Výživová doporučení gastroenterologa pro střeva

By | September 12, 2023

AGastroenterolog Will Bulsiewicz, MD, vidí pacienty se střevními zdravotními problémy, které mají široký rozsah, od lidí, kteří zjistí, že nechodí na záchod dostatečně často – nebo naopak příliš často. Navzdory široké škále problémů, které diagnostikuje, je jeho řešení téměř vždy založeno na jedné hlavní živině: vláknině. Ve skutečnosti Dr. Bulsiewicz vysvětluje důležitost vlákniny svým pacientům tak často, že o ní právě píše knihu. Poháněno vláknemaby o jeho roli mohlo být informováno ještě více lidí.

„Víme, že našim střevním mikrobům se naprosto daří, když jsou krmeny prebiotickou vlákninou ze skutečných potravin,“ říká Dr. Bulsiewicz. „Vláknina prochází střevy neporušená, než se dostane do tlustého střeva. To uvede zdravé mikroby do krmného šílenství. Hodují na tomto lahodném jídle a pak vás odmění uvolněním toho, co považuji za hlavní měnu zdraví střev: mastných kyselin s krátkým řetězcem.“Podle Dr. Bulsiewicz, tyto mastné kyseliny s krátkým řetězcem mohou pomoci v boji proti prosáknutí střev, posílit imunitní systém, snížit hladinu cholesterolu, zabránit cukrovce 2. typu a chránit před rakovinou tlustého střeva. (Takže ano, jsou docela velký problém.) “Dokonce cestují až do vašeho mozku, aby měly své zdravotní účinky,” říká. “A jediný způsob, jak je získat, je, když se vláknina setká se zdravými mikroby ve vašem tlustém střevě a stane se kouzlo.”

Mít tyto praktické znalosti je jedna věc, ale uvést je do praxe je věc druhá. Proto mám Dr. Bulsiewicz se zeptal na myšlenku jídla obsahujícího potraviny šetrné ke střevům, které doporučuje všem svým pacientům, aby lidé mohli jeho poznatky skutečně uvést do praxe. Protože pevně věří v to, že den začíná zdravím střev, jeho oblíbeným jídlem plným potravin šetrných ke střevům je snídaňová odrůda: ovesná kaše.

Proč gastroenterologovým oblíbeným jídlem šetrným ke střevům jsou ovesné vločky

Stejně jako mnoho jiných zdravotníků, “Jsem velkým fanouškem ovesných vloček,” říká Dr. Bulsiewicz. „Krásné na něm je, že je bohaté na prebiotickou vlákninu zvanou beta-glukan, u které bylo prokázáno, že posiluje imunitní systém.“ Líbí se mu také, že do polevy a koření můžete přidat ještě více ingrediencí prospěšných pro střeva. Zatímco doporučuje vynechat cukr z mísy (špatné bakterie mají silnou zálibu pro ty, kdo mají chuť na sladké), ovoce jako borůvky (další oblíbené GI pro střevo zdravé jídlo), jahody a broskve obsahují vlákninu a poskytují přirozenou sladkost. ořechy zvyšují obsah vlákniny.

Pokud jde o koření, Dr. Bulsiewicz rád přidává skořici, zázvor a kurkumu na podporu trávení. “Všechny tři jsou protizánětlivé a prospěšné svým vlastním jedinečným způsobem,” říká. „Skořice pomáhá udržovat vyváženou hladinu cukru v krvi. Zázvor má zaslouženou pověst, protože zmírňuje zažívací potíže a dokonce se ukázalo, že pomáhá léčit střeva. Kurkuma obsahuje fytochemikálii zvanou kurkumin, která má mimořádné léčivé vlastnosti, včetně ochrany jater a potlačení rakoviny.” Navíc zabrání tomu, aby vaše snídaně chutnala nevýrazně.

Jeho další druhé místo v kategorii nejlepší snídaně pro střeva: smoothies

Další jídlo ráno doporučuje Dr. Bulsiewicz: smoothie. „Je to skvělý způsob, jak do rána začlenit skvělou směs ovoce a zeleniny,“ říká. „To je kriticky důležité, protože z American Gut Project víme, že rozmanitost rostlin ve vaší stravě je nejsilnějším faktorem zdravého střevního mikrobiomu. Když zvýšíte diverzitu rostlin, zvýšíte diverzitu svého mikrobiomu, a to je dobrá věc.“

Dr. Bulsiewicz obvykle dává svým smoothies základ z banánů, zeleniny a hrsti mražených bobulí, pak se spoléhá na další ingredience pro přidání chuti a vlákniny. “Rozmanitost rostlin ve svém smoothie zvýším přidáním mletého lnu, chia semínek, konopných semínek, vlašských ořechů nebo mandlí,” říká.

Podívejte se na video níže a získejte názor registrovaného dietologa na potraviny zdravé pro střeva:Co ne jíst pro zdraví střev

Stejně jako Dr. Zatímco Bulsiewicz doporučuje jíst potraviny, které podporují zdraví střev, doporučuje také vyhýbat se některým klíčovým potravinám. “Stejně důležité je snížit příjem potravin, které podporují zánětlivé, nezdravé mikroby, které podněcují děravá střeva,” říká. Jeho seznam: nasycené tuky, rafinovaný cukr a umělá sladidla. Při přípravě ovesných vloček a smoothies mějte na paměti jeho informace a vaše břicho vám poděkuje.

I zde je důležité nejen začít den jídlem bohatým na vlákninu, ale také dbát na to, aby pocházela z různých zdrojů. (Jinými slovy, nejezte každý den to samé.) Proto Dr. Bulsiewicz je takovým fanouškem ovesných vloček a smoothies: Obojí lze upravit tak, aby každý den chutnalo jinak. Rozmanitost není jen kořením života – je také klíčem k dobrému zdraví střev.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *