Zdravotní přínosy bóru: 5 faktů, které byste měli vědět

By | November 6, 2023

WPokud jde o mikroživiny (životně důležité stavební kameny, jako jsou vitamíny, minerály a rostlinné sloučeniny, které jsou v malých množstvích nezbytné pro celkové zdraví a správné fungování těla), existuje mnohem více druhů, které jsou nezbytné pro naše zdraví, než si možná myslíte. . Do této skupiny živin patří například také stopové prvky. A zatímco rostlinné sloučeniny, včetně karotenoidů a polyfenolů, jsou nejmladší, méně známou skupinou mikroživin, která je v posledních letech zdůrazňována, stopovým minerálům se stále více dostává pozornosti, kterou si zaslouží.

Bór je jen jedním z těch prvků, který je více než hodný, protože hraje roli v mnoha tělesných funkcích od vstřebávání živin až po regulaci imunitního systému.

Co je bór?

Jednoduše řečeno: „Bór je stopový minerál, který potřebujeme v malých množstvích pro různé tělesné procesy,“ vysvětluje Amy Davis, RD, LDN, registrovaná dietoložka ve FRESH Communications. Tento minerál není důležitý jen pro člověka, potřebují ho i zvířata a rostliny.

Zatímco bór je nově vznikajícím doplňkem různých doplňků výživy, přirozeně se vyskytuje v mnoha potravinách rostlinného původu. Je to proto, že slouží jako strukturální prvek stěn rostlinných buněk a pomáhá při vývoji semen, růstu rostlin a opylování.

Tento minerál je vysoce biologicky dostupný, což znamená, že jej tělo snadno vstřebává a využívá, přičemž tělo absorbuje 85 až 90 procent boru, který konzumujeme. K vstřebávání dochází ve střevním traktu, i když odborníci kupodivu přesně nevědí kde. Bór se hromadí pouze v několika tkáních v těle – konkrétně ve vlasech, nehtech a kostech. Díky tomu může váš systém snadno udržovat vnitřní homeostázu této mikroživiny vylučováním přebytečného boru primárně ledvinami. Některé se však odstraňují i ​​působením tlustého střeva, kůže a dalšími cestami.

Zdravotní přínos boru

Podle Davise má bór pozitivní vliv na mnoho tělesných systémů, protože podporuje tělo mnoha různými způsoby, včetně zvýšení vstřebávání hořčíku, snížení zánětu a zlepšení antioxidační aktivity. Tyto výhody vedou k některým velmi působivým zdravotním výsledkům.

Pomáhá budovat silnější kosti

Jedním z nejpozoruhodnějších zdravotních přínosů boru je jeho vliv na zdraví kostí. To je částečně způsobeno jeho pozitivním vlivem na vstřebávání a aktivitu vitamínu D, vápníku, hořčíku, estrogenu a testosteronu, které všechny hrají zásadní roli ve zdraví kostí. Ve skutečnosti studie z roku 2020, která zkoumala údaje od více než 500 účastníků, zjistila, že denní suplementace 3 miligramů (mg) boru vedlo ke zlepšení zdraví kostí.

Chrání před srdečními chorobami

Je to díky jeho silným protizánětlivým vlastnostem. Studie dospěla k závěru, že jedna z nejběžnějších forem bóru v potravinách, fruktoborát vápenatý, je spojena s nižšími hladinami c-reaktivního proteinu (CRP) v krvi. V průběhu let byly hladiny CRP identifikovány jako velmi silné indikátory rizika srdečních onemocnění.

Posiluje imunitu

Protizánětlivé a antioxidační účinky boru jsou také dobrým znamením zlepšení imunitního zdraví. Výzkum ukazuje, že může pomoci snížit riziko rakoviny tím, že nejen inhibuje růst rakovinných buněk, ale také chrání zdravé buňky před genetickými mutacemi, které mohou vést k rakovině. Tyto výhody byly prokázány mimo jiné u rakoviny plic, krve a prostaty. Navíc bór podporuje zdravé hojení ran, což je další výmluvný znak jeho imunitní podpory. Tento minerál je dokonce široce považován za široce používané antimykotikum. To znamená, že bór může být užitečný při léčbě kvasinkových infekcí, nemluvě o dalších zdravotních problémech souvisejících s plísněmi.

Zlepšuje funkci kloubů

Naše zdraví kloubů také těží z protizánětlivých vlastností tohoto prvku. Ve skutečnosti jeden výzkum zjistil, že příjem bóru je spojen nejen s úlevou od bolesti při artritidě, ale také se zlepšenou pohyblivostí a flexibilitou kloubů.

Podporuje zdraví mozku

To je částečně způsobeno jeho podporou centrálního nervového systému a také jeho schopností snížit zánět v těle. Existují dokonce důkazy, že nízké hladiny boru jsou spojeny s poklesem kognitivních funkcí.

Kolik bóru denně potřebujete?

Podle Davise Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že 1-13 mg denně je přijatelný rozsah spotřeby,“ říká Davis, ačkoli mnozí cílí na přibližně 3 mg.

Tolerovatelná horní hranice nebo množství, při kterém se mohou objevit negativní vedlejší účinky, je u tohoto minerálu 20 mg denně. Ačkoli je poměrně obtížné pravidelně dosáhnout nebo překročit toto číslo, existují některé znepokojivé příznaky spojené s toxicitou, včetně alopecie, únavy, bolestí hlavy, poškození ledvin a zažívacích problémů, jako jsou poruchy trávení. Toxicita se však stává problémem pouze tehdy, když někdo konzumuje velké množství boru prostřednictvím doplňků bez odborného vedení.

Je znepokojivé, že někteří lidé se obracejí na domácí čistič borax, aby zvýšili příjem boru. Tuto praxi nemůžeme dostatečně odrazovat, protože borax není bezpečný pro lidskou spotřebu a může vést k vážným zdravotním komplikacím.

7 nejlepších zdrojů boru

Naštěstí je bór v potravinách poměrně hojný. “Vzhledem k tomu, že bór se snadno nachází v různých potravinách, není nutné ho doplňovat,” vysvětluje Davis. A zatímco přesné množství boru v konkrétní potravině závisí na půdě, ve které byla vypěstována, zde jsou některé z nejlepších přírodních zdrojů podle National Institutes of Health (NIH).

Švestková šťáva

Přestože je šťáva ze švestek často označována jako výživný nápoj, má mnoho dalších zdravotních výhod pro lidi všech věkových kategorií. Šťáva ze sušených švestek je ve skutečnosti na prvním místě seznamu potravin s vysokým obsahem bóru s 1,4 mg na šálek.

avokádo

Avokádo je nejen výbornou zálivkou na toasty, ale je také známé pro své zdraví prospěšné vlastnosti díky obsahu vlákniny, nenasycených mastných kyselin, vitamínů, minerálů a rostlinných látek. Mnozí však nevědí, že obsahuje další důležitou mikroživinu: bor v množství 1,1 mg na půl šálku.

Hrozny

Ať už si vychutnáte čerstvé, sušené nebo odšťavněné, všechny hroznové produkty obsahují zdravou dávku bóru. Jedna a půl unce rozinek obsahuje 0,95 mg, jeden šálek hroznové šťávy obsahuje 0,8 mg a jeden šálek celých hroznů obsahuje 0,7 mg boru .

Broskve

I když by vás neodolatelná sladkost zralé letní broskve mohla vést k myšlence, že nemůže poskytnout mnoho živin, opak je pravdou. Kromě vlákniny a mikroživin, které obsahují, jsou broskve vynikajícím zdrojem bóru, jehož 0,8 mg ve středně velkém kousku ovoce.

jablka

Slavná ingredience dortů a oblíbená svačina, oblíbené jablko je dalším skvělým zdrojem boru. Ve skutečnosti může středně velké jablko obsahovat až 0,7 mg zdraví prospěšného bóru… jen další důvod, proč může jablko denně odradit lékaře.

Hrušky

Posledním ovocem na tomto seznamu potravin bohatých na bór je skromná hruška. Bez ohledu na odrůdu můžete očekávat, že středně velká hruška bude obsahovat kolem 0,5 mg boru. Tyto podzimní oblíbené pokrmy jsou perfektním doplňkem k pečivu, jako poleva z ovesných vloček nebo jako jogurtová parfaitová směs.

luštěniny

Ideálními zdroji bóru jsou také některé různé druhy luštěnin. Ačkoli to není často považováno za luštěninu, jedna unce arašídů obsahuje 0,5 mg. Stejné množství boru se nachází v půl šálku smažených fazolí, zatímco půl šálku vařených fazolí lima obsahuje 0,35 mg.

Ačkoli tento stopový minerál není často doporučován jako první volba mnoha zdravotními odborníky, bór si rozhodně zaslouží místo u pověstného stolu jako důležitý dílek skládačky pro celkové zdraví těla. Nemusíte se však obávat, že byste do své každodenní rutiny přidali další doplněk, protože tento minerál je přirozeně hojný v různých potravinách, takže je snadné a chutné uspokojit vaše potřeby.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

 1. Rondanelli, Mariangela, Milena Anna Faliva a kol. “Zásadní role doplňování bóru ve zdraví kostí: Narativní přehled.” Časopis stopových prvků v medicíně a biologiisvazek 62, 2020, https://doi.org/doi.org/10.1016/j.jtemb.2020.126577.

 2. Khaliq, Haseeb a kol. “Fyziologická role bóru ve zdraví.” Biologický výzkum stopových prvků Svazek 186,1 (2018): 31-51. doi:10.1007/s12011-018-1284-3

 3. González-Fontes, Agustín a kol. “Podílí se bór výhradně na strukturálních funkcích cévnatých rostlin?” Signalizace a chování rostlin Svazek 3.1 (2008): 24-6. doi:10.4161/psb.3.1.4812

 4. Mogoşanu, George Dan a kol. “Fruktoboritan vápenatý pro zdraví kostí a kardiovaskulárního systému.” Biologický výzkum stopových prvků svazek 172,2 (2016): 277-281. doi:10.1007/s12011-015-0590-2

 5. Kobylewski, Sarah E a kol. “Aktivace signálních drah EIF2α/ATF4 a ATF6 v buňkách DU-145 kyselinou boritou v koncentraci uváděné u mužů při průměrném příjmu boru ve Spojených státech.” Biologický výzkum stopových prvků svazek 176,2 (2017): 278-293. doi:10.1007/s12011-016-0824-y

 6. Pizzorno, Lara. “Na boru není nic nudného.” Integrativní medicína (Encinitas, Kalifornie) Svazek 14.4 (2015): 35-48.

 7. Arvanitis, Costa a kol. “Mechanismus účinku účinných antimykotik obsahujících bór.” Současné bioaktivní sloučeninysvazek 16, 2020, str. 552-556, https://doi.org/10.2174/1573407215666190308152952.

 8. Hunter, John M a kol. “Fruktoboráty: součást rodiny přirozeně se vyskytujících komplexů cukr-boritan – biochemie, fyziologie a účinky na lidské zdraví: přehled.” Biologický výzkum stopových prvků Svazek 188,1 (2019): 11-25. doi:10.1007/s12011-018-1550-4

 9. Nielsen, Forrest H. “Aktualizace o účincích boru na lidské zdraví.” Časopis pro stopové prvky v medicíně a biologii: orgán Společnosti pro minerály a stopové prvky (GMS) Svazek 28.4 (2014): 383-7. doi:10.1016/j.jtemb.2014.06.023

 10. Khaliq, Haseeb a kol. “Fyziologická role bóru ve zdraví.” Biologický výzkum stopových prvků Svazek 186,1 (2018): 31-51. doi:10.1007/s12011-018-1284-3

 11. Pizzorno, Lara. “Na boru není nic nudného.” Integrativní medicína (Encinitas, Kalifornie) Svazek 14.4 (2015): 35-48.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *