Vše, co byste měli vědět o farmářském sýru

By | October 15, 2023

WPokud jde o širý svět sýrů, farmářský sýr je možná nejskromnější, ale ne na dlouho. I když jste o tomto typu sýra možná nikdy neslyšeli, rychle se stává oblíbeným mezi milovníky sýrů díky své jemné chuti a hladké, roztíratelné textuře.

Neutrální chuť farmářského sýra se navíc skvěle hodí ke sladkým i slaným pokrmům a dá se dokonce snadno připravit doma. Kromě toho, že je farmářský sýr všestrannou tajnou přísadou, nabízí také některé pozoruhodné zdravotní výhody, zejména odrůdy, které obsahují probiotika nebo zdravé bakterie.

Co je tedy farmářský sýr?

Jako nezrající tvaroh je farmářský sýr velmi podobný tvarohu a ricottě. Má roztíratelnou konzistenci jako ten druhý a pikantní chuť jako ten první. Bývá však sušší a jemnější než oba tyto sýry.

Farmářský sýr, nazývaný také tvorog, je velmi oblíbený ve východní Evropě, i když jeho původ je údajně ve Francii. Tento roztíratelný sýr často najdete v polských, ruských a ukrajinských pokrmech, jako jsou blintze, pirohy, pečivo a palačinky.

Farmářský sýr může být vyroben buď z kravského, kozího nebo ovčího mléka a existuje mnoho způsobů, jak jej vyrobit. Dá se z něj vyrobit lahodný jednoduchý selský sýr za méně než 30 minut zahřátím mléka, jeho smícháním s kyselinou, jako je destilovaný ocet, aby se oddělila sýřenina od syrovátky, a vytlačením veškeré syrovátky ze sýřeniny.

Tato metoda však neobohatí váš výsledný produkt o probiotika. K získání takového farmářského sýra musí proběhnout proces fermentace. Někteří sýraři nechávají své mléko fermentovat 24 hodin, aby přirozeně oddělili sýřeninu od syrovátky. Jiní přidávají do mléka enzymy sýra, nazývané také syřidlo, a bakteriální startér, aby způsobily oddělení. Bez ohledu na použitou metodu obě vedou k farmářskému sýru, který je bohatý na probiotika.

Farmářský sýr je k dispozici prostý nebo rolovaný s kořením a/nebo bylinkami, i když některé mají tyto přísady přimíchané přímo do sýra. Protože tento sýr ještě nedozrál, můžete si ho vychutnat, jakmile je syrovátka vytlačena z tvarohu a okořeněna, což je super pohodlné.

Zdravotní přínosy farmářského sýra

Kromě probiotik, která mohou obsahovat některé farmářské sýry, tento sýr obsahuje mnoho živin, které jej kvalifikují jako zdravou volbu. Patří mezi ně vápník, fosfor, bílkoviny a vitamíny skupiny B. Vzhledem k tomu, že farmářský sýr a tvaroh jsou si tak neuvěřitelně podobné, zdravotní výhody spojené s jedním se pravděpodobně týkají i druhého. Pojďme do toho, co to je.

Zdraví kostí

Vápník a fosfor, které se nacházejí ve farmářském sýru, mohou být dva z nejdůležitějších minerálů v cyklu zdraví kostí. Oba hrají důležitou roli v růstu kostí a udržování zdravé kostní tkáně.

Energie a zdraví tkání

Jako jedna ze tří nejdůležitějších makroživin nám protein v tomto všestranném sýru poskytuje trvalou energii, protože zpomaluje trávení (v dobrém slova smyslu) a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Kromě toho jsou bílkoviny důležitým stavebním kamenem prakticky každé tkáně v těle, od orgánů a krevních buněk až po naši kůži, vlasy a nehty.

Růst a vývoj

Díky vitaminu B12, kyselině listové, niacinu, thiaminu a riboflavinu nechybí ve farmářském sýru o vitaminy B nouze. Tato skupina vitamínů je nesmírně důležitá pro růst, vývoj a efektivní metabolismus v celém těle.

Zdraví střev

Probiotika obsažená v mnoha značkách farmářských sýrů podporují naše střevní zdraví především svým vlivem na střevní mikrobiom. Protože probiotika jsou prospěšné bakterie, jejich konzumací zvyšujeme populaci podpůrných mikrobů v našich střevech. Střevní mikrobiom je společenství více než bilionu mikroorganismů v tlustém střevě a je úzce spjato nejen s lepším trávicím zdravím, ale také se zdravím mozku, zdravím imunitního systému a celkovým zdravím.

Tím ale výhody farmářského sýra pro střeva nekončí. Díky výrobnímu procesu je tento sýr téměř bez laktózy. Laktóza obsažená v mléce je totiž při výrobě sýra téměř úplně odstraněna vyhozenou syrovátkou. Ve skutečnosti mnoho značek farmářských sýrů inzeruje svůj produkt jako 99% bez laktózy, protože při výrobě tohoto roztíracího sýra je téměř nemožné dostat z tvarohu i poslední kapku syrovátky. To je skvělá zpráva pro lidi s intolerancí laktózy, protože farmářský sýr nezpůsobuje žaludeční nevolnosti jako běžné mléko často.

zdraví srdce

A konečně, farmářský sýr má ve srovnání s mnoha jinými oblíbenými sýry pozoruhodně nízký obsah sodíku – ideální pro lidi se srdečními problémy. Protože vysoký příjem soli po dlouhou dobu může vést ke zvýšení krevního tlaku nebo vysokému krevnímu tlaku. A zatímco nasycené tuky obsažené v celých mléčných výrobcích nejsou zdaleka tak znepokojující pro srdeční onemocnění, jak se dříve myslelo, fermentované mléčné výrobky mají další výhodu, pokud jde o přínosy pro zdraví srdce. Je to proto, že fermentační proces používaný k výrobě mléčných výrobků bohatých na probiotika, jako je farmářský sýr, přeměňuje část nasycených tuků obsažených v tomto produktu na nenasycené tuky zdravé pro srdce.

Jak vyrobit farmářský sýr

Jedním z nejlákavějších aspektů farmářského sýra je pro mnohé to, že jej lze snadno vyrobit doma a je vhodný pro zkušené sýraře i začátečníky.

Vyrobí cca 8 porcí

Ingredience

1 galon plnotučného mléka dle vašeho výběru, buď kravského, kozího nebo ovčího mléka. Zvolte syrové nebo pasterizované mléko před ultrapasterizovaným mlékem, protože ultrapasterizované mléko vede k podměrečné sýřenině. Stejně tak je plnotučné mléko důležité pro jemnější sýrovou strukturu a bohatší chuť.

1/2 šálku kyseliny dle vašeho výběru, buď bílého destilovaného octa nebo citronové šťávy – i když někteří rádi používají jablečný ocet pro extra dotek chuti.

1 lžička soli

Volitelné: Jakékoli směsi, které byste chtěli, včetně (mimo jiné) olivového oleje, čerstvých bylinek, jako je kopr, pažitka, rozmarýn, bazalka, máta nebo estragon, nebo koření, jako je černý pepř, vločky červené papriky, paprika, kajenský pepř nebo kmín

1. Přiveďte mléko k varu v hrnci se silným dnem na středně vysokou teplotu.

2. Jakmile se vytvoří pěnové bubliny, vypněte sporák. Pomocí teploměru zkontrolujte teplotu mléka. Mělo by to být asi 190 stupňů Fahrenheita.

3. Pomalu vmíchejte vaši kyselinu. Mléko by se mělo začít srážet poměrně rychle. Nechte tuto směs uležet, dokud nedosáhne pokojové teploty.

4. Připravte si cedník tak, že jej vyložíte tenkou utěrkou nebo čistou kuchyňskou utěrkou.

5. Poté do mléčné směsi vmíchejte libovolné požadované směsi a nalijte směs do sítka.

6. Vymačkejte ze sýřeniny všechnu vlhkost a vložte je do velké mísy.

7. Dochuťte solí.

8. Nyní můžete ze sýra vytvarovat kouli buď pomocí gázy nebo disku pomocí dvou talířů. Pokud jste nepřidávali žádné příměsi přímo do sýra, nyní by bylo načase přidat sýr s bylinkami nebo kořením, které máte rádi. Tak si to užij!

Tento čerstvý farmářský sýr vydrží v chladničce sedm až deset dní, pokud ho sníte nedlouho předem. Nezapomeňte si také držet jakoukoli syrovátku, která vám zbyla, jako přirozený zdroj bílkovin je to perfektní doplněk k domácím polévkám, smoothies a dokonce i k receptům na chleba.

Přestože tento recept neobsahuje probiotika, můžete si farmářský sýr bohatý na probiotika zakoupit v supermarketu. Mezi vynikající možnosti, které můžete hledat, patří Friendship Diries a Lifeway.

Způsoby, jak si vychutnat farmářský sýr

Ať už vyrábíte svůj vlastní farmářský sýr nebo si ho koupíte v supermarketu, existuje několik Tak mnoho chutných využití v kuchyni.

Na slané straně lze tento jemný sýr použít jako náhradu smetanového sýra na bagely, majonézy na sendviče nebo avokáda na toastu. Je také perfektním základem pro krémové dipy a také jako náplň do kastrolů, pierogií, lasagní, raviol a plněných mušlí. Je to dokonce skvělá náhrada sýru feta ve středomořských receptech, ricotty v italské klasice a paneeru v indických pokrmech. Farmářský sýr může také konkurovat hummusu jako ideální svačina k nakrájené zelenině nebo rybím konzervám.

Existuje také mnoho možností pro sladké aplikace tohoto lahodného sýra. Můžete ho nacpat do palačinek nebo přidat do pečiva, jako jsou koláče, dorty a dorty. Farmářský sýr je také skvělou náhražkou jogurtu nebo tvarohu, když je smíchán s medem, čerstvým ovocem a chia semínky pro syté odpolední občerstvení.

Od jeho působivých nutričních hodnot po jeho lahodnou chuť a všestrannost v kuchyni, existuje mnoho důvodů, proč milovat farmářský sýr.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. de Souza, Russell J a kol. “Příjem nasycených a transnenasycených mastných kyselin a riziko úmrtnosti ze všech příčin, kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu: systematický přehled a metaanalýza observačních studií.” BMJ (editor pro klinický výzkum) Vol. 351 hodin 3978. 11. srpna 2015, doi:10.1136/bmj.h3978

  2. Vieira, CP a kol. “Kefírová zrna mění profil mastných kyselin mléka během fermentace a skladování.” Plus jedna Vol. 10.10 e0139910. 7. října 2015, doi:10.1371/journal.pone.0139910


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *