Výhody šachů pro mozek, podle mozkových lékařů

By | September 9, 2023

LJako mnoho jiných jsem vyrůstal a čas od času jsem hrál příležitostné šachy se členy rodiny. Roky jsem znal pravidla, pár standardních tahů a bylo to. Ale v roce 2020 přišlo vydání hitu Netflix show Královnin gambit Můj zájem o hru se obnovil a spolu s miliony dalších jsem se zamiloval do šachové teorie a strategie. Protože jsem během přísné karantény nemohl dělat většinu aktivit mimo domov, začal jsem sledovat videa na YouTube o šachu, půjčovat si šachové knihy z místní knihovny a hrát jednu hru za druhou online.

O tři roky později, do dnešního dne, popularita hry neklesla; Ve skutečnosti se zájem o šachy stále zvyšuje. Nedávná analýza online herní platformy World of Card Games zjistila, že šachy jsou deskovou hrou s nejvyšším průměrným počtem vyhledávání na Googlu za měsíc, a to téměř 500 000. Ale jak se ukazuje, intelektuální výzva a vzrušující uspokojení z přechytračit protivníka není jen zábavná zábava. Podle odborníků na mozek má hraní (a aktivně se zdokonalující) šachy řadu výhod pro mozek a kognitivní funkce, ať už hru teprve začínáte, nebo jste ji hráli celý život.

“Výhody kognitivního zapojení, jako je vytváření a udržování nervových spojení, jsou významné bez ohledu na to, kdy začneme.” – Faye Begeti, PhD, neurovědkyně

Samozřejmě, stejně jako u většiny her, můžete být v šachu lepší, pokud začnete v mladém věku, zejména proto, že „flexibilita a adaptabilita našeho mozku, nazývaná neuroplasticita, je výraznější v mladém věku,“ říká neurolog Faye Begeti, PhD. autor Oprava telefonu. “Je však důležité poznamenat, že učení se může objevit v jakémkoli věku a výhody kognitivního zapojení, jako je vytváření a udržování nervových spojení, jsou významné bez ohledu na to, kdy začínáme.”Zatímco šachy by to být neměly pouze Ať děláte pro podporu svého mozku cokoli (pro začátek můžete také jíst dietu na podporu mozku, často hýbat tělem a věnovat se dalším kognitivně stimulujícím aktivitám), starověká hra může být jistě cennou součástí vaší moderní herní sady. k pohodě. Níže odborníci na mozek rozebírají všechny důvody, proč vy – a váš mozek – budete mít prospěch, až příště vyzvete kamaráda (nebo nepřítele) na šachy.

3 výhody hraní šachů pro mozek

1. Posiluje vaši vedoucí funkci

V některých ohledech je mozek jako sval; Čím více ji používáte, tím méně ji ztrácíte. A šachy by mohly být způsobem, jak trénovat jeho důležitou část: váš přední lalok, nebo to, co Roger Miller, PhD, senior neuropsycholog na Aviv Clinics, nazývá „CEO mozku“. Hraní šachů je o vývoji strategií, plánování a řešení problémů – a zahrnuje výkonné funkce, neboli soubor mozkových procesů, které se podílejí na rozhodování a dosažení cíle.

Studie šachových tréninkových programů jak u starších dospělých (60 let a starších) tak u dětí (od osmi do 17 let) zjistily, že hra zlepšuje výkon v klíčových výkonných funkcích, jako je pracovní paměť a rozhodování.

Čím více využíváte a zlepšujete tyto výkonné funkce (např. neustálým plánováním svého dalšího tahu, abyste překonali svého soupeře), tím více v průběhu času posilujete přední lalok, říká Dr. Mlynář. A to je s přibývajícím věkem zásadní, protože čelní lalok je v průběhu času velmi náchylný k atrofii, a co je důležitější, je nezbytný pro tolik úkolů, které děláme každý den, dodává.

Vezměte si například řízení: Chcete-li řídit bezpečně, musíte neustále plánovat svou trasu, vyhýbat se potenciálním překážkám, řešit problémy a reagovat na rozhodnutí ostatních lidí – a každý z těchto úkolů vyžaduje vedení, říká Dr. Mlynář. Zdůraznění dlouhodobých účinků podpory této části mozku.

2. Pomáhá rozvíjet vaši „kognitivní rezervu“.

Na ještě širší úrovni by mentální kalkulace vyžadovaná při hraní šachů mohla pomoci posílit to, co vědci nazývají „kognitivní rezervou“, říká Dr.

“Mozky těch, kteří se účastní intelektuálně náročných činností, mají zvýšený počet spojení a větší celkovou tloušťku.” -DR. Begeti

Termín „kognitivní rezerva“, poprvé vytvořený koncem 80. let 20. století, označuje schopnost mozku kompenzovat přirozenou ztrátu objemu související s věkem (stejně jako jiné patologické změny) a přitom si zachovat funkci.

„Studie ukazují, že po dosažení věku 35 let dochází k roční ztrátě objemu mozku o 0,2 procenta, což se u osob starších 60 let zrychluje na více než 0,5 procenta,“ říká Dr. Begeti. Tyto změny jsou v průběhu času nevyhnutelné, ale ti s větší kognitivní rezervou jsou ti, kteří se jim lépe přizpůsobí: jejich mozek může v podstatě obejít poškození a získat přístup k „rezervě“ alternativních neuronových sítí, aby si udržel svou myšlenkovou sílu.

Šachy, stejně jako jiné mentálně stimulující kratochvíle, mohou časem pomoci zvýšit tuto „rezervu“, abyste k nim měli přístup, když je potřebujete. A čím více se budete bránit a snažit se zlepšit ve hře – tím, že se budete učit nová otevření, koncové hry a obecné strategie – tím pravděpodobněji budete budovat a posilovat nervová spojení, čímž ještě více zvýšíte svou kognitivní rezervu, dodává Dr. dodal Begeti.

Ale buďte si jisti: I když se nutně nechcete stát mistrem nebo dokonce hrát na vysoké úrovni, budete stále sklízet výhody hraní šachů pro svůj mozek, pokud budete hrát správně a budete zapojit váš mozek a vyžadovat, abyste přemýšleli strategicky a plánovali dopředu, říká.

3. Zvyšuje vaši kreativitu

Rozpoznávání vzorů a rozvíjení strategií vám jistě může pomoci přelstít šachového soupeře, stejně jako zapamatování velkého množství možných tahů. Ale pokud jste vy a váš soupeř ve všem výše uvedeném stejně zdatní, může být vaše kreativita rozhodujícím faktorem pro vítězství, což je často přehlížená dovednost některých nejlepších šachistů.

Nakonec to vyžaduje kreativitu, abyste přemýšleli mimo rámec a přišli s tahem, který vašeho soupeře překvapí, nebo ho při dalším tahu úplně znervózní. A když budete pracovat na tom, abyste přišli na tyto kroky, které mění hru – a lépe je rozpoznáte –, zlepšíte také svou schopnost kriticky a kreativně myslet, říká Dr. Mlynář.

“Když řešíte problémy tímto způsobem, stimulujete část mozku odpovědnou za tuto funkci, která je zase součástí čelního laloku,” říká Dr. Mlynář. “Poskytují větší průtok krve, který dodává více kyslíku a umožňuje mu prosperovat.”

Výzkum ve skutečnosti také poukázal na potenciální zvýšení kreativity v šachu, i když u dětí. Dvě malé studie, které během několika měsíců zkoumaly přínosy šachového tréninku u dětí, jedna v Indii a jedna v Turecku, zjistily, že účastníci, kteří se školení zúčastnili, vykazovali statisticky významný nárůst jejich schopností kreativního myšlení. A není důvod se domnívat, že dospělí, kteří chodí na lekce šachu, nemohou získat podobné výhody.

Hraní online je stejně efektivní jako hraní na desce

Dnes jsou šachy dostupnější než kdy jindy. Bezplatné webové stránky jako chess.com a lichess.org nabízejí hráčům možnost hrát proti tisícům dalších lidí po celém světě a také poskytují lekce, hádanky k řešení a analýzu po hře. A pokud jde o přínosy šachů na mozek, je malý rozdíl mezi virtuální a fyzickou hrou, kromě ztráty mezilidské dynamiky, říká Dr. Mlynář.

Dr. Begeti navrhuje přemýšlet o online a osobních šachách stejným způsobem, jakým byste mohli přemýšlet o běhání na běžeckém pásu nebo o běhání venku. “Neurologicky oba scénáře nabízejí podobné výhody,” říká. “Ale pokud je nějaká možnost dostupnější a vybízí vás k častějšímu zapojení, pak je to velká výhoda.”

Kromě toho Dr. Begeti poukazuje na to, že schopnost šachových aplikací a online platforem poskytovat zpětnou vazbu v reálném čase a po hře – něco, co není k dispozici v tradiční analogové hře – může být také pozitivní funkcí pro zdraví mozku a vy v tomto procesu pomáhá zlepšit vaši hru Think časem ještě strategičtější.

Pokud vás šachy baví, budete z nich těžit ještě více

Šachy existují v té či oné podobě přes 1500 let, což by asi nebylo ono, kdyby je mnoho lidí nebavilo. A podle Dr. Begeti, právě tento zábavný faktor a osobní požitek, který si mnozí ze šachů berou, je odlišuje od ostatních her a činností, které vyžadují strategické myšlení a plánování.

„Máme tendenci dělat věci, které nás baví a které nám přinášejí odměnu, a které podporují dlouhodobý závazek,“ říká Dr. Begeti, „což je také důležité pro dosažení trvalých kognitivních přínosů.“ Takže až příště začnete online šachovou hru o přestávce na oběd nebo rozbalíte šachovnici s kamarádem, vězte, že výhody na stole jdou daleko za to oh- tak uspokojivý mat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *