pro porod dítěte, také způsobuje další nestabilitu v pánevním dnu.

Porod také zatěžuje svaly pánevního dna, ať už máte vaginální porod nebo císařský řez, říká Rawlins. „Během vaginálního porodu se svaly pánevního dna musí natáhnout mnohonásobkem své přirozené délky, aby se přizpůsobily hlavičce dítěte, a bylo prokázáno, že až 85 procent rodících žen utrpí během vaginálního porodu poranění hráze,“ zjištění. stresu, kterému je vystavena během porodu,“ říká Dr. Rawlins. To může ovlivnit sílu vašeho pánevního dna, říká. Studie ukazují, že lidé, kteří prodělali více než jeden vaginální porod, mají vyšší riziko dysfunkce pánevního dna.

„Císařský řez také nechrání před rozvojem dysfunkce pánevního dna,“ říká Dr. Rawlins. “Zatímco slabost je méně pravděpodobná, výzkum ukázal, že bolest svalů a dyspareunie (bolest při sexu) jsou častější v prvním roce po císařském řezu.”

Jak připravit pánevní dno na těhotenství a porod

Hickman říká, že pro každého, kdo má vagínu, je důležité pracovat na posílení svého pánevního dna. “Nejjednodušší způsob je dělat Kegelovy cviky, jako když se snažíte zvednout kuličku svými vaginálními svaly,” říká. To je dokonce něco, co můžete udělat poté, co otěhotníte, dodává Hickman.

Pokud již vstupujete do těhotenství se známkami slabosti pánevního dna, Rawlins doporučuje trénink svalů pánevního dna (PFMT). „Bylo prokázáno, že to snižuje riziko inkontinence během těhotenství a po porodu [period]“ říká. (Poznámka: To vyžaduje, abyste se poradili s fyzioterapeutem pánevního dna, abyste se ujistili, že to děláte správně.)

“Chcete se také ujistit, že nejen posilujete své pánevní dno, ale také pracujete na jeho flexibilitě, když se blíží termín porodu,” říká Dr. Rawlins. “Nejen ohebnost je důležitá pro optimální sílu – pevné pánevní dno může být také slabé, protože napětí může zhoršit schopnost svalu přenášet sílu – ale flexibilita je také nezbytná pro minimalizaci poranění pánevního dna během porodu.”

Známky návštěvy terapeuta pánevního dna po porodu

„V dokonalém světě by každý po porodu běžně navštěvoval terapeuta pánevního dna,“ říká Dr. Struny. “Ale to není reálné a nestane se to.” Existuje však dlouhý seznam naléhavějších důvodů, proč po porodu navštívit terapeuta pánevního dna. Dr. Biese to rozebere:

 • Vytékající moč
 • Střevní ztráta
 • Bolest pánve (vnitřní nebo vnější)
 • Zácpa nebo bolest během pohybu střev
 • Obtížný návrat k normální činnosti po narození
 • Bolest v zádech, ohanbí, ocasní kosti nebo kyčlích
 • Vaginální tíha a tlak

Pokud zaznamenáte některý z těchto problémů, Dr. Kontaktujte prosím svého gynekologa a požádejte o doporučení k fyzioterapeutovi pánevního dna, nebo jej jednoduše kontaktujte přímo. Poukazuje také na to, že na návštěvu fyzioterapeuta nemusíte čekat šest týdnů po porodu, i když se to někdy považuje za typický časový rámec. “Neexistuje žádný kouzelný vzorec pro poporodní zotavení,” říká Dr. Zastrčit.

Dr. Rawlins souhlasí. “Fyzikální terapie pánve může bezpečně začít, jakmile budete doma, abyste se zotavili,” říká. “Nikdy není příliš brzy nebo příliš pozdě navštívit pánevního fyzioterapeuta, aby se zlepšilo zdraví vašeho pánevního dna.”


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

 1. Routzong, Megan R a kol. “Změny tvaru pánevního dna během těhotenství a po vaginálním porodu.” Počítačové metody a programy v biomedicíně Vol. 194 (2020): 105516. doi:10.1016/j.cmpb.2020.105516

 2. Konvice, Chris a Susan Tohillovi. “Péče o perineum.” Klinické důkazy pro BMJ Ročník 2008 1401. 24. září 2008

 3. Memon, Hafsa U a Victoria L Handa. “Vaginální porod a problémy s pánevním dnem.” Zdraví žen (Londýn, Anglie) svazek 9,3 (2013): 265-77; Kvíz 276-7. doi:10.2217/whe.13.17

 4. McDonald, E. A. a kol. “Dyspareunie a porod: prospektivní kohortová studie.” BJOG: mezinárodní časopis o porodnictví a gynekologii svazek 122,5 (2015): 672-9. doi:10.1111/1471-0528.13263

 5. Woodley SJ a kol. “Trénink svalů pánevního dna k prevenci a léčbě močové a fekální inkontinence u žen před a po porodu.” Cochrane databáze systematických recenzí Vydání 5 (2020): CD007471. doi:10.1002/14651858.CD007471.pub4.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *