Zamiloval jsem se nebo jsem jen pohodlný?

By | September 13, 2023

MZačínající romantika, plná bublinek v žaludku a úsměvů od tváře k tváři, je jedním z nejvíce vzrušujících lidských zážitků. Natolik, že existuje samostatný termín pro vlnu emocí (a výslednou fyziologickou odezvu), kterou můžete zažít, když se zamilujete do nového partnera: nová vztahová energie neboli NRE. Ale stejně jako fáze líbánek, tento pocit určitě nebude trvat věčně. A když odezní, může to způsobit, že spolu s tím zmizí i nějaká ta vztahová jiskra…což by vás mohlo nechat napadnout: Nezamiluji se nebo si na partnera teprve zvykám?

Jedním z důvodů, proč nová vztahová energie zasáhne tak tvrdě – a proč její nepřítomnost může být stejně hluboká – je to, že jde doslova o chemické maximum. Když s někým poprvé chodíte, často se v mozku uvolní záplava neurotransmiterů, jako je dopamin a oxytocin, říká Gigi Engle, ACS, CSE, CSC, certifikovaný sexuální kouč pro seznamovací aplikaci 3Fun a autor knihy Všechny ty zatracené chyby. NRE je výsledný pocit „euforie a obrovského vzrušení, které mnozí z nás zažijí, když jsme“. [dating] nového partnera,“ říká Emily Matlack, spolumoderátorka vztahů a polyamorie Multiamorie Podcast a spoluautor Multiamory: Základní nástroje pro moderní vztahyS.

„Nová vztahová energie je pocit euforie a obrovského vzrušení, které mnozí z nás zažívá, když jsme [dating] nového partnera.“ —Emily Matlack, vychovatelka vztahů a polyamorie

Protože ale NRE není synonymem lásky (i když jí ve vztahu často předchází), není ani její vyblednutí ne stejně jako se znovu odmilovat. Ve skutečnosti musí NRE v určitém okamžiku odejít, aby se vztah rozvinul a lidé v něm přešli k hlubším emocím – emocím, které nejsou založeny ani tak na vzrušení a novosti, jako spíše na intimitě, důvěře, pohodlí atd. a zranitelnost.Jak píše bell hooks Vše o lásce“Láska je akt vůle, záměr i čin.” NRE je na druhé straně víceméně chemickým zážitkem, který je mimo vaši kontrolu. A i když NRE nakonec vyprchá, z lásky se propadnete pouze tehdy, když se odpoutáte od milujících činů – pokud přestanete partnerovi projevovat péči a náklonnost, vyhněte se tomu, abyste s ním trávili kvalitní čas, nebo ho přestanete kompromitovat, protože jste se rozhodli, že nesdílejí stejné cíle nebo hodnoty nebo jsou jinak neslučitelné.

Jak to vypadá, když nová vztahová energie vyprchá

Bez ohledu na to, jak šťastný, naplňující, sexy a radostný může být váš vztah od začátku, selhání NRE je stejně nevyhnutelné jako placení daní nebo přijímání textových zpráv od vašeho ex (což je zcela nevyhnutelné). “Pocit nadšení z lásky není udržitelný a v určitém okamžiku budete i vy.” vůle „Vraťte se ke své základní linii emocí,“ říká Engle – což, aby bylo jasné, je dobrá a zdravá věc.

Jak říká Matlack: “I když může být skvělé a zábavné zažít NRE na chvíli, je také opravdu příjemné, když tyto pocity odejdou, abyste mohli zažít další fáze vztahu.”

Jakmile NRE začne mizet, budete mít příležitost zažít, jak multidimenzionální může být váš partner. Přechod obvykle zahrnuje lidi, kteří začnou vidět nedostatky partnera po měsících, kdy viděli pouze jejich potenciál, říká Leanne Yau, zakladatelka Poly Philia, projektu sociálních médií zaměřeného na vzdělávání a zábavu věnované polyamorii a nemonogamii. To znamená, že když NRE vyprchá, obdržíte informace o svém partnerovi, které vám pomohou určit, zda jste Přesně řečeno Chci pokračovat v randění s touto osobou, říká (to znamená, pokud váš pohled není zatemněn vzrušením z nové věci).

Ale jak dlouho přesně NRE vydrží? Obvykle jen několik týdnů až několik měsíců, podle sexuálního pedagoga a autora Zacharyho Zanea, autora Boyslut: Memoár a manifest a sex expert pro seznamovací aplikaci Archer. Engle však upozorňuje, že v některých vztazích to může trvat roky. Přesný rozvrh závisí na tom, jak často se vídáte, kolik času uplynulo od doby, kdy jste naposledy zažili NRE, na dalších vztazích, které spolu můžete zažít, a na dalších, říká.

Zde je návod, jak zjistit, zda se nemilujete nebo se ve vztahu jen cítíte pohodlně

Je velký rozdíl mezi rozchodem s NRE a člověkem a rozchodem s láskou k jinému člověku. Zatímco to druhé pravděpodobně povede ke konci vztahu (alespoň na romantické úrovni), to první je přirozeným a normálním vývojem vztahu, říká Engle, a může vést k velkému pohodlí a radosti.

Bohužel neexistuje žádný rychlý nebo snadný vzorec, který by vám s naprostou jistotou řekl, zda se do někoho zamilujete nebo prostě procházíte fází (tedy netrvalou), kdy se cítíte apaticky nebo prostě pohodlně Vztah bez NRE , říká Matlack.

To znamená, že zodpovězení otázky vyžaduje určitou sebereflexi. Nejprve zvažte, jak se cítíte při plánování s partnerem. „Pokud vás plánování rande s partnerem děsí nebo vám připadá jako fuška, jsou to známky toho, že se přestáváte milovat,“ říká Zane. Když brýle NRE doslouží, můžete se svým partnerem trávit méně času, říká Matlack, ale nejčastěji je to proto, že jste při nošení svých brýlí NRE zanedbávali jiné závazky a plány a nyní si je prostě berete znovu – A ne protože už nemáte zájem trávit čas se svým partnerem (což spíše svědčí pro „Lost Lost“).

“Pokud se cítíte opravdu šťastní a v bezpečí, když jste se svým partnerem, jsou to známky toho, že ačkoli NRE vybledlo, pravděpodobně jste se nemilovali.” -Matlack

Dále se zamyslete nad tím, co k partnerovi cítíte, když spolu trávíte čas. “Pokud se cítíte opravdu šťastní a v bezpečí, když jste se svým partnerem, jsou to známky toho, že ačkoli NRE vybledlo, pravděpodobně jste se nemilovali,” říká Matlack. Na druhou stranu, když se přistihnete, jak recitujete řadu negativních přídavných jmen o svém duševním stavu, když jste s nimi, je to známka toho, že vy dva už k sobě nemáte lásku, a možná je načase posunout se dál od vztahu, říká Yau. “Pokud je přestanete respektovat, přestanete je vnímat jako sobě rovné nebo k nim pohrdáte, když jste spolu nebo odděleně, jsou to také známky toho, že jste se přestali milovat,” říká.

Jak se NRE vytrácí, obvykle začnete lépe rozumět osobě, se kterou jste ve vztahu, spíše než vidět (nebo předpokládat) pozitivní vlastnosti, říká Yau. Ale i když si můžete všimnout nebo si více uvědomovat nepříliš skvělé vlastnosti svého partnera, můžete si také všimnout (a chválit se) pozitivních vlastností svého partnera, pokud jde pouze o pokles NRE.

Vztah můžete ukončit bez ohledu na to, zda láska nebo NRE vyprchá

Stojí za to upřesnit, že pokud se z jakéhokoli důvodu začnete cítit vůči partnerovi neutrálně, máte plné právo vztah ukončit, bez ohledu na to, jak dlouho s ním jste. „Někdy se lidé začnou cítit neutrálně vůči osobě, pro kterou kdysi měli neuvěřitelné množství nové vztahové energie nebo Láska,“ říká Yau. To je normální a v pořádku – a možná je čas vztah ukončit. Navzdory obecně rozšířené mylné představě, že vztahy by měly skončit pouze tehdy, když se zúčastnění lidé navzájem téměř nenávidí, je rozumné rozhodnout se ukončit (nebo zmírnit eskalaci) vztahu, který se prostě cítí špatně. meh.

„Vztah nemusí být ‚špatný‘ nebo ‚toxický‘, aby pro vás byl špatný,“ říká Matlack. Můžete si dokonce zachovat lásku ke svému partnerovi a přesto se rozhodnout vztah ukončit, protože vám nakonec neslouží. „Pokud je dynamika mezi vámi a vaším partnerem dynamikou velkého konfliktu a malého řešení, neustále narážíte na překážky nebo jste si uvědomili, že máte zásadní rozdíly v hodnotách, přáních nebo potřebách, pak je možná čas zvážit: „Změnit něco dále od vztahu,“ říká Matlack.

Beru to pryč

Pravidelné přemýšlení o tom, co k partnerovi a vztahu, který budujete, cítíte, je skvělý způsob, jak začít vědomě chodit a milovat. I když může být zpočátku děsivé pozorovat změny ve vašich pocitech vůči někomu (“Ach ne, je konec fáze líbánek?”), není to vždy důvod k obavám.

V případě zmizení NRE je například běžné, že počáteční příjemné emoce ustoupí hlubším, trvalejším, říká Engle. Mezitím, protože láska je postavena na základech milování akce, Pokud zjistíte, že se do svého partnera začínáte zamilovávat (a není to jen syčící jiskra), pak zaostáváte v Láska může být tak jednoduchá, že se k nim aktivně rozhodnete jednat starostlivým, komunikativním a láskyplným způsobem.

Pokud se NRE stane něčím, co je pro vás jednoduše méně atraktivní, nebo pokud už nemáte zájem spoluvytvářet lásku se svým partnerem, je to také v pořádku, říká Matlack. Ve skutečnosti si jednoduše uvědomíte, že jak možnost zůstat s touto osobou, tak i rozejít se s ní jsou v každém okamžiku stejně dostupné, vám může poskytnout cenný náhled na to, co byste chtěli dělat – a zda jsou tyto pocity jedním z láskyplných spojení, které by ve skutečnosti mohlo stále prosakovat v průběhu NRE.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *