Vent Writing vám umožňuje nechat to všechno soukromě

By | September 20, 2023

HNapsali jste někdy důrazně formulovaný dopis (čti: plný F-bomb a vykřičníků) svému šéfovi, příteli nebo profesorovi bez úmyslu jim ho někdy poslat? Připadalo vám to… tak úžasné? Pokud ano, tak gratuluji! Prozkoumávali jste formu deníku zvanou „psaní ventilací“. A podle terapeutů to může být opravdu dobré pro vaše duševní zdraví A mezilidské vztahy. (Ano, opravdu.)

Psaní ventilace je v podstatě o zapsání všech vašich zadržených rozhněvaných myšlenek a frustrace. Berte to jako přesný opak deníku vděčnosti, kde přemýšlíte o věcech, za které jste vděční, jako je rodina, přátelé nebo poslední sezóna Láska je slepá. Naproti tomu psaní vás zve k hovoru o čemkoli a o všem, co vás aktuálně rozčiluje – příležitost podělit se o to, jak se máte *Opravdu* Cítím se, jako bych byl v práci přehlížen kvůli povýšení nebo jsem se zbláznil z nedávného úletu Tinderu. Jde o to vyjádřit své stížnosti bez kompromisů.

„Schopnost skutečně vyjádřit, co mám na mysli, aniž by tam byl někdo jiný, kdo by tím byl zraněn nebo měl na to názor, mi připadá opravdu osvobozující. Nemusím se cenzurovat.“ – – Meredith Erin, generální ředitelka Boredwalk a autorka Deník stížností

Meredith Erin, generální ředitelka a spoluzakladatelka Boredwalk, shledala možnosti psaní tak osvobozující, že vytvořila časopis speciálně pro tuto praxi s názvem „ Deník stížností. Erin říká, že se potýkala s vedením deníku vděčnosti a nezdálo se, že by našla klid v hledání stříbra ve svém životě.

“Vyzkoušela jsem tolik věcí, abych našla úlevu, včetně terapie, meditace a samozřejmě psaní deníku vděčnosti,” říká Erin. „Všiml jsem si, že mé deníky vděčnosti vždy končí stejně, a podotýkám, že jsem vděčný za svého partnera a [my] Kočka a všechno ostatní je hrozné. Nikdy jsem nepovažoval deníky vděčnosti za užitečné a čím více jsem se snažil, tím hůře jsem se cítil, protože tato taktika, která údajně fungovala pro všechny, nefungovala na mě.”

Výhody ventilačního psaní

Podle manželského a rodinného terapeuta Gayane Aramayan, LMFT, neustálé nutit se vidět pozitivní stránku věcí může být škodlivé pro duševní zdraví a vést k toxické pozitivitě – neautentickému vynucování dobré nálady, takzvaných „negativních.“ emocí.„Může to být velmi nezdravé, pokud se neustále díváme na tu lepší stránku,“ říká Aramayan. “Myslím, že obojí může být pravda: můžeme potvrdit své pocity.” A vidět pozitivní stránku. Mohu být opravdu naštvaný, ale také mohu vědět, že zítra bude lepší den.“

Před zahájením své kariéry v terapii pracovala Aramayan jako certifikovaná koordinátorka zvládání vzteku a pomáhala mužům a ženám vypořádat se s negativními emocemi a usměrňovat je zdravými způsoby. Ve své práci Aramayan zjistila, že mnoho jejích klientů bylo v dětství naučeno „vysávat to“, což vedlo k nezvládnuté agresi později v životě.

„Většině z nás nebylo řečeno ani učeno, jak se svými pocity zacházet, a nyní, jako dospělí, nevíme, co s nimi dělat,“ říká Aramayan. “Hněv sám o sobě není špatný.” Je to zdravá emoce. Ale nejdůležitější je, jak to vyjádříme.“

Vědci neustále prokazují silné přínosy psaní deníku na duševní zdraví. Kumulativní studie 20 recenzovaných článků o pozitivních účincích psaní deníku na duševní onemocnění zjistila, že pravidelné a efektivní psaní deníku může být terapeutické a mít pozitivní dopad na naše kognitivní zpracování a schopnosti řešit problémy.

„Žurnálování má tolik síly k vytvoření jasnosti,“ říká Aramayan. “Uklidňuje zvýšené emoce, aktivuje logickou část našeho mozku a dává vám chvíli přemýšlet a možná se na situaci podívat jinak.”

Aramayan také sdílí, že žurnálování vám poskytuje bezpečný prostor pro sebevyjádření a podporuje regulaci emocí, čímž zachraňuje vaše blízké před škodlivým výbuchem a vás samotných před duševním utrpením. “Když své pocity nevyjádříte, projeví se jinými způsoby,” říká. “Někteří lidé zažijí obrovskou explozi emocí, když věci potlačují; někteří lidé začnou mít záchvaty úzkosti nebo záchvaty vzteku.”

Pomáhá také, že ventilační deník je zcela soukromý, což znamená, že můžete říkat, co chcete, bez omezení. Erin říká, že psaní bez příjemce je jedním z důvodů, proč psaní ze vzduchu mělo takový dopad na její duševní zdraví. „Umožňuje mi to vyjádřit všechny své nejošklivější myšlenky, aniž bych se musel bát, že je posluchač posoudí,“ říká Erin. „Schopnost skutečně vyjádřit, co mám na mysli, aniž by tam byl někdo jiný, kdo by tím byl zraněn nebo měl na to názor, mi připadá opravdu osvobozující. Nemusím se cenzurovat. Nemusím zkracovat své myšlenky, aby byly pohodlné pro někoho jiného.”

Jste připraveni vyzkoušet si psaní? Níže je pět tipů, jak začít.

5 tipů, jak začít psát

1. Postupujte podle pokynů

Než začnete psát dlouhý proud nadávek do deníku, Aramayan doporučuje používat pokyny k psaní, které vám pomohou psát. Výzvy vám umožňují konfrontovat konkrétní situace, které vás mohly rozrušit, a mohou vám pomoci identifikovat, co spustilo negativní emoce, které cítíte. Mohou také pomoci nastartovat váš mozek, když si nejste jisti Proč Cítíte se tak mizerně na prvním místě.

„Pokud napíšete: ‚To mě tak rozčiluje, tohle mě rozčiluje, všechny nenávidím a nic mě nedělá šťastným‘, nemusí vám to nutně pomoci,“ dodává Aramayan.

Některé nápady pro rychlé psaní zahrnují:

  1. Co na své práci nejvíc nesnášíš?
  2. Co tvůj přítel dělá, že tě rozčiluje?
  3. Popiš chvíli, kdy tě rodiče uvedli do rozpaků.

Návrhy na psaní v Deník stížností jsou specifické a obsahují legrační dávku sarkasmu, včetně otázek jako „Jaké jsou nákupy, které vás nejvíce zklamaly?“ a „Jaké jsou nejhloupější pohyby nebo televizní pořady?“

„Pokyny k psaní s průvodcem jsme rozdělili temně vtipnými citáty s prostorem pro čmáranice,“ říká Erin. “Být schopen se smát hrozným věcem je vždy o něco lepší, takže tato dávka humoru skutečně prorazí temnotu.”

2. Necenzurujte se

Abyste mohli využít všech výhod psaní volného textu, je důležité dovolit si svobodu úplného sebevyjádření. Toto není čas na mlsání slov nebo potlačování toku myšlenek. Opřete se o své pocity a dovolte si psát bez opuštění.

Pamatujte, že neexistuje žádný lidský příjemce vašeho dopisu, a proto vám nehrozí, že urazíte někoho, na kom vám záleží. Toto je vaše příležitost říct, co *chcete* říct svým blízkým v reálném životě, ale ne z lásky a úcty, kterou k nim chováte.

Erin dodává, že psaní bez zábran také poskytuje jistý pocit úlevy, který autocenzura prostě neposkytuje. „Víte, jak se cítíte lépe, když jste nějakou dobu nemocní a nakonec zvracíte a cítíte úlevu? “Tak jsem se cítila, když jsem psala o tom, co mě trápí,” říká Erin.

3. Nebojte se být malicherní ohledně maličkostí

Pokud jde o ventilaci vašeho psaní, neexistuje příliš malá kritika. Zapomněl váš spolubydlící dát mokré oblečení do sušičky? Psát o tom. Projeli jste dnes ráno každou červenou cestou do práce? Psát o tom. Potrápila dnes vaše dítě fibrilace síní? Psát o tom.

Ačkoli se tyto nepříjemnosti mohou zdát ve velkém schématu věcí malé, stále ve vás vyvolávají negativní pocity a stojí za to je prozkoumat.

“Malé věci, jako je někdo, kdo vždy přepíše vaše jméno, nebo váš manžel, který neustále zapomíná pověsit mokré ručníky, se mohou zdát tak triviální, jako by si nezasloužily být řečeno, ale to neznamená, že jsou “Neobtěžujte se, “ říká Erin. “Tyto maličkosti se mohou cítit jako malé kapky deště, které plní kbelík.” Několik by se dalo ignorovat, ale tisíce z nich, které se časem hromadí, mohou vést k přetečení, a pak ztratíte kontrolu nad něčím, co se zdá malé, i když ve skutečnosti to není ta maličkost sama o sobě, ale všechny ty maličkosti, které jste vzali. spolu.”

4. Přečtěte si a přemýšlejte o tom, co jste napsali

Poté, co vyjádříte všechny své stížnosti, Aramayan navrhuje zůstat u svých slov a přemýšlet o všem, co jste napsali. Co jste o situaci prozradil ve svém dopise? O tobě? Jaké faktory vedly k této negativní emoci?

Tento důležitý krok při psaní průduchů vám umožňuje přistupovat k budoucím konfliktům s hlubší znalostí toho, co vás spouští a proč. Erin dodává, že může prozradit i co vaše Mou úlohou v konfliktu bylo pomoci vám upravit způsob, jakým budete v budoucnu řešit rozdělení.

5. Uložte jej na bezpečném místě

Váš deník je posvátný a je důležité s ním tak zacházet. Pro uskladnění doma zvolte bezpečné místo, které není snadno dostupné ostatním lidem ve vaší domácnosti. Zatímco city vašeho deníku rozhodně zranit nelze, city vašich blízkých zranit mohou. Proto jej uchovávejte na soukromém místě.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Sohal, Monika a kol. “Efektivita žurnálování při léčbě duševních chorob: systematický přehled a metaanalýza.” Rodinné lékařství a komunitní zdraví Vol. 10.1 (2022): e001154. doi:10.1136/fmch-2021-001154


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *