Výživová fakta chleba podle odborníka na výživu

By | September 11, 2023

TZde jsou určitá jídla, po kterých šílí prakticky každý ve světě wellness. Řekněte místnosti plné zdravě dbalých jedlíků, že jsou k mání zdarma smoothies s kolagenem a raději se připravte na nával v legínách.

Chléb mezi tyto potraviny nepatří. Často je považováno za nepřítele zdravé výživy, a to natolik, že je avokádo někdy považováno za přijatelnou náhradu burgerových buchet, zablácené otisky a zelené prsty k čertu. Ale než pošlete košík s chlebem zpět s číšníkem při příštím jídle, je tu něco, co vám registrovaní dietologové chtějí říct. Chléb je vlastně zdravý. Ve skutečnosti je to základní potravina středomořské stravy (nejvědecky podložená strava pro dlouhý a zdravý život) a v některých zemích je považována za ohniska dlouhověkosti, jako je Ikaria v Řecku.Myšlenka, že chléb nemá vůbec žádnou nutriční hodnotu, je obrovský mýtus a registrovaná dietoložka Alexis Newman, RD, říká, že je to jen mýtus kolem jídla. Nyní však jednou provždy uvádí na pravou míru nutriční hodnoty chleba a odděluje fakta od fikce o nejběžnějších mylných představách. Dává také tipy, potvrzené jejím výživovým poradcem, jak kupovat chléb, který je co nejvýživnější.

5 chlebových mýtů – RD chce, aby všichni přestali věřit

Mýtus 1: Chléb nemá žádnou nutriční hodnotu

Pojďme rovnou k největšímu mýtu ze všech. „Veškerý chléb má nějakou nutriční hodnotu,“ říká Newman. Ano, to zahrnuje tlustý krajíc bílého chleba. „Veškerý chléb obsahuje sacharidy, které jsou pro tělo preferovaným zdrojem energie.“ Newman zdůrazňuje, že není důvod se sacharidů bát; jsou živinou. Vysvětluje, že sacharidy vstupují do krevního oběhu rychleji než bílkoviny a tuky, takže jsou ideální pro rychlou produkci energie. Bílkoviny a zdravé tuky ve svém životě stále potřebujete, ale sacharidy mají stále svou hodnotu.

Kromě sacharidů, Newman říká, že chléb obsahuje také další minerály a živiny, které se liší typem a množstvím v závislosti na tom, jaký typ chleba preferujete. (Více o tom přijde.) “Například bílé pečivo je často obohaceno o kyselinu listovou a další vitamíny a minerály,” říká. “A některé druhy chleba, jako je celozrnný chléb, mají vysoký obsah vlákniny.”

Mýtus 2: Celá zrna a celá zrna jsou to samé

Pokud se rozhodnete koupit si chleba, existuje mnoho možností. To může způsobit zmatek při rozhodování, který chléb použít. Přemýšleli jste například někdy, zda je rozdíl mezi celozrnnými a celozrnnými výrobky? Existují. „Rozdíl je v tom, že celozrnný chléb obsahuje celé zrno – což může být ječmen, oves, čirok, pohanka nebo pšenice – a celozrnný chléb se vyrábí pouze z pšenice,“ vysvětluje Newman.

Obojí, jak říká, má nutriční výhody. Celozrnné pečivo obsahuje vlákninu, železo a vitamín B6. Newman říká, že celozrnný chléb také obsahuje vlákninu a další minerály, jako jsou vitamíny B, železo a hořčík.

Vidíte ten rozdíl? Nyní jste připraveni na úroveň Bonus Bread: Zjistěte, jak se vícezrnný chléb liší od celozrnného a celozrnného chleba. “Vícezrnný chléb se vyrábí ze dvou nebo více druhů obilovin, na rozdíl od celozrnného chleba, který je vyroben pouze z pšenice, nebo celozrnného chleba, který je vyroben z jednoho druhu celých zrn,” říká Newman. Vysvětluje, že výhodou vícezrnného chleba je, že nabízí širší škálu nutričních výhod, protože obsahuje širší škálu obilovin. Dává to smysl, že?

Mýtus 3: Chléb je špatný pro střeva

Pokud váš chléb obsahuje vlákninu (a téměř všechny odrůdy mají alespoň trochu), už to dělá váš trávicí systém šťastný. Ale Newman říká, že existuje jeden druh chleba, který je ve skutečnosti pro střeva dobrý. “Kváskový chléb je fermentovaný, takže obsahuje probiotika, dobré bakterie, které podporují střeva,” říká. (Pokud jste to nezažili na vlastní kůži v prvním roce pandemie, teď to víte.) “Je také snadněji stravitelný než některé jiné druhy chleba, což může být dobré pro lidi s citlivým žaludkem,” říká. . Pokud tedy nemáte nesnášenlivost nebo alergii na lepek, chléb není pro vaše střeva špatný a může být skutečně prospěšný.

Mýtus 4: Chléb je špatná zpráva pro hladinu cukru v krvi – tečka

“Mnoho lidí se obává, jak konzumace chleba ovlivňuje hladinu cukru v krvi, zejména lidé, kteří jsou diabetici nebo prediabetici,” říká Newman. Je pravda, že jako prediabetik nebo diabetik si musíte více než průměrný člověk dávat pozor na potraviny, které mohou zvýšit hladinu cukru v krvi, včetně bílého pečiva. Ale Newman říká, že existují druhy chleba, na kterých si tito lidé stále mohou těšit.

“Chléb Ezekial, typ naklíčeného chleba, je druh chleba, který nezvyšuje hladinu cukru v krvi tolik jako tradiční bílý chléb,” říká. „U tohoto chleba obilí roste, dokud skutečně nevyklíčí, než se použije na výrobu chleba,“ vysvětluje Newman. Dodává, že vícezrnný chléb je další dobrou volbou, protože bílkoviny a vláknina vyvažují cukr ze sacharidů, takže špice je méně výrazná.

Mýtus 5: Chléb je lepší s odříznutou kůrkou

Chlebové kůrky jsou buď tolerovány, nebo zcela vyřazeny. Existují ale dobré důvody, proč se bez kůrky neobejdete. „Zatímco se diskutuje o tom, zda je kůrka skutečně výživnější než zbytek chleba, víme, že ve skutečnosti živiny obsahuje,“ říká Newman. Stejné živiny v sypké části chleba se nacházejí i v kůrce. Tak sněz celý ten zatracený kousek.

Jak koupit chléb jako RD

Při nákupu potravin je nejdůležitější chuť. Pokud se vám nelíbí textura vícezrnného chleba, nenuťte se ho kupovat, pokud byste raději snědli plátek kvásku. Jinak je velká šance, že polovina chleba skončí v koši a ne ve vašich ústech. Samotná chuť něčeho je dostatečným důvodem, proč si to koupit.

Ne každý chléb je však z hlediska nutriční hodnoty stejný. Newman říká, že pokud si chcete koupit chléb co nejbohatší na živiny, nejlepší volbou jsou chleby s vysokým obsahem vlákniny, jako je naklíčený chléb, vícezrnný chléb nebo celozrnný chléb. Doporučuje také kontrolovat příjem sodíku a cukru – některé značky se rády plíží do soli a cukru.

Nemáte čas číst štítky? Vyberte si jeden ze zde uvedených chlebů, který je bohatý na živiny a neobsahuje plniva.

Daveův zabijácký chléb
Foto: Dave’s Killer Bread

Dave’s Killer Bread Powerseed organický chléb – 6,00 $

Kromě bio celých zrn se tento chléb vyrábí z lněných semínek, slunečnicových semínek, dýňových semínek, černého sezamu a ovesných vloček – to je dobrota bohatá na vlákninu. Každý plátek obsahuje pět gramů bílkovin a čtyři gramy vlákniny.

Chléb z kynutého těsta
Foto: Bread Alone

Kváskový chléb samotný – 6,00 USD

Chtěli byste se zásobit chlebem, který je zvláště dobrý pro střeva? Tento kváskový chléb je plný probiotik, která udělají extra radost vašemu trávicímu systému.

Slunečnicový chléb
Foto: Mestemacher

Organický chléb ze slunečnicových semínek Mestemacher – 18,00 $

Jedná se o nejhutnější a na vlákninu nejbohatší chléb na seznamu se šesti gramy výživy na porci. Seznam ingrediencí se skládá z pouhých šesti jednoduchých ingrediencí: bio celozrnné žito, voda, bio celozrnná žitná mouka, bio slunečnicová semínka, mořská sůl a kvasnice.

5 způsobů, jak používat svůj chléb

Máš svůj chleba? Zde je několik jednoduchých způsobů, jak jej začlenit do vašeho domácího jídla.

Výživové informace pro Houby Avokádový toast
Foto: Sweet Potato Soul

1. Toast z lesních hub a avokáda

Je tu avokádový toast a pak je tu ještě něco The. Na silném plátku kváskového chleba najdete kromě avokáda i lesní houby ochucené česnekem a olivovým olejem.

Získejte recept: Avokádový toast z divokých hub

grilovaný sýr
Foto: Bianca Zapatka

2. Veganský grilovaný sýr

Teplý žitný chléb, mazlavý veganský sýr, domácí špenátový smetanový sýr? Při tom budete slintat. Dobrá věc, že ​​příprava trvá jen 10 minut!

Získejte recept: veganský grilovaný sýr

francouzský toast
Foto: Ambiciózní kuchyně

3. Francouzský toast bez mléka

Výběr správného chleba pro francouzský toast je klíčový. Tajemství spočívá v použití silných plátků chleba. (Tento recept konkrétně používá hustý naklíčený celozrnný chléb.) Kokosové mléko, skořice a mandlový extrakt dodávají této snídani vrstvenou sladkost bez přidání bílého cukru.

Získejte recept: Francouzský toast bez mléka

česnekový chléb
Foto: Kritik receptů

4. Česnekový chléb

Česnek podporuje imunitní systém, zdraví mozku, srdce a játra – není to špatné jídlo ke spárování s chlebem, že? Pokud potřebujete jednoduchý recept, který vám pomůže, tento je pro vás.

Získejte recept: Česnekový chléb

Podívejte se na video níže a dozvíte se více o zdravotních výhodách česneku:Krutony
Foto: Cookies+Kate

5. Domácí krutony

Pokud je váš milovaný chléb trochu zastaralý, než jste ho stihli všechno dojíst, nevyhazujte ho; Je ideální pro přípravu krutonů. Postupujte podle tohoto receptu na snadnou přípravu s několika sponkami.

Získejte recept: domácí krutony

Důvodů k oslavě chleba je mnoho, od chuti a možností přípravy až po nutriční profil. “Jediný chléb, který nedoporučuji, je plesnivý chléb,” říká Newman. Nyní, když jste dostali sbohem RD, jděte ven, jezte chléb a buďte veselí. Ostatně není důvod to neudělat.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *