Výhody hučení pro úlevu od stresu a klid

By | September 8, 2023

Asi pro vás není žádnou novinkou, že žijeme v době nebývalého strachu a zmatku. Průzkum Harrise a Americké psychologické asociace (APA) z roku 2022 zjistil, že 27 procent dospělých Američanů tvrdí, že se cítí příliš vystresovaní na to, aby fungovali, a průměrné úrovně stresu zůstávají vyšší než před pandemií.

Pokud se počítáte mezi těchto 27 procent, pravděpodobně jste vyzkoušeli vše, abyste snížili stres a úzkost. Meditace, jóga, hluboké dýchání a dokonce i povzdechy prokazatelně pomáhají nastolit klid. Ale hučení – víte, věc, kterou děláte sobě nebo ve sprše – abyste se zbavili stresu? Ukázalo se, že je to také docela legitimní.Ve skutečnosti, podle studie zveřejněné v roce 2022 Mezinárodní časopis jógy ukázal, že meditační zpěv „OM“, který končí bzučivým zvukem, zřejmě podporuje relaxaci a zajišťuje mír. Další malá pilotní studie z roku 2023 analyzovala variabilitu srdeční frekvence (HRV) lidí, aby porozuměla jejich úrovním stresu během čtyř různých aktivit: bhramari (jógové dechové cvičení, které napodobuje zvuk včel hučením), fyzická aktivita, emocionálnější stres a spánek. Studie zjistila, že lidé zažívali nejmenší množství stresu při hučení (dokonce méně než při spánku).

Pokud patříte k lidem, kteří nikdy v životě nepocítili den odpočinku, může být pro vás právě bzučení tou správnou technikou. Abychom zjistili více, obrátili jsme se na řadu odborníků, abychom rozebrali vědu stojící za hučením a jak a kdy jej začlenit do každodenního života. Konečně, pokud hučení nabízí rychlý způsob, jak se uklidnit, mohlo by to být perfektní doplněk vaší rutiny.

Překvapivé výhody hučení pro duševní pohodu

Ačkoli je bzučení důležitou součástí mnoha meditačních a duchovních praktik po stovky (ne-li tisíce) let, existuje omezený výzkum, proč je bzučení tak dobré při podpoře klidu a relaxace. Existuje však několik způsobů, jak může bzučení přimět vaše tělo ke zpomalení a relaxaci.

Odborníci se domnívají, že část účinnosti bzučení spočívá v jeho zjevné schopnosti stimulovat bloudivý nerv, který začíná v mozkovém kmeni a putuje do žaludku. Tento nerv je důležitou součástí parasympatického nervového systému, známého také jako „odpočinková a trávicí“ část autonomního nervového systému. Když je bloudivý nerv aktivován, říká našemu tělu, že jsme v bezpečí a můžeme relaxovat, říká Farzana Ali, zvuková terapeutka a autorka knihy Léčení zvukem: Jak používat zvuk k překonání stresu a úzkosti.

„Tím, že ji aktivujete [the vagus nerve], [humming] pomáhá našemu tělu čelit reakci boje nebo útěku, kterou zažíváme na duševní a fyzický stres,“ říká Katherine Chang, ND, certifikovaná naturopatka a ředitelka přírodní medicíny v Remedy Place.

Je to nejasné přesně Jak Hučení aktivuje bloudivý nerv, ale odborníci se domnívají, že zvuky a vibrace hučení stimulují nerv, když je připojen k hlasivkám. „Zvukové vibrace uklidňují mozek a celý nervový systém, čímž uvolňují nervový systém i tělo,“ říká Gunjan Y. Trivedi, PhD, spoluzakladatel Wellness Space a autor několika studií zkoumajících výhody různých wellness praktik. na stres a zdraví.

Hučení také zpomaluje dechovou frekvenci a umožňuje celkově hlubší a pomalejší nádechy. Obvykle se dýcháme 12 až 18 dechů za minutu, ale hučení a hluboké dýchání zpomaluje srdeční frekvenci a přivádí dýchání na čtyři až šest dechů za minutu, podle Changa. Některé předběžné výzkumy (u myší) naznačují, že existuje přímé spojení mezi mozkovým „respiračním centrem“ (tj. částí mozku, která řídí dýchací funkce) a jeho vzrušenou reakcí (která aktivuje emoce, jako je strach, vzrušení atd.). ). Proto může pomalejší dýchání signalizovat vašemu tělu, že je čas se trochu zchladit.

Stejně jako jiné formy hlubokého dýchání, hučení spouští uvolňování oxidu dusnatého, chemické látky produkované vaším tělem, která zlepšuje průtok krve a snižuje krevní tlak a srdeční frekvenci, říká Dr. Trivedi – to vše vám může pomoci relaxovat. Zatímco hluboké dýchání vám může poskytnout tuto výhodu, říká, že hučení je ještě účinnější při uvolňování oxidu dusnatého.

Hučení může také poskytnout určité duchovní výhody. „Bzučení také otevírá a uvádí do rovnováhy pátou čakru těla, višuddhu neboli krční čakru. To vás povzbudí, abyste mluvili svou pravdu a byli ve své komunikaci upřímnější,“ říká Manjit Devgun, certifikovaný učitel pránájámy (dýchání) a meditace v The Well.

Zde je návod, jak zkusit broukat, abyste zmírnili stres

Pokud hledáte vědomější způsob, jak si užít výhody bzučení, Bhramari pranayama, známá také jako včelí dýchání, je založena na nejmodernějším výzkumu (a také na tisíciletém používání v józe). “Bhramari uklidňuje, podporuje zvukové vibrace v těle, otevírá krční čakru a podporuje autentický projev,” říká Devgun.

Chcete-li z Bhramari pránájámy vytěžit maximum, Devgun navrhuje současně přemýšlet o tom, co vás trápí, a pomocí vizualizace uvolnit ohromující myšlenky jako zvukovou energii a uvolnit své tělo. Představte si, že se před vámi vyvalí jakýkoli stres nebo obavy, když uvolníte zvuk ze svého těla

  1. Pohodlně se posaďte s rovnými zády a svinutými rameny dozadu, abyste otevřeli hrudník. Nechte své srdce zářit navenek.
  2. Jemně umístěte palce do každého ucha tak, aby se prsty setkaly nahoře. Položte ukazováčky na vnitřní koutky zavřených očí.
  3. Zhluboka se nadechněte a poté vydechněte s jemným hučením (hmmmm) z přední části obličeje. “Bzučíte, jako byste sjížděli po obrovské skluzavce a odměřeně vydechovali,” říká Devgun.
  4. Vnímejte vibrace, jak se bzučení rozléhá přes vaši tvář a tělo.
  5. Opakujte proces, zhluboka se nadechněte a při pomalém výdechu si broukněte. Experimentujte s různými výškami. Všimněte si, kde jsou vibrace nejsilnější, a poskytněte náhled do oblastí, které vyžadují pozornost.

Můžete si broukat tak často, jak potřebujete, protože neexistuje žádné pevné a rychlé pravidlo pro frekvenci. Neexistují také žádné nevýhody nebo vedlejší účinky, pokud to děláte tak často, jak chcete. „Bzučíte, když máte pocit, že se potřebujete znovu vycentrovat, uzemnit nebo se vrátit do těla a uvolnit se z jakéhokoli stresu nebo úzkosti,“ říká Ali.

Stejně jako u všeho je konzistence klíčem k plnému prožití transformačních výhod této praxe. “Pravidelné, strukturované bzučení může pomoci zlepšit kvalitu spánku a snížit úroveň úzkosti a deprese,” říká Dr. Trivedi. Udělejte si proto každý den nějaký čas na to, abyste se zapojili do tohoto uklidňujícího bzučení a využijte výhod, které nabízí zdarma ke snížení stresu.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *