Výhody karotenoidů pro pokožku

By | October 27, 2023

V Well+Good SHOP naši redaktoři využívají své dlouholeté zkušenosti k výběru produktů (od péče o pleť po péči o sebe a dále), které si zamilujete. Zatímco naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle, Well+Good může obdržet provizi, pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů. Příjemné nakupování! Objevte OBCHOD

Zatímco solidní rutina péče o pleť bohatá na prospěšné složky, jako je vitamín C a retinoidy, může udržet vaši pleť zdravou (a zářící!), je to jen jeden dílek mnohem větší skládačky. To, co jíte a pijete, může mít velký dopad na vaši pokožku studie ukazují1 Některé živiny mohou zlepšit hydrataci, pružnost, pevnost a jas.

I když žádná superpotravina neslibuje všelék na vaše různé kožní problémy, existuje jeden antioxidant, který si v současné době získává proslulost ve světě krásy a může pomoci s mnoha z nich.

Karotenoidy, které se nacházejí v mnoha rostlinných potravinách, se stále častěji objevují v kožních doplňcích a topických přípravcích kvůli jejich schopnosti odvrátit viditelné známky stárnutí. Čtěte dále a zjistěte, proč stojí za to je přidat do vaší rutiny.

Co jsou karotenoidy?

„Karotenoidy jsou barevné pigmenty vyskytující se v přírodě, které vytvářejí jasně žluté, červené a oranžové barvy, které vidíme u některých druhů ovoce, zeleniny a dalších rostlin,“ vysvětluje Jessica Shapiro, RD, certifikovaná učitelka diabetu a asistentka wellness a nutričního manažera ve společnosti Montefiore. Medical Center ve Westchesteru, New York. “Tyto pigmenty jsou vytvářeny rostlinami a tělo je nemůže vytvořit, ale působí jako silné antioxidanty, když je jíme,” dodává Kylie Amanda, RD, certifikovaná chirurgická dietoložka a výživová poradkyně.

V současné době se v přírodě nachází kolem 750 karotenoidů, ale podle Shapira většinou přicházíme do styku s několika, které se nacházejí v ovoci a zelenině, které běžně jíme:

1. Alfa a beta karoten

Nachází se v dýni, banánech, mrkvi, sladkých bramborách, zimní dýni a zelených potravinách, jako je špenát a zelí (chlorofyl v této zelenině skrývá žlutooranžové pigmenty).

2. Beta-kryptoxantin

Nachází se v oranžovém a červeném ovoci a zelenině, jako jsou sladké červené papriky a pomeranče.

3. Lykopen

Nachází se v červeném ovoci a zelenině, jako jsou rajčata, růžový grapefruit, vodní meloun a guava, ale je biologicky dostupnější a snadněji se vstřebává ze zpracovaných potravin, jako je rajčatová omáčka, rajčatový protlak a kečup.

4. Lutein

Nachází se v tmavě zelené listové zelenině, jako je špenát a kapusta, stejně jako ve vaječných žloutcích a avokádu (které mají podle Shapira nízký obsah luteinu, ale mají vysokou biologickou dostupnost).

5. Zeaxanthin

Nachází se ve žluté kukuřici (a výrobcích na bázi kukuřice), paprikách a vaječných žloutcích.

Jak karotenoidy ovlivňují pokožku

Než se dostaneme ke specifikům a širokým výhodám karotenoidů, je důležité porozumět zdraví pokožky, tomu, jak vaše pokožka vykazuje známky stárnutí a jak užívání karotenoidů pomáhá zpomalit nebo zvrátit tento proces.

Stárnutí kůže nastává v důsledku vnitřních (neboli vnitřních) a vnějších (nebo vnějších) faktorů. „Vnitřní faktory souvisejí s vaším věkem a genetikou, zatímco vnější faktory zahrnují faktory životního stylu, jako je vystavení slunci, kouření cigaret, znečištění ovzduší atd. [and] Výživa,“ říká Dr. Carmen Castilla, certifikovaná dermatologka v New Yorku.

Na rozdíl od vašich vnitřních orgánů je vaše pokožka přímo vystavena živlům, takže je vysoce citlivá na účinky stárnutí způsobené environmentálními stresory. „Většina z toho, co uznáváme jako stárnutí pleti, je způsobena škodlivými účinky UV záření ze slunečního záření,“ říká Richard Granstein, MD, předseda oddělení dermatologie ve Weill Cornell Medicine a člen vědecké rady Elysium, nutriční značka doplňku.

Poškození UV zářením způsobuje zánět, který vede k tvorbě radikálových forem kyslíku (ROS), které narušují přirozeně se vyskytující chemické reakce, které vaše kožní buňky potřebují ke správnému fungování. To následně vede k rozkladu kolagenu a elastinu v kůži a stimuluje produkci melaninu, což vede k viditelným známkám stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky, ochablá kůže a hyperpigmentace.

Přidání karotenoidů do vaší rutiny může pomoci bojovat proti těmto účinkům zevnitř ven díky jejich antioxidační aktivitě, což jim v podstatě umožňuje spolknout tyto ROS dříve, než mohou způsobit jakékoli poškození. “Karotenoidy mohou zabránit některým poškozením souvisejícím s UV zářením tím, že absorbují UV záření a působí jako lapače volných radikálů,” říká Dr. Castilla.

Dr. Grandstein vysvětluje, že užívání karotenoidů může chemicky neutralizovat nebo zastavit účinky UV záření na kůži, a tím předcházet známkám stárnutí. Protože se karotenoidy v těle přeměňují na vitamín A (stejný vitamín, ze kterého se vyrábí starý dobrý retinol), mohou také podporovat tvorbu nového kolagenu.

Jak využít výhod karotenoidů na kůži ve své vlastní rutině

1. Ústní

“Jíst širokou škálu barevného ovoce a zeleniny vám pomůže přirozeně zvýšit příjem karotenoidů,” říká Dr. Castilla.

Nejlepší radou Shapira je jíst „duhu“ – zejména červené, oranžové a žluté druhy rostlinných potravin – syrové i vařené. „Typ zpracování ovlivňuje biologickou dostupnost karotenoidů,“ vysvětluje, což znamená, že některé přípravky umožňují lepší vstřebávání karotenoidů v těle.

Kromě toho, protože karotenoidy jsou rozpustné v tucích, jsou nejúčinnější, když se užívají s tučným jídlem. „To platí pro potraviny i doplňky,“ dodává Shapiro.

Když už mluvíme o doplňcích stravy, karotenoidy můžete získat také ve formě kapslí. “Obecně platí, že doplňky obsahují vyšší koncentrace karotenoidů, než jaké dostáváte v běžné stravě,” říká Dr. Granstein. “Množství v doplňcích je zaměřeno na konkrétní koncové body.”

Shapiro doporučuje 2-3 porce dietních karotenoidů denně (nebo 20-50 mg denně) po dobu 3-6 týdnů, abyste viděli viditelné změny na kůži. “Je obtížné konzumovat příliš mnoho s jídlem, ale buďte opatrní s doplňky, protože je snadné se předávkovat,” dodává.

Navíc na to Amanda poukazuje Výzkum2 To ukazuje, že karotenoidy uložené v naší kůži se po nachlazení nebo viróze odbourávají. “Hodnoty klesají také v zimě, pravděpodobně kvůli naší nižší spotřebě ovoce a zeleniny a možná je kvalita trochu pod průměrem, protože jsme mimo sezónu,” říká. “Z tohoto důvodu je důležité zvýšit dávkování v chladnějších měsících, aby byly zachovány účinky karotenoidů.”

2. Tematické

A Studie 20213 zjistili, že lokální aplikace karotenoidů je účinný způsob, jak odvrátit oxidační stres… ale ne tak jako účinnější než orální konzumace.

Dr. Castilla vysvětluje, že obě metody zvyšují hladinu živin v kůži, ale výsledky mají tendenci trvat déle, když je užíváte. “Aktuální karotenoidy jsou obvykle uloženy ve stratum corneum, nejvzdálenější vrstvě kůže,” vysvětluje. „Tato vrstva se neustále obnovuje a odlupuje, což pravděpodobně vysvětluje, proč hladiny klesají rychleji [with] orální příjem, při kterém se karotenoidy ukládají v tuku a pomalu se uvolňují do kůže.“

I když je užívání karotenoidů nejlepším způsobem, jak využít jejich účinky proti stárnutí, je třeba říci něco o doplnění používání topickým sérem.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Fam, VW, Charoenwoodhipong, P., Sivamani, RK, Holt, RR, Keen, CL, & Hackman, RM (2022). Rostlinné potraviny pro zdraví pokožky: Narativní recenze. Časopis Akademie výživy a dietetiky, 122(3), 614-629. Zveřejněno 30. října 2021. DOI: 10.1016/j.jand.2021.10.024.

  2. Darvin ME, Sterry W, Lademann J, Vergou T. Role karotenoidů v lidské kůži. molekul. 16. prosince 2011;16(12):10491–506. doi: 10,3390/molekuly161210491. PMCID: PMC6264659.

  3. de Souza Guedes L, Martinez RM, Bou-Chacra NA, Velasco MVR, Rosado C, Baby AR. Přehled topického podávání karotenoidů a koenzymu Q10 naložených v lipidových nanočásticích. Antioxidanty (Basilej). 26.06.2021;10(7):1034. doi: 10.3390/antiox10071034. PMID: 34206935; PMCID: PMC8300771.


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *