Zdravotní přínosy levandule, od výživového poradce

By | September 13, 2023

PMožná je levandule vaší oblíbenou vůní již dlouhou dobu, nebo ji možná máte na mysli (a na váš seznam skladeb) právě teď díky „Lavender Haze“ od Taylor Swift. Věděli jste, že bylinka nabízí mnohem víc než jen příjemnou vůni a hezkou barvu? Levandule se pro své terapeutické účinky používá a uctívá již tisíce let. Je chválen za to, že podporuje vše od vaší nálady a kvality spánku až po trávení a dále prostřednictvím aromaterapie, lokální aplikace a nutričního příjmu.

Dva odborníci předem vysvětlují některé z nejdůležitějších výhod levandule. A později: Objevte kreativní způsoby, jak bylinku začlenit do dalšího jídla, svačiny nebo nápoje.


Odborníci v tomto článku

  • Uma Naidoo, MD, nutriční psychiatr, profesionální kuchař a nutriční biolog vystudovaný na Harvardu

4 výhody levandule

1. Pomáhá snižovat stres a úzkost

Levandule je známá svou schopností zmírňovat stres a podporovat pocit vnitřního klidu. „Vzhledem k přírodním sloučeninám linaloolu a linalyl acetátu se ukázalo, že levandule má uklidňující účinek na nervový systém, což snižuje stres,“ říká Brooke Mader Ganev, MS, CNS, LDN, funkční klinická nutriční terapeutka z Den Mother v Benátkách. Kalifornie.

Konzumace levandule ústně dokonce slibuje zmírnění úzkosti. Podle Uma Naidoo, MD – nutriční psychiatrička vystudovaná na Harvardu, profesionální kuchařka a nutriční bioložka a autorka knihy Tohle je tvůj mozek s jídlem stejně jako nadcházející Zklidněte svou mysl jídlem– Má se za to, že suplementace levandulovým olejem „pravděpodobně snižuje úzkost, protože se váže na serotoninové receptory v mozku.“ Podobně randomizované kontrolované studie ukazují, že levandulová aromaterapie má významný účinek při snižování úzkosti a deprese.

2. Může podporovat lepší noční spánek

Vzhledem ke svým vlastnostem uvolňujícím stres a relaxaci dává smysl, že levandule nabízí vestavěnou výhodu, konkrétně podporu vašeho spánku. “Jízení levandule může zlepšit kvalitu spánku, což vám může nejen pomoci rychleji usnout, ale také poskytnout klidnější spánek,” říká Ganev. Z tohoto důvodu je levandulový čaj často uváděn jako jeden z nejlepších čajů na spaní.

Poznámka: Důkazy o konzumaci levandule, zejména pro spánek, nejsou tak silné jako u jiných léků, jako je heřmánkový čaj. Stále to však může být příjemná součást rutiny před ZZZ a pro některé lidi může fungovat snadněji unášet se do říše snů.

Důkazy o konzumaci levandule, zejména pro spánek, nejsou tak silné jako u jiných léků, jako je heřmánkový čaj. Stále to však může být příjemná součást rutiny před ZZZ a pro některé lidi může fungovat snadněji unášet se do říše snů.

3. Může zvýšit kognitivní funkce

Podle Ganeva výhody levandule přesahují boj proti stresu a zlepšení spánku. “Výzkum naznačuje, že konzumace levandule může zlepšit kognitivní funkce, paměť a koncentraci,” říká. “Potenciální neuroprotektivní vlastnosti byliny a schopnost snižovat oxidační stres v mozku mohou přispět k těmto kognitivním výhodám.” Navíc říká, že aromatické sloučeniny levandule mají pozitivní dopad na limbický systém, který reguluje emoce, chování a řídí pohony.

4. Může to být dobré pro vaše střeva

Ganev poukazuje na protizánětlivé vlastnosti levandule, které mohou mít pozitivní účinky různými způsoby – mimo jiné tím, že zmírňují zažívací potíže. “Začlenění levandulového čaje do vaší každodenní rutiny může pomoci snížit nadýmání, špatné trávení a další gastrointestinální problémy,” vysvětluje. Navíc poznamenává, že levandule je antimikrobiální; Proto „může pomoci udržet zdravou mikrobiální rovnováhu ve střevě“.

Kreativní způsoby, jak si užít kulinářskou levanduli

Než půjdete do svého difuzéru a přidáte pár kapek levandulového esenciálního oleje do čaje, smoothie nebo svačiny… nedělejte to. Dr. Naidoo upozorňuje, že ne každá levandule je vhodná ke konzumaci. „I když ne všechny levandule lze jíst, levandulový čaj [i.e., lavender tea] je jedním z mých oblíbených způsobů, jak si to užít,“ sdílí. Při přípravě jídla, které přesahuje přípravu hotového čaje, se ujistěte, že se držíte jasně uvedených adres kulinářské Levandule, která obvykle pochází z Lavandula angustifolia Rostliny (také známé jako anglická levandule). “Obsahuje méně olejů než aromatická forma levandule používaná ve vůni,” dodává.

Jakmile budete mít čerstvou nebo sušenou kuchyňskou levanduli po ruce, Ganev navrhuje, abyste byli kreativní v tom, jak ji vzít:

  • Nechte vodu přes noc louhovat, abyste dodali své hydrataci květinové tóny
  • Med s levandulovými poupaty nechte pár dní louhovat a poté zakápněte jogurtem nebo čajem
  • Levanduli zamíchejte do ovocného smoothie (Tip: Podle Ganeva se hodí zejména k borůvkám, jahodám a broskvím)
  • Špičkové pečivo s jedlými květy levandule
  • Posypte saláty čerstvými květy levandule, zvláště v kombinaci s ovocnými nebo citrusovými dresinky
  • Smíchání sušené levandule s mořskou solí se podle Ganeva dobře hodí k pečené zelenině a grilovanému masu

Samozřejmě nejste omezeni na kulinářské objevné zájezdy, abyste na vlastní kůži poznali blahodárné účinky levandule. Pokračujte a použijte esenciální olej správně v jeho difuzéru nebo zapalte svíčku s vůní levandule. Aby vám pomohl relaxovat v noci, Ganev také navrhuje “vytvořit uklidňující a terapeutickou parní místnost přidáním sušené levandule s epsomskými solemi.” Poté si můžete aplikovat jakákoli levandulová vonná mléka nebo tělové oleje, které chcete – a podle toho, jak vám to vyhovuje.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Kasper S, Gastpar M, Müller WE, Volz HP, Möller HJ, Dienel A, Schläfke S. Účinnost a bezpečnost Silexanu, nového, perorálně podávaného přípravku z levandulového oleje, pro podprahovou úzkostnou poruchu – poznatky z klinických studií. týdeník Vienna Med Weekly. Prosinec 2010;160(21-22):547-56. doi: 10.1007/s10354-010-0845-7. PMID: 21170695.

  2. Kim M, Nam ES, Lee Y, Kang HJ. Účinky levandule na úzkost, depresi a fyziologické parametry: Systematický přehled a metaanalýza. Asian Nurs Res (korejský Soc Nurs Sci). Prosinec 2021;15(5):279-290. doi: 10.1016/j.anr.2021.11.001. Epub 2021, 12. listopadu. PMID: 34775136.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *