Výhody šafránu pro zdraví a vaření, RD

By | October 4, 2023

DV závislosti na vašich chuťových preferencích mohou být některé koření – mimo jiné oregano, kajenský pepř a skořice – základními potravinami ve vaší spíži. Méně obvyklé koření, které možná nemáte na skladě, je šafrán. Možná je to proto, že jste ho ještě nezkoušeli a nejste si jisti, k jakým jídlům se hodí…nebo možná proto, že je známo, že je to nejdražší koření na světě.

Co tedy toto luxusní a často nepolapitelné koření vlastně je? Níže dva odborníci na výživu odhalují výhody šafránu, jak může inspirovat vaši domácí kuchyni a další.

Co je to šafrán?

Šafrán se získává ze sušených stigmat rostliny Crocus sativus L., vysvětluje odborník na výživu z Brooklynu Maya Feller, MS, RD, CDN. “Sušená stigmata vypadají jako vlákna nebo prameny, jsou často jasně červeno-oranžová a používají se v mnoha aplikacích při vaření,” pokračuje.

Pokud jde o chuť, Feller říká, že je těžké ji popsat. „Je to zemité, ale jemně sladké“ a „velmi rozpoznatelné a zapamatovatelné“, jakmile to vyzkoušíte. Navíc poznamenává, že chuť může být polarizující: „Buď to milujete, nebo nemilujete, a většina lidí to miluje.“ Gaby Vaca-Flores, RDN, specialistka na výživu z Los Angeles, dodává, že šafrán „má zemitá, silná chuť, kterou lze popsat jako polosladkou i hořkou.“ Kromě aromatizačních účelů se šafrán používá také jako přírodní barvivo v potravinách a kosmetice díky svému charakteristickému bohatému odstínu.

Zdravotní přínos šafránu

„Šafrán se skládá ze čtyř účinných látek: crocin, crocetin, safranal a picrocrocin. Crocin, karotenoid, je zodpovědný za jeho jasně žlutočervenou barvu,“ říká Feller. Šafrán je spojován s několika zdravotními výhodami, které odborníci na výživu připisují především jeho antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem.

„Běžně se používá ve středomořské, blízkovýchodní a jihoasijské kuchyni tahdig a španělština Paella“ vysvětluje Vaca-Flores. Feller zmiňuje, že šafrán se někdy používá v polévkách a dušených pokrmech, zejména v některých severoafrických kuchyních.

„Jedním z hlavních zdravotních účinků šafránu je zlepšení nálady,“ říká Vaca-Flores. “Zejména má pozitivní vliv na zlepšení nálady u lidí s mírnou až středně těžkou depresí.” Podle meta-přehledu pěti randomizovaných kontrolovaných studií z roku 2013 dospělí, kteří užívali šafrán jako doplněk stravy, vykazovali výrazně méně příznaků deprese ve srovnání s placebo skupina. Je pozoruhodné, že šafrán byl také zjištěn jako podobně účinný jako antidepresiva. (Poznámka: To rozhodně neznamená, že byste se měli vzdát svého Rx ve prospěch koření, ale možná by stálo za to poradit se se svým zdravotním týmem, abyste zjistili, zda by dietní šafrán mohl doplnit váš protokol o léčbě duševního zdraví.) Více o náladě: Vaca – Flores říká, že šafrán může být vaším spojencem proti nežádoucím změnám nálad souvisejícím s PMS nebo PMDD, jako jsou: B. Podrážděnost, s minimálními vedlejšími účinky.

Díky svému silnému obsahu antioxidantů je koření „spojeno s řadou zdravotních výhod, včetně podpory kognitivních funkcí a ochrany proti oxidativnímu stresu,“ pokračuje Vaca-Flores. Feller dodává, že účinné látky v šafránu jsou údajně kardioprotektivní a neuroprotektivní. Rostoucí počet výzkumů ukazuje slibné výhody šafránu v prevenci a někdy dokonce i při léčbě různých onemocnění souvisejících s věkem, od makulární degenerace a glaukomu až po Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.

Jak používat šafrán při vaření

Vzhledem k tomu, že šafrán je stejně drahý jako prospěšný, možná si budete chtít objednat pokrm obsahující šafrán, než jej investujete do svých vlastních kulinářských výtvorů, pokud jste nováčci v jeho lahodně zemité chuti. „Šafrán se používá v řadě velkolepých středomořských, blízkovýchodních a jihoasijských jídel, jako jsou: tahdig a španělština Paella“ vysvětluje Vaca-Flores. Feller zmiňuje, že šafrán se někdy používá v polévkách a dušených pokrmech, stejně jako v některých severoafrických kuchyních.

„Jedním z hlavních zdravotních účinků šafránu je zlepšení nálady,“ říká Vaca-Flores. “Zejména má pozitivní vliv na zlepšení nálady u lidí s mírnou až středně těžkou depresí.”

Ale pokud už jste fanouškem a chcete ve svém životě sklízet více výhod šafránu, které vám zlepší náladu a zvýší věk, podívejte se na odborníky na výživu, abyste se inspirovali k vlastní domácí kuchyni. Vaca-Flores uvádí jako své oblíbené jídlo šafránové rizoto. Fellerova oblíbená je nyní její vlastní recept na bouillabaisse branzino, který si můžete přečíst v její kuchařce. Jíst z našich kořenů: Více než 80 zdravých domácích oblíbených od kultur z celého světa.

Před mnoha měsíci jsem investoval do šafránu poté, co jsem se na výletě do Španělska zamiloval do paelly… jen abych vyčerpal 30 dolarů. jednou poté, co moje vlastní paella ve srovnání selhala. Evidentně to stále ještě nekončím a žádám vás, abyste se poučili z mých chyb a využili své vlastní chyby. Ano, je to drahé, ale nenechte se tím odradit od toho, abyste si užili kulinářský výlet kolem světa přímo z vlastní kuchyně.

V konečném důsledku má rozšíření vašeho patra potenciál pomoci vám žít delší a zdravější život – a v průběhu času si můžete i nadále užívat rozmanité výhody a nenapodobitelnou chuť šafránu. “Je také velmi silný, takže stačí i malé množství,” uklidňuje nás Feller.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Hausenblas, Heather Ann a kol. “Šafrán (Crocus sativus L.) a velká depresivní porucha: metaanalýza randomizovaných klinických studií.” Journal of Integrative Medicine Svazek 11.6 (2013): 377-83. doi:10.3736/jintegrmed2013056

  2. Rajabi, Fatemeh a kol. “Šafrán pro léčbu premenstruační dysforie: Randomizovaná kontrolovaná studie.” Pokročilý biomedicínský výzkum Vol. 9 60. 30. října 2020, doi:10.4103/abr.abr_49_20

  3. Hosseini, Azar a kol. “Farmakokinetické vlastnosti šafránu a jeho účinných látek.” European Journal of Drug Metabolism and Pharmacokinetics svazek 43.4 (2018): 383-390. doi:10.1007/s13318-017-0449-3

  4. El Midaoui, Adil a kol. “Šafrán (Crocus sativus L.): Zdroj živin pro zdraví a pro léčbu neuropsychiatrických nemocí a nemocí souvisejících s věkem.“ živina Vol. 14.3 597. 29. ledna 2022, doi:10.3390/nu14030597


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *