Vůně po menstruaci: co je normální pro vagínu?

By | October 1, 2023

WKdyž přijde řeč na vaginální pachy jakéhokoli druhu, jsem pevně zastáncem toho, že „tým normalizuje, že vagíny a vulvy by neměly vonět jako ovoce nebo květiny“, protože, no, to není ono. Ve skutečnosti dokonale zdravá vagina může cítit kysele, hořkosladce nebo kovově, což je způsobeno normálními výkyvy ve vaginální flóře (neboli směs kvasinek a bakterií ve vagíně) způsobenými jakýmikoli změnami ve vaší stravě nebo výdejem potu. na hormonální změny. a ano, vaše menstruace. Co to ale znamená, když vaginální zápach přetrvává nebo se objeví po menstruaci?

Podle porodníka a gynekologa Himali Maniar Patel, MBBS, DGO může být zcela normální mít po skončení menstruace nějaký zápach z pochvy – a to nejen v případě, že aktivně krvácíte, kdy se může zdát zřejmé, že něco může zapáchat Něco se děje tam dole.Je pravda, že určité vaginální pachy mohou naznačovat infekci způsobenou nerovnováhou ve vaginální flóře (více o tom níže). A ironicky, někteří z největších viníků za touto nerovnováhou jsou „hygienické produkty“, které slibují, že budete cítit lepší tam dole. Pach po menstruaci však nemusí nutně znamenat, že máte nemoc. Jak se ukazuje, určité změny související s menstruací mohou způsobit normální, dočasný zápach po menstruaci.

Proč může vaše vagína po menstruaci zapáchat

Když se vaše menstruace zastaví, může existovat několik důvodů pro zápach z pochvy. Velký problém: zbytky krve. “Obvyklým důvodem kovového zápachu je přítomnost železa v menstruační krvi,” říká Dr. Amy Wetterová, certifikovaná porodnice a gynekoložka ve společnosti Pediatrix Medical Group. “To může přetrvávat, zvláště pokud existuje hnědý výtok ze zbytkové krve nebo staré tkáně, která stále vychází.”

“Obvyklým důvodem kovového zápachu je přítomnost železa v menstruační krvi.” – Amy Wetter, MD, certifikovaná porodnice a gynekoložka

Některé bakterie, které se liší od těch obvyklých, mohou také růst nebo se množit ve vaší pochvě po menstruaci, což způsobuje změnu čichu. “Vagina vyžaduje nízké pH (kyselé pH), aby udržela zdravou bakteriální rovnováhu,” říká Dr. Počasí. „Vzhledem k tomu, že periodická krev má vysoké pH (alkalické pH), může to způsobit, že se určitým typům bakterií daří [more so than others]co k tomu může vést [temporary] Zápach nebo výtok.”

Ve skutečnosti Dr. Patel říká, že „nahromadění bakterií na povrchu vaší vulvy nebo v pochvě“ je hlavní příčinou jakéhokoli typu nepohodlí po menstruaci. “To se také může stát častěji během období kvůli hormonálním změnám a zvýšené vlhkosti v prostředí,” dodává.

Další překvapivý viník: ponechání tamponu příliš dlouho nebo po skončení menstruace. (S ohledem na to bych vám rád připomněl, abyste si tampon vyměňovali maximálně každé čtyři až osm hodin.) Krev a sekrety, které se na tamponu hromadí, mohou způsobit „shnilý“ nebo „shnilý“ zápach, protože dávají bakteriím příležitost k růstu, říká Dr. Počasí. Nemluvě o tom, že tampon ponechaný ve vagíně příliš dlouho může narušit rovnováhu vaší stávající vaginální flóry, což může zvýšit riziko infekce, jako je bakteriální vaginóza (BV) nebo kvasinková infekce.

Obě infekce mohou způsobit poševní výtok, který může mít kdykoli silný zápach (v případě BV rybí zápach a v případě kvasinkové infekce kyselý nebo kvasnicový zápach jako kvásek) – proto je důležité pro další šetření, pokud si toho všimnete přehnaný Zápach nebo výtok po menstruaci, říká Dr. Patel, zvláště je-li doprovázen dalšími příznaky infekce, jako je svědění, pálení, zarudnutí nebo bolest během penetračního sexu.

Jak můžete bojovat proti zápachu po období?

Jakýkoli vaginální zápach nesouvisející s infekcí, kterého si můžete všimnout po menstruaci, sám odezní bez speciální léčby. Pokud však chcete nepohodlí odstranit rychleji – nebo v první řadě zabránit zápachu po menstruaci – může vám pomoci oprášit své postupy vaginální hygieny.

Dr. Počasí a Dr. Patel navrhuje následující:

  • Denně se sprchujte a jemně čistěte vulvu a poševní otvor pouze teplou vodou
  • Ihned po tréninku se osprchujte a/nebo převlékněte
  • Vyhněte se vonným vaginálním pečujícím nebo hygienickým produktům
  • Nesprchovat se
  • Noste volné kalhoty a bavlněné spodní prádlo
  • Zůstaňte dobře hydratovaní
  • Užívejte probiotika k prevenci infekcí (např. konzumací zdravého jogurtu).

Kdy byste měli kvůli zápachu po menstruaci navštívit lékaře?

Dr. Wetterová doporučuje navštívit lékaře, pokud pro vás neobvyklý zápach z pochvy trvá déle než dva až tři dny po cyklu, pokud je doprovázen horečkou nebo zimnicí nebo pokud máte bolesti břicha. Pokud si všimnete výtoku, který je kromě zápachu také žlutý nebo zelený, je dobré navštívit lékaře, dodává. “Toto všechno jsou známky toho, že můžete mít infekci (která může vyžadovat odstranění léků) a ne jen dočasnou změnu kvůli vaší menstruaci,” říká.

Návštěva lékaře může buď vyloučit infekci, nebo vyhledat léčbu, pokud se zjistí, že je příčinou zápachu.

Dobré zprávy? Většina pachů po menstruaci je opět zcela normální, dočasná, neškodná a sama odezní. A i když zjistíte, že váš vaginální zápach je způsoben infekcí, tyto infekce jsou obvykle snadno léčitelné, říká Dr. Patel. “Se správným ošetřením a péčí se můžete rychle postavit na nohy a cítit se pohodlněji ve své kůži.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *